Su antsvorio ir nutukimo problema Lietuvoje kasmet vis dažniau susiduria ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.
Gydytojai pastebi, kad nutukimą neretai lemia ne tik sėslus gyvenimo būdas, bet ir netinkama mityba, kurios įtaka vaikų svoriui gali pasireikšti ir pirmaisiais gyvenimo metais. Kaip maitinti vaiką, kad šis nepriaugtų antsvorio, bet gautų visas reikiamas medžiagas – apie tai pasakoja gydytojas vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas.
Pakenkti gali ne tik cukrus ar riebalai
Tėvai Lietuvoje dažniausiai mano, kad antsvorį sukelia tik per didelis cukraus ar gyvūninės kilmės riebalų vartojimas. Tačiau gydytojas gastroenterologas Vaidotas Urbonas pabrėžia, kad antsvorį gali sukelti ne tik cukrus, bet ir kiti greitai įsisavinami angliavandeniai – įvairūs saldumynai, o kūdikiams – ir per didelis baltymų kiekis.
„Vaikams reikėtų vengti duoti per daug įvairių bandelių, pyragaičių ar kitų konditerinių gaminių, tačiau svarbu atsiminti, kad per didelis baltymų vartojimas vaikams pirmaisiais gyvenimo metais taip pat gali būti žalingas. Dėl šios priežasties reikėtų nepiktnaudžiauti varškės produktais ar sūreliais, taip pat kitais įvairiais pieno produktais. Apskritai pieną kartais gerai pakeisti vaikams skirtais pieno mišinukais, kuriuose yra subalansuotas naudingų maisto medžiagų kiekis“, – sako V. Urbonas.
Pasak gydytojo, maitinant 1-3 m. vaikus mėsą geriau dažniau pakeisti žuvimi, o vietoj užkandžių ir skanėstų geriau duoti agurkų, morkų ar kitų daržovių: „Labai svarbu atminti, kad vaikas nėra suaugęs žmogus – vaiko organizmas dar tik formuojasi, tad jam reikia labai daug skirtingų ir naudingų maisto medžiagų, todėl ir mitybos racionas turėtų būti įvairesnis“, – tęsia gydytojas gastroenterologas.
Stebėkite ūgio ir svorio pokyčius
V. Urbonas tęsia, kad tinkama mityba yra tik viena iš nutukimo prevencijos sudedamųjų dalių ir norint pilnai pasirūpinti vaiku būtina stebėti jo ūgio ir svorio pokyčius: „Pirmaisiais gyvenimo metais vaiko ūgį ir svorį geriausia matuoti kas mėnesį, šiek tiek vėliau pokyčius jau galima tikrinti kartą per ketvirtį, o vaikui pasiekus trejų metų amžių jau galima matuoti ir kas pusmetį“.
Anot gydytojo, svorį geriausia matuoti tiksliomis skaitmeninėmis svarstyklėmis, o visus duomenis reguliariai užrašyti, kad matytumėte, ar svoris nepradėjo drastiškai keistis. Jei pastebite staigius pokyčius – pasitarkite su savo vaikų gydytoju, kuris pagal vaiko ambulatorinę ligos istoriją galės patarti, ką daryti, kaip koreguoti mitybos racioną ir pan.
Skysčiai – tik ne per prievartą
Lietuvos gyventojai mano, kad siekiant išlaikyti stabilų svorį svarbu reguliariai gerti daug vandens. Be to, tėvai mūsų šalyje vandenį dažnai pakeičia pienu, o tai neturėtų būti daroma dėl piene esančių gyvūninės kilmės baltymų, kurių per didelis vartojimas ateityje gali sukelti polinkį į nutukimą. Apskritai, dėl savo sudėties mažyliams pienas yra labiau maisto produktas, o ne gėrimas.
„Be to, galvojant apie vaikus svarbu atminti, kad kasdien geriamų skysčių kiekio nereikėtų perdozuoti. Vaikas pats geriausiai žino, nori jis gerti ar ne. Tačiau labai svarbu atminti, kad geriausias skysčių šaltinis yra vanduo, o ne sultys, kuriose daug fruktozės (vaisių cukraus, kuris didina nutukimo riziką) ir kalorijų“, – akcentuoja V. Urbonas.