6 iš 10 Lietuvos namų ūkių dantų priežiūrai per mėnesį skiria mažiau nei 6 eurus, o kas antras lietuvis pas odontologą lankosi rečiau nei kartą per metus, rodo bendrovės „Colgate-Palmolive” užsakymu „Spinter tyrimų” atlikta apklausa.
Trečdalis (29 proc.) respondentų nurodė, kad jų namų ūkis burnos higienai per mėnesį skiria nuo 6 iki 14,5 eurų, nuo 14,5 iki 20 eurų burnos higienai skiria 3 proc. namų ūkių. Daugiau nei 30 eurų per mėnesį dantų priežiūrai išleidžia 0,3 proc. respondentų.
Apklausa parodė, kad lietuviai ne tik taupo dantų priežiūrai ir burnos higienai, bet ir retai lankosi pas odontologą. Rekomendacijos bent kartą per metus apsilankyti pas odontologą laikosi tik 39 proc. respondentų. 6 proc. gyventojų į odontologą kreipiasi kelis kartus per metus.
„Pasitelkus profilaktines dantų priežiūros priemones galima užkirsti kelią ėduonies atsiradimui, tačiau kaip rodo „Colgate” tyrimo rezultatai, lietuviai yra linkę taupyti dantų priežiūrai ir burnos higienai, retai lankosi pas odontologą. Svarbu žinoti, jog pradėti rūpintis dantimis niekada nevėlu, nes ėduonis yra išgydomas, todėl burnos higiena šeimoje neturėtų būti ignoruojama”, – teigia Nerijus Grybė, „Colgate-Palmolive” Lietuvos pardavimo vadovas.
Sutaupę profilaktinei dantų priežiūrai, lietuviai juos išleidžia dantų gydymui. Pusė (46 proc.) apklaustųjų nurodė, kad iškilus rimtesnėms dantų problemoms kreipiasi į privačias gydymo įstaigas. 18 proc. respondentų vienodai renkasi privačias ir valstybines dantų gydymo įstaigas, likusieji 36 proc. – tik valstybines. Dantų gydymas 57 proc. namų ūkių per metus vidutiniškai kainuoja iki 90 eurų. Nuo 90 iki 145 eurų per metus odontologo paslaugoms išleidžia 15 proc. namų ūkių, 3 proc. – nuo 145 iki 290 eurų. 1 proc. namų ūkių dantų gydymui per metus išleidžia daugiau kaip 290 eurų, dar tiek pat – daugiau kaip 580 eurų.
Dantų priežiūrai taupo ir latviai bei estai. Daugiau kaip pusė apklaustųjų kaimyninėse šalyse (56 proc. Latvijoje ir 55 proc. Estijoje) teigė per mėnesį dantų priežiūrai skiriantys ne daugiau kaip 6 eurus. Kaip ir Lietuvoje, 57 proc. latvių namų ūkių per metus dantų gydymui skiria iki 90 eurų. Estai dantų gydymui išleidžia kiek daugiau. Iki 90 eurų nurodė išleidžiantys 33 proc. estų, dar beveik tiek pat (37 proc.) dantų gydymui per metus skiria daugiau kaip 90 eurų. Latviai išsiskiria tuo, kad daugiau kaip pusė (52 proc.) gyventojų renkasi valstybines dantų gydymo įstaigas, privačias renkasi vos 18 proc. apklaustųjų.
Pusė lietuvių nemoka prižiūrėti dantų
Tyrimas atskleidė, kad Lietuvos gyventojai dantų šepetuką keičia vidutiniškai kartą per metus. Pagal šį kriterijų Lietuva iš 27 Europos valstybių lenkia tik Serbiją, kurioje dantų šepetukus gyventojai keičia dar rečiau.
Pasak gydytojos-odontologės Julijos Narbutaitės, dantų šepetuką reikia keisti kas 3 mėnesius, o dantis valytis ne rečiau kaip du kartus per dieną.
Netinkama kasdienė burnos priežiūra yra pagrindinė ėduonies atsiradimo priežastis. Sąjungos „Ateitis be ėduonies” duomenimis, dantų ėduonis yra labiausiai paplitusi lėtinė liga pasaulyje – ja serga 80 proc. visų gyventojų.
„Dantų ėduonis kelia rimtą susirūpinimą. Šiai ligai privalu skirti didesnį dėmesį, tai yra opi sveikatos problema. Kiekvienas iš mūsų galime užkirsti kelią ėduonies atsiradimui ir vystymuisi atsakingai prižiūrėdami savo dantis. Tam pakanka nuolatinės dantų priežiūros: kasdien juos valydami tinkamai parinktu dantų šepetėliu ir pasta, sumažiname dantų ėduonies atsiradimo riziką”, – sako odontologė, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto docentė Julija Narbutaitė.
Ėduonis formuojasi ant dantų paviršių esančioms bakterijoms fermentuojant angliavandenius ir iš jų gaminant rūgštis. Angliavandeniai ant dantų patenka su maiste esančiu cukrumi.
Dantims kenkia ne tik nesveiki maisto produktai, bet ir vaisiai bei daržovės, kuriuose yra daug cukraus. Kasdienė taisyklinga burnos higiena padeda apsaugoti dantis nuo cukraus sukeliamų dantų problemų – ėduonies.