PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Gydytoja atsako į tėvams rūpimus klausimus apie atopinį dermatitą

Gydytoja atsako į tėvams rūpimus klausimus apie atopinį dermatitą

Vaikus, kuriems nustatytas atopinis dermatitas, auginantys tėvai kone kasdien susiduria su daugybe klausimų. Į juos atsako gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.

Noriu pasiteirauti, kaip atskirti, ar tai tikrai atopinis dermatitas? Mano 1 metų mergaitei ypač rausta kelių linkiai vidinėje pusėje, o visur kitur „išmėto” sausomis rausvomis dėmėmis. Kaip rekomenduotumėte prižiūrėti tokią odą?

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė:

Panašu, kad tai galėtų būti atopinis dermatitas (atopinis dermatitas yra liga, kuriai būdinga sausa oda su niežtinčiais raudonais bėrimais), bet tikslią diagnozę Jums pasakys gydytojas. Jūsų vaiko odą siūlyčiau tepti drėkinamuoju kremu emolientu 1-2 kartus per dieną, o sausas dėmes galite tepti ir dažniau: 2-5 k/d. Jei bėrimų pradės daugėti, jie pradės niežėti, būtinai kreipkitės į gydytoją. Jis nuspręs, ar yra reikia intensyvesnio gydymo uždegimą mažinančiais vaistais.

Sveiki, mes atsidūrėme aklavietėje. Gydytoja pripažino atopinį dermatitą mažajai, kai jai buvo 5 mėnesiai. Viskas prasidėjo nuo rankų, dabar jau perėjo į kaklo ir veido sritį. Mergaitė valgo mišinuką. Ar gali būti kad ši liga nuo alergijos baltymams? Ar tikrai galima maudyti kiekvieną dieną ir ar jūsų manymu šiai ligai išgydyti būtina naudoti hormoninius vaistus?

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė:

Atopija yra paveldėtas polinkis sirgti alerginėmis ligomis. Sergantys atopiniu dermatitu gali būti alergiški ir pieno baltymams, bet nebūtinai. Į šį klausimą jums tiksliau atsakys alergologas, atlikęs tyrimus alergijai nustatyti. Jei bus nustatyta alergija, jis rekomenduos mišinukus, kuriais galėsite maitinti savo vaiką.

Maudyti galima kiekvieną dieną, ypač jei kasdien tepate drėkinamaisiais ar gydomaisiais kremais/tepalais. Maudykite neilgai, po šiltu vandeniu ir po maudynių nepamirškite per pirmas 3 minutes odą ištepti specialiu kremu emolientu. Prausdamiesi rinkitės specialius prausiklius labai sausai, atopiškai odai (be muilų ir dažiklių).

Jei bėrimai niežti, plinta, vaikas juos nukaso, būtina pradėti tepti priešuždegiminį kremą. Pirmo pasirinkimo kremas atopinio dermatito bėrimams gydyti yra vaistai su hormonais. Jie efektyviai sumažina paraudimą, niežėjimą, padeda suvaldyti ligos pablogėjimą. Tinkamai naudojant yra saugūs net ir kūdikiams.

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.
Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.
Asmeninio archyvo nuotr.

Mano sūnus susidūrė su atopiniu dermatitu jau kūdikystėje. Iš pradžių mažyliui paūmėjimai buvo labai intensyvūs, bėrimai kartodavosi dažnai, ypač pasikeitus sezonui. Kasdienis tepimas kremu emolientu padėjo kontroliuoti situaciją. Šiandien vaikui 5 metai, ir bėrimas, jeigu atsiranda, tai tik ant rankų. Sakykite ar yra galimybė, kad atopinis dermatitas išnyks?

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė:

Daugumai sergančių vaikų (apie 90 proc.) atopinio dermatito simptomai išnyksta iki paauglystės, todėl tokia galimybė tikrai egzistuoja. Bet jūsų vaiko oda liks sausa visam laikui, todėl labai svarbi jos tinkama priežiūra visą gyvenimą – emolientų naudojimas kasdien.

Mano 1,5 metų sūnelio oda visada buvo labai sausa, tačiau šį rudenį atsirado bėrimai ant rankų, kaklo, labai niežtėjo. Gydytoja nustatė, kad tai atopinis dermatitas, paskyrė hormoninį tepaliuką ir drėkinantį kremą. Odos būklė labai greitai pagerėjo. Šiuo metu nieko nenaudojame. Tačiau vėl atsirado raudonumas. Ar galiu vėl naudoti tą patį hormoninį tepaliuką ir drėkinantį kremą? Ar vėl kreiptis pas gydytoją?

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė:

Pradėkite tepti odą drėkinamuoju kremu 1-3 kartus per dieną. Jei po poros dienų tepimo nematysite pagerėjimo arba bėrimai pradės niežėti, ryškėti ar didėti, nelaukdami pradėkite tepti ir hormoninį tepalą 1 kartą per dieną (5-7 d.). Raudonumui pradėjus nykti, hormoninį tepalą retindama nutraukite (kelias dienas patepkite kas antrą, po to – kas trečią dieną). Bėrimams negyjant, kreipkitės į gydytoją. Svarbu atsiminti, kad emolientas turi būti tepamas kasdien ir nuolat, bent kartą per dieną, net ir tada, kai oda atrodo sveikai.

***

Klausimai surinkti iš tinklapio, skirto atopiškai odai www.atopinis.lt, kuriame rasite naudingos informacijos apie atopinį dermatitą.

Mano išsaugoti straipsniai