53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kam labiausiai pavojingi tymai?

Kam labiausiai pavojingi tymai?

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų ir greičiausiai plintančių ligų. Lietuvoje didėjant susirgimų tymais skaičiui, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, ką reikia žinoti apie šią ligą.

Vienintelė apsaugos nuo tymų priemonė – skiepai

Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir asmenims, kurių imunitetas susilpnėjęs.

Vaikai pagal galiojantį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami dviem kombinuotomis tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozėmis: 15-16,5 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus.

Visi nesirgę, neskiepyti ir/ar nepilnai paskiepyti vaikai, ir suaugusieji šiuo metu gali pasiskiepyti nemokamai, reikia tiesiog kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kaip susergama?

Tymus sukelia virusas, kuris yra ypač lakus. Tymais susergama nuo užsikrėtimo praėjus 9-11 dienų. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, akių paraudimu. Atsiranda smulkios raudonos dėmelės burnos gleivinėje. Pastebimas veido bėrimas, kuris plinta į liemenį, rankas, šlaunis (vadinamasis „etapinis“ bėrimas). Ligonis turi būti izoliuotas ne trumpiau kaip 4 dienas nuo išbėrimo pradžios.

Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas. Tymų profilaktika ypač svarbi, nes sukėlėjas sparčiai plinta oro lašeliniu keliu, taip pat per sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Ypač imlūs tymams asmenys – nėščiosios ir kūdikiai, jei jie nesirgę ar neskiepyti. Buvus toje pačioje patalpoje su sergančiu asmeniu 15 min. ar ilgiau, net įėjus į patalpą iškart po to, kai joje buvo sergantis asmuo, yra didelė rizika užsikrėsti tymais. Todėl labai svarbu ne tik laikytis asmens higienos taisyklių, bet ir laiku pasiskiepyti nuo šios ligos.

Mano išsaugoti straipsniai