Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Ar galima vaikams duoti probiotikų ir nuo kada?

Ar galima vaikams duoti probiotikų ir nuo kada?

Mokslininkai atliko tyrimus, siekdami nustatyti, kaip probiotikai veikia kūdikių ir vaikų sveikatą.

Probiotikai – biologiškai aktyvūs preparatai, į kurių sudėtį įeina žarnyno normaliai mikroflorai būtinos gyvosios bakterijos. Patekę į organizmą probiotikai, praeidami pro virškinimo traktą, užsilaiko storajame žarnyne, kur gyvybingosios bakterijos prisitvirtina prie gleivinės. Slopindami blogųjų bakterijų augimą, jie normalizuoja žarnyno motoriką, atkuria mikrofloros pusiausvyrą, sintetina vitaminus ir medžiagas, reikalingas normaliam virškinimo procesui, imuniteto stiprinimui.

Pirmaisiais gyvenimo metais probiotikai vartojami siekiant suformuoti apsaugines mažylių organizmo reakcijas. Vaikams probiotikai skiriami profilaktiškai siekiant užkirsti kelią disbakteriozei (kai sutrinka gyvybingųjų ir blogųjų žarnyno bakterijų pusiausvyra) bei jau gydant virškinimo sistemos susirgimus.

Sumažina kūdikių pilvuko dieglius

Norint, kad vaikas normaliai vystytųsi ir augtų pirmaisiais gyvenimo metais, svarbus yra motinos pienas ir kūdikio maitinimo režimas. Tačiau jei kūdikį vargina pilvo diegliai ar pastebimi virškinimo sutrikimai, specialistai rekomenduoja duoti probiotikų.

Pastaraisiais metais atlikta nemažai tyrimų, siekiant išsiaiškinti, kiek efektyvus Lactobacillus bakterijų vartojimas gydant įvairius susirgimus. Vienas iš patvirtintų yra tyrimas dėl probiotikų naudos gydant pilvo dieglius, kuriuos kenčia krūtimi maitinami kūdikiai. Įrodyta, kad vartojant probiotikus mažyliai verkia vis rečiau ir rečiau.

Fotolia nuotr.

„Savaitę vartojant probiotikus su Lactobacillus bakterijomis gerokai sumažėja pilvo dieglių atvejų,“ – teigiama tyrimų ataskaitose. Tačiau prieš duodami vaikui probiotikų tėvai turi pasikonsultuoti su gydytoju, mat kūdikių pilvo pūtimas gali būti kito susirgimo požymis, tarkime, netoleruojant karvės pieno. Tokiu atveju reikalingas kitoks gydymas.

Taip pat buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta nustatyti, kaip probiotikai veikia neišnešiotų mažylių sveikatą. Jis parodė, kad gerokai sumažėja rizika dėl maisto netoleravimo.

Ypač gyvybingosios bakterijos reikalingos pieno mišinėliais maitinamiems kūdikiams. Mat jų organizmas negauna svarbių mikroorganizmų, esančių tik mamos piene, kurie reikalingi normaliai žarnyno mikroflorai. Dėl to šie vaikai patenka į rizikos grupę, jie linkę dažnai sirgti, ir pirmiausia – disbakterioze. Būtent todėl mišinėliai yra praturtinti lakto- ir bifidobakterijomis, o naujagimio racioną gydytojas gali rekomenduoti praturtinti fermentuoto pieno produktais.

Kai nepavyksta išvengti antibiotikų

Kūdikiui ar vaikui rimtai susirgus, deja, kartais neišvengiama antibiotikų, kurių vartojimas visada „grasina“ organizmui disbakterioze. Mat antibiotikai, užmušdami blogąsias, ligą keliančias bakterijas, iš organizmo „šluoja“ ir gyvybingąsias. Po gydymosi antibiotikais kurso vaikas gali viduriuoti, jam gali užkietėti viduriai, gali skųstis pilvo pūtimu, diegliais, dujų kaupimųsi.

Vida Press

Siekiant išsaugoti žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, rekomenduojama baigus antibiotikų kursą profilaktiškai vartoti probiotikus. Vaikams skirtų probiotikų sudėtyje yra medžiagos, kurios padeda naikinti blogąsias bakterijas, atkuria kiekybines ir kokybines gyvybingųjų bakterijų sankaupas. Rekomenduojama po antibiotikų kurso probiotikus vartoti 3-4 savaites.

Atkurti žarnyno pusiausvyrą padės ir tinkama mityba bei jos režimas. Persirgusiam vaikui nederėtų duoti riebaus ir kaloringo maisto. Kur kas naudingesni atsigaunančiam organizmui bus sultys, vaisiai ir daržovės. Toks maistas, kuriame gausu augalinės ląstelienos, pagausins gyvybingųjų bakterijų kiekį organizme, suaktyvins jų augimą, padės greičiau atkurti gyvybingųjų ir blogųjų žarnyno bakterijų pusiausvyrą.

Būtina atkreipti dėmesį!

Gydytojai gastroenterologai įvardija kelias priežastis, dėl ko vaikams dažniausiai gali sutrikti virškinimo sistemos darbas: infekcinės ligos, mitybos režimo sutrikimai (tiek vertinant kokybę, tiek kiekybę), gyvenimo sąlygų pokyčiai, stresas. Dažnai vaikų sveikata sutrinka, šiems ėmus lankyti darželį, mokyklą. Fiziniai ir emociniai krūviai gali sukelti dirglumą, nuovargį, stresus. Ir viso to pakanka atsirasti disbakteriozei, kurią lydi vidurių užkietėjimas, dujų kaupimasis, apetito sumažėjimas. Siekiant išvengti disbakteriozės profilaktiškai gali būti skirti įvairūs preparatai, iš kurių garbingiausią vietą užima probiotikai, prebiotikai ir vitaminai.

Vida Press

Žinoma, prieš vartojant, prieš renkantis probiotikus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. „Bifoval®“ probiotikų yra įvairioms amžiaus grupėms, įvairiu pavidalu. Paprastai vaikams skiriami skysti ar kramtomi, vaisių skonio probiotikai.

Probiotikai – gera savijauta bet kokiame amžiuje!

Mano išsaugoti straipsniai