Sinusitas yra slogos komplikacija. Žmonės turi kelias sinusų grupes, kurios yra skruostuose, prie nosies, nosyje ir kaktoje.
Vaikai sinusų turi mažiau už suaugusiuosius. Vaikams dažniausiai būna akytkaulio – nedidelių angelių prie nosies uždegimas.
Kaip atpažinti?
Paprastai sinusitas prasideda taip: savaitę trukusi sloga nepraeina, pablogėja savijauta, nekrinta temperatūra. Pradeda „tempti“ skruostus, juos skaudėti, užgula nosytę. Šie požymiai yra dažniausi, tačiau kartais sinusitas išsivysto per vieną dieną arba vieną naktį. Sloga gali būti nedidelė, o sinusitą sukelia kuri nors bakterija ar mikrobas. Kai organizmas neatsparus, sinusitas gali išsivystyti greitai ir stiprus. Jeigu jis pūlingasis, būna ypač skausmingas, kūdikis labai verkia, jį sunku nuraminti, nes besikaupiantys pūliai, neturėdami kur ištekėti, sukelia spaudimą. Kartais nosis valosi, iš jos bėga gelsvos arba žalsvos išskyros. Tada mažiau skauda.
Vaikams sinusitą nustatyti nėra labai lengva, mat gali būti ir kitokie požymiai, atrodo, nieko bendra neturintys su slogos komplikacijomis, pavyzdžiui, pablogėjusi uoslė (kūdikis nepasiskųs, kad silpniau užuodžia), kosulys, skaudantys dantukai. Nėra vieno požymio, kuris rodytų, kad mažylis tikrai serga sinusitu. Kartais diagnozė nustatoma tik atlikus rentgeno nuotrauką. Sinusitą būtina gydyti antibiotikais.
Liga mėgsta žiemą
Vaikai sloga, taip pat ir sinusitu dažniausiai serga žiemos pradžioje, maždaug lapkričio – gruodžio mėnesį, kai pablogėja oras. Kita banga prasideda maždaug sausio vidury, kai didžiausi šalčiai, trečia – pavasarį, kovą. Kadangi vaikai sloga serga labiau negu suaugusieji, net iki 10 kartų per žiemą, ir sinusitas pasitaiko dažniau. Kūdikiai serga dažniau už mokyklinio amžiaus vaikus.
Kiekvienas vaikas yra kitoks ir genetiškai paveldi kitokį atsparumą ligoms. Vienas vaikas gali bėgioti žiemą be šaliko, be pirštinių ir nesusirgti sinusitu arba sirgti tik lengva slogele, kuri praeina be jokių komplikacijų. Kitas, nors tėveliai jį ir labai saugo, nuolatos serga. Taigi paveldėtas yra ne sinusitas, o bendras organizmo atsparumas.
Kaip apsisaugoti?
Svarbu kūdikį grūdinti ir vežti į lauką žiemą vasarą, kad pakvėpuotų grynu oru. Jeigu mažylis suslogavo, kad neprasidėtų sinusitas, būtina labai gerai išvalyti nosį, jei reikia, lašinti gydytojo paskirtų nosies lašų. Sinusai yra sujungti su nosies ertme ir atrodo tarsi kišenėlės su maža anga. Kai prasideda sloga, paburksta gleivinė, anga užsidaro, o į sinusą nepatenka oro ir jis negali valytis. Kai lašiname lašų nuo slogos, kelis kartus per dieną plauname jūros vandeniu, nosis geriau išsivalo ir sumažėja tikimybė susirgti sinusitu.