53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vaikas ir odontologas: 5 svarbūs patarimai tėvams

Vaikas ir odontologas: 5 svarbūs patarimai tėvams

Apsilankymai pas odontologą dažnai kelia nerimą ir baimę ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Paskaitykite mūsų parengtus patarimus, kurie palengvins jūsų apsilankymą pas odontologą su vaiku.

1.Ateikite pas odontologą su vaiku pasitikrinti profilaktiškai, o ne tada, kai skauda dantuką

Pirmas kartas pas odontologą turi būti keliantis ne pačias blogiausias emocijas. Tai reiškia, kad geriausia pirmą kartą ateiti pas odontologą profilaktiniam patikrinimui, o ne tada, kai iš danties skausmo vaikui net akyse mirga. Profilaktinio apsilankymo metu susipažinęs su gydytoju, pamatęs aplinką, vaikas kitą kartą jausis daug drąsiau.

Odontologai rekomenduoja pirmą kartą apsilankyti sulaukus maždaug vienerių metukų. Jei praleidote šį laiką,nieko tokio, apsilankykite ir vėliau. Gydytojas įvertins jūsų vaiko dantukų būklę, patars, kokia pasta ir kaip valyti dantukus. Išdygus pirmiesiems nuolatiniams dantukams, apie šeštuosius metus, gydytojas papasakos apie silantus, kuriais galima padengti dantis.

2. Aptarkite vizito taisykles

Pasikalbėkite, kaip atrodys jūsų vizitas pas gydytoją, aptarkite, kokių taisyklių reikia laikytis odontologijos klinikoje: netriukšmauti; jei gydytojas užsiėmęs – palaukti koridoriuje ar laukiamajame; įėjus į kabinetą pasisveikinti gydytoją ir pan. Papasakokite trumpai ir suprantamai, kas maždaug vaiko laukia pas gydytoją. Internete galima rasti trumpų filmukų užsienio kalba, kuriuose parodoma, kaip atrodo vizitas pas odontologą.

3. Pasirūpinkite, kad neprailgtų laukimas

Neretai tenka palūkėti gydytojo laukiamajame, todėl iš anksto apgalvokite, kuo pasiūlysite užsiimti vaikui belaukiant savosios eilės. Galite pasiimti jo mėgstamą knygutę ar žaisliuką. Jeigu mažylis nori, leiskite atsinešti jo mėgstamą meškiuką ar šuniuką, su kuriuo jis nesiskiria svarbiose situacijose, pavyzdžiui, eidamas miegoti.

4. Leiskite vaikui… bijoti

Tai nereiškia, kad vaiką reikia gąsdinti! Tiesiog, jei vaikas bijo ir jums tą sako, palaikykite jį. Pasakykite, kad suprantate jo baimę ir esate šalia jo.

Prieš einant pas odontologą venkite vaiko akivaizdoje neigiamai kalbėti apie dantų taisymą. „Nebijok”, „Nebus baisu”, – kartais tėvams nesąmoningai išsprūsta panašūs žodžiai.

Vaikui, kuris neturi jokios odontologinės patirties, tokie žodžiai iš karto siunčia nerimo signalą: „Kodėl mama taip sako? Gal ten manęs laukia kažkas baisaus?!”

5. Nemeluokite ir nežadėkite nebūtų dalykų

Kartais tėvai, norėdami įkalbėti vaiką, prižada jam nebūtų dalykų, sakydami, kad “Ten tau nieko nedarys”, “Reiks tik parodyti dantuką, ir viskas”. Jeigu žinote, kad einate dantukų taisyti, trumpai nusakykite, kaip viskas vyksta. Venkite vaikui nesuprantamų arba grėsmingai skambančių žodžių: gręžti dantį, adata, grąžtas, plomba. Kalbėkite vaikui suprantama kalba, kad jam išsižiojus, gydytoja apžiūrės visus dantukus, juos išvalys, praplaus vandeniu, jeigu reiks – pateps vaistukais.

6. Paskatinkite vaiką už jo drąsą

Visiškai nereikia už vizitą pas odontologą pažadėti vaikui brangiausių žaislų ar pramogų. Jeigu labai norite, galite iš anksto sutarti, jei vizitas pavyks, jūs po to nueisite pažaisti į žaidimų aikštelę arba namuose drauge sužaisite patį mėgstamiausią mažylio žaidimą.

Tačiau paprastai jau odontologo kabinete mažylio laukia nedidelė staigmenėlė ar suvenyras (lipdukas, dantų šepetėlis ir pan.), todėl tai jam ir tampa puikiu paskatinimu.

7. Aptarkite praėjusį vizitą

Kai grįšite iš odontologo, aptarkite, kaip vaikui sekėsi. Pasakykite, kas jums patiko vaiko elgesyje, pagirkite už tai ir padrąsinkite. Pasakykite, kad kitą kartą viskas pavyks dar geriau.

Mano išsaugoti straipsniai