Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kaip užauginti sveiką ir laimingą vaiką

Kaip užauginti sveiką ir laimingą vaiką

2014 metai buvo paskelbti Vaikų sveikatos metais, todėl vykdant projektą “Sveikos šeimos ugdymas Naujosios Vilnios seniūnijoje – sveikas vaikas“ surengtoje konferencijoje buvo kalbama būtent apie vaikų sveikatinimą ir visos šeimos gerovę.


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, Nėščia Holivudo aktorė – šokiruojančioje fotosesijoje
3 linksmi vaizdo įrašai apie tai, kaip vaikai užmiega keisčiausiose vietose

Gydytoja priminė, jog pagrindinis homeopatijos privalumas – ji leidžia organizmui pačiam įveikti ligą. Homeopatinis vaistas tik duoda impulsą, aktyvuoja organizmo galias sveikti. Homeopatija realizuoja pagrindinį medicinos principą – gydyti ne ligą, o žmogų. Gydytoja homeopatė priminė, jog yra netgi homeopatinių preparatų serija, skirta naujagimiams, kūdikiams ir vaikams.

VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos kineziterapeutė Daiva Piekautienė supažindino su šiandieninių vaikų ir paauglių fizinės sveikatos ypatumais. Pasak jos, problemų dėl stuburo šiandien turi 30 proc. vaikų iki 6 metų bei 80 proc. vyresnių vaikų.

Kas antram vaikui nustatoma netaisyklinga laikysena, o kas septintam – skoliozė. Dažniausia šių dienų problema vaikų ir jaunuolių amžiuje – nekoreguota netaisyklinga laikysena – stuburo iškrypimas. Tai nulemia daug faktorių: nejudrus gyvenimo būdas, nepritaikyti suolai mokymo įstaigose, nevisavertis maistas, paveldėjimas, vitaminų ir mineralų stoka, psichologiniai veiksniai.

Kineziterapeutė sakė, jog netaisyklinga laikysena ir iškrypęs stuburas nustatomas vis dažniau ir vis jaunesniems vaikams. Tai paaiškinti paprasta: vaikai jau nuo 3 – 4 metų daug laiko praleidžia sėdėdami prie kompiuterių. O juk gamta taip sudėliojo, kad mažylis turi judėti.

Deja, dabartiniai vaikai juda mažai. Silpni raumenukai neišlaiko stuburo taisyklingoje padėtyje, ir labai anksti atsiranda laikysenos problemų. Tėveliai atidžiai turėtų stebėti vaiko laikyseną.

Ar tikrai galima paveldėti greitai gendančius dantis? Šį klausimą nagrinėjo VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos gydytoja odontologė Justė Valentėlytė. Pasak gydytojos, vaikas gimsta su sterilia burna. Suaugęs žmogus turi apie 700 mikroorganizmų rūšių savo burnoje. Kūdikis ėduonies sukėlėjų ir kitų bakterijų gauna su tėvelių seilėmis vaiką bučiuojant, valgant tais pačiais instrumentais („vienas šaukštas man, kitas tau”) ir panašiai.

Gydytoja odontologė paaiškino, kaip vaiką reikėtų paruošti dantukų gydymui: „Galima vaikams pasakoti apie tai, ką ras kabinete, galima kartu namie pažiūrėti filmukus, žaisti imituojant dantų gydymą ar bent jau apžiūrą. Tuomet vaikui mūsų aplinka bus labiau pažįstama ir ne tokia nesaugi. Kitas patarimas – atveskite vaikus pas odontologą prieš dantims pradedant skaudėti.

Atsiveskite kartu su vyresniu broliu ar sese, kuris nebijo, kad pamatytų, jog nieko baisaus nevyksta. Niekada nežadėkite, kad gydytojas jam nieko nedarys, nes mes darysime daug. Jis mumis nepasitikės, o pasitikėjimas tarp paciento ir gydytojo yra kertinis akmuo gydyme”. Gydytoja priminė, jog „pigiausias dantų gydytojas” yra dantų šepetėlis, todėl labai svarbu, kad tėveliai savo mažylius išmokytų taisyklingai valytis dantukus.

Labai svarbu kalbėtis su vaiku apie viską – ką vaikas daro, kuo jis gyvena”,- sako gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė, projekto “Sveikos šeimos ugdymas Naujosios Vilnios seniūnijoje – sveikas vaikas” koordinatorė. Mūsų savijauta, emocinė būsena tiesiogiai susijusi su kūnu. Įtampa ir stresas nesuderinami su sveika gyvensena. Todėl labai svarbu, kad vaikas augtų sveikas, kad būtų mylimas, besąlygiškai priimtas. Vaikai, kurie gimsta mylimi, kurie yra tėvų laukiami, auga apsupti jų dėmesio, yra daug laimingesni.

Gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė konferencijoje pateikė štai tokį receptą: „Laimingas vaikas – laiminga šeima, arba kitaip sakant, meilės niekada nebūna per daug”.

Pasak jos, svarbu, kad patys tėvai sugebėtų išsaugoti savo dvasinį stabilumą ir harmoningus santykius šeimoje. Dar gulėdamas vežimėlyje kūdikis, kuris nemoka kalbėti, tampa “savotišku šeimos santykių ekspertu”. Jis savo mažoje galvelėje jau ima formuoti bendrą pasaulio vaizdą, pagal tai, ar tėvai pykstasi, ar jie gerai sutaria.

Specialistės manymu, tam, kad vaikas augtų laimingas savo šeimoje, reikia tiek nedaug, o tėvai gali padaryti tiek daug, žinodami penkias „stebuklingas” taisykles:

  1. Leiskite vaikui pasirinkti.

  2. Puoselėkite šiltus santykius.

  3. Skatinkite domėtis daugybe dalykų.

  4. Mokykite atsparumo.

  5. Sukurkite šeimoje laimingą atmosferą.

Mano išsaugoti straipsniai