JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Rasa Jančiauskaitė: paveikslėlių knygos - labai patrauklus formatas bendrauti su vaiku

Rasa Jančiauskaitė: paveikslėlių knygos – labai patrauklus formatas bendrauti su vaiku

2020-jų Vilniaus Knygų mugės Jaunųjų skaitytojų salės stilistikos autorė – iliustruotoja Rasa Jančiauskaitė, kurios šiemet sukurtos iliustracijos Mariaus Marcinkevičiaus knygai „Maži eilėraščiai mažiems“ buvo atrinktos konkursinei pasaulio iliustruotojų parodai – joje eksponuojami 76 talentingiausių menininkų darbai, o šiame konkurse dalyvavo net 2901 iliustruotojas. Dailininkė taip pat pakviesta sukurti vizualinį identitetą ir 2020-jų Bolonijos vaikų knygų mugei, pripažįstamai svarbiausia pasaulyje vaikų literatūros, iliustracijos ir leidybos srityje. Šį savo darbą ji pristato ir Vilniaus knygų mugėje.

Jaunųjų skaitytojų salė
Jaunųjų skaitytojų salė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salė
Jaunųjų skaitytojų salė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salė
Jaunųjų skaitytojų salė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salė
Jaunųjų skaitytojų salė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salė
Jaunųjų skaitytojų salė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salėje - kūrybiškumo dirbtuvės
Jaunųjų skaitytojų salėje – kūrybiškumo dirbtuvės
TAVO VAIKAS

Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau – tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!

Buvote pakviesta sukurti vizualinį identitetą 2020-ųjų Bolonijos vaikų knygų mugei. Ar sunkiausi etapai jau įveikti?

Identiteto darbai intensyviausiai vyko vasarą. Liepą dalyvavau kūrybinėse dirbtuvėse, rengiamose Bolonijoje „Chialab Design“ grafinio dizaino studijoje, kur kartu su dizaineriu Beppe Chia ir jo komanda generavome būsimo identiteto idėją, eskizavome ir diskutavome apie aplinką, kurioje piešiniai atsiras. Vėliau, grįžusi į Lietuvą, darbus tęsiau viena. Dabar identitetas jau yra baigtas, tad laukiu pavasario, kuomet iliustracijos atsiras mugės erdvėje.

Rasa Jančiauskaitė
Rasa Jančiauskaitė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salėje - kūrybiškumo dirbtuvės, kurias veda savo srities specialistai
Jaunųjų skaitytojų salėje – kūrybiškumo dirbtuvės, kurias veda savo srities specialistai
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salė
Jaunųjų skaitytojų salė
TAVO VAIKAS

Jaunųjų skaitytojų salėje - kūrybiškumo dirbtuvės
Jaunųjų skaitytojų salėje – kūrybiškumo dirbtuvės
TAVO VAIKAS

– Kokios yra pasaulinės tendencijos? Kokie būtų jūsų pastebėjimai iš užsienyje vykstančių mugių ir jose esančių erdvių vaikams?

Erdvės, kurios yra skirtos atrasti ir pažinti knygą turėtų išsiskirti estetiška, neperkrauta aplinka. Tai galima pasiekti tik fiziškai turint pakankamai erdvės, o taip būna ne dažnai. Stebėjau aplinką Šardžos mieste JAE bei Frankfurte vykstančiose knygų mugėse. Šardžoje erdvės milžiniškos, mugė ir vaikų skaitymo festivalis turi bendrą vienijantį stilių, spalvinius kodus. Tik šiuo atveju jaukumo jausmas jau šiek tiek pametamas, nes erdvės didesnės negu jų reikia.

Frankfurto knygų mugės vaikų erdvė taip pat neišsišoko iš bendro vizualinio konteksto. Pats erdvės išplanavimas, kokybiškų knygų eksponavimas kviečia prisėsti, pasidomėti. Vilniaus knygų mugės atveju dar yra svarbu atkreipti

dėmesį, vaikų salei būti pastebėtai didelės knygų mugės kontekste, susikurti tarsi atskirą autonomiją. Savo kuriamą identitetą matau, kaip pirmą žingsnį apskritai daugiau mąstyti apie jaunųjų skaitytojų salės svarbą, renginius ir turinį pristatomą joje.

Kurdama stilių vaikų salei daugiau galvojate, kaip tai priims vaikai ar kaip suaugusieji?

Bendrai galvojau apie idėją, žinutę, kurią noriu perteikti. Vienaip ją nuskaitys vaikai, kitaip suaugę, tad ieškojau balanso.

Jūsų iliustruotos knygos vaikams jau pelniusios ne vieną prizą. Ką, jūsų asmenine nuomone, svarbu žinoti prieš pradedant kurti iliustracijas vaikams?

Svarbu norėti tai daryti ir turėti tam sąlygas. Knygos kūrimas yra ilgas procesas, kuris susideda iš daug svarbių etapų. Sudėtinga sukurti kokybišką knygą dirbant greitai ir tik pribėgom. Darbas dažnai išsitęsia metus, o kartais ir daugiau. Išleista knyga toliau gyvena savo gyvenimą, gali būti leidžiama užsienyje ir reikia vis grįžti prie jos. Tad, manau, svarbu dirbti su tokiomis temomis, kurios tikrai domina asmeniškai, kad kuriamas turinys išliktų aktualus ir įdomus visą kūrybos procesą. Taip pat svarbu, kad jaustųsi nuoširdus kuriančio santykis su knyga, išskirtinis vizualinis

priėjimas.

Kaip keičiasi vaikiškų iliustracijų mados?

Pasauliniame kontekste krypčių ir stilių yra daugybė. Kultūriniai ypatumai taip pat daro įtaką iliustravimui. Tai kas mums atrodo kaip išskirtinumas, pavyzdžiui Azijoje, gali būti jau įsisenėjusi tendencija. Nemanau, kad svarbu sekti madas ar tuo labiau bandyti pakartoti kieno nors braižą. Tai visada jaučiasi ir darosi neįdomu žiūrėti. Svarbiau atrasti savo būdą, net jeigu kaskart teks eksperimentuoti iš naujo. Kiekviena knyga ir jos tema reikalauja kitokio priėjimo.

Vaikams svarbiau tekstas ar iliustracijos?

Abu tikrai svarbūs. Smagu klausytis skaitomos knygos ar, tuo labiau, mokytis skaityti pačiam. Dabar gyvename vaizdų kultūroje, tad neišvengiamai svarbu lavinti gebėjimą interpretuoti vaizdus. Vaizdai savyje turi daug užkoduoto turinio, tad paveikslėlių knygos yra labai patrauklus formatas bendrauti su vaiku, kelti klausimus, garsiai svarstyti, dalintis mintimis.

Ar galima sugadinti mažojo skaitytojo skonį netinkamomis iliustracijomis?

Neįmanoma visiškai apsaugoti vaikų nuo kičo. Tai kultūros dalis. Svarbu, kad knygos turinys lavintų vaizduotę, kūrybiškumą, o ne pateiktų tik vienos krypties atsakymus, didaktinius pamokymus ir pernelyg pozityvias, dekoratyvias iliustracijas.

Kas stabdo, o kas lavina vaikų fantaziją kalbant apie knygų iliustracijas?

Matyt, labiausiai stabdo didaktinis turinys, o lavina laisvė, vaizdų interpretacija. Smagu, kai piešinių proporcijos specialiai hiperbolizuotos ir vaizdai kelia klausimus, o ne tik bruka atsakymus.

Rasa Jančiauskaitė
Rasa Jančiauskaitė
TAVO VAIKAS

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI