Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojovaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.
Apie tai, kaip išsirinkti geriausią vežimėlį, kokiais kriterijais vadovautis ir kokiais, visuomenėje vyraujančiais, mitais netikėti, pasakoja „Kotryna Group” komercijos vadybininkas Saulius Vienažindys.
1 MITAS. Ar tiesa, kad geriausia rinktis tokį vežimėlį, kuris „tarnautų” nuo kūdikio gimimo iki tol, kol toks daiktais vaikui apskritai bus reikalingas?
Manau, kad kiekvienam vaikui reikėtų mažiausiai dviejų vežimėlių: nuo gimimo, universalaus su lopšiu, o paaugus patogesnis yra sportinukas. Bet tai nėra taisyklė – reikia atsižvelgti į šeimos poreikius, gyvenimo būdą. Taip pat svarbu įvertinti, kaip dažnai ir kur šeima planuoja keliauti, kur gyvena – mieste ar užmiestyje.
Šiuo metu populiarėja vežimėliai pametinukams. Tėveliai pastebi, kaip patogu skirtingo amžiaus vaikams naudoti vieną vežimėlį. Vaikiškų prekių parduotuvėse galima rasti ir tokių, kurie prasiplatina ir naudojami kaip dvynukams ar pametinukams skirtas vežimėlis, o jei tam poreikio nėra – tinka kaip vienvietis. Tokio tipo yra stilingieji „Peg Perego Team”. Žinoma, perkant tokį vežimėlį, reikėtų planuoti šiek tiek į ateitį. Jei taip nutiko, kad pirmajam vaikui įsigijote vienvietį vežimėlį, o antrasis gimė labai nedideliu amžiaus skirtumu, galima nusipirkti universalų laiptelį vyresniajam. Jis tvirtinasi prie vežimėlio, o pavargęs eiti vaikas gali ant jo lengvai užlipti ir kartu važiuoti. Taigi, kiekvienos šeimos situacija yra individuali ir jai galima rasti atskirą sprendimo būdą.
2 MITAS. Ar tiesa, kad geri tik labai brangūs vežimėliai? Jei ne, tai kokie pigesni prekiniai ženklai ir kodėl yra verti pirkėjų dėmesio?
Negalima su tokiu teiginiu kategoriškai nesutikti. Didelę dalį vežimėlio kainos sudaro būtent medžiagos, iš kurių jis pagamintas. Kaip pavyzdį galiu paminėti „Maclaren” firmos vežimėlius. Rinkoje galite rasti daug panašaus tipo iš aliuminio lydinio pagamintų vežimėlių, bet „Maclaren” gaminamas iš aukščiausios kokybės aliuminio lydinio, skirto lėktuvams (šis prekinis ženklas suteikia garantiją rėmui visam naudojimosi laikotarpiui).
Tačiau ne visų poreikiai yra vienodi ir ne visiems tai aktualu, todėl, pavyzdžiui, „Milli” prekinis ženklas jau daugelį metų siūlo produkciją, atitinkančią kainos ir kokybės santykį. Jų automobilinės kėdutės atitinka visus Europos Sąjungos saugumo reikalavimus, o universalūs vežimėliai gaminami Lietuvoje.
3 MITAS. Ar tiesa, kad geriausias tas vežimėlis, kuris tuo metu rinkoje pats madingiausias? Ar tėveliams, renkantis šį daiktą, reikėtų dėmesį atkreipti į kitus faktorius? Jei taip, tai kokius?
Tai labai individualu. Taip, tikrai yra tam tikros mados tendencijos vežimėlių rinkoje. Tačiau taisyklė – kas gražu, patinka ir tinka daugeliui, tas tiks ir man, tikrai negalioja visiems tėveliams. Svarbiausias kriterijus, į kurį būtina atkreipti dėmesį renkantis vežimėlį, tai poreikis. Kur yra jūsų gyvenamoji vieta (miesto centras ar namas užmiestyje greta miško), kur daugiausia planuojate važinėtis, ar jūsų name yra liftas ir kuriame aukšte jūs gyvenate, ar jums aktualus svoris, kokiu metų laiku vežimėlis bus naudojamas naujagimiui, ar daug keliausite. Atsakius į šiuos klausimus, pasirinkimų gerokai sumažės, jums bus lengviau apsispręsti, ko norite, o vaikiškų prekių parduotuvės konsultantams – patarti.
4 MITAS. Ar tiesa, kad kuo didesnis vežimėlis (lopšys turi būti labai storas, ratai dideli, o rėmas – kuo sunkesnis), tuo jis geresnis? Kokiais atvejais rinktis didelį vežimėlį? Kokiais, atvirkščiai, nedidelį, kompaktišką?
Visais atvejais naujagimiui lopšys turi būti patogus ir erdvus. Žiema, kad net aprengus storus drabužėlius ir vaiką įdėjus į vokelį, jis patogiai tilptų, o vasarą papildoma erdvė irgi tikrai netrukdys. Didelis klasikinis vežimėlis su masyviais ratais – turi savo žavesio ir praktiškumo. Klasikiniai vežimėliai išsiskiria savo išskirtine amortizacija (tai itin svarbu, jei dažnai važiuosite miško takeliais ar senamiesčio akmenų grindiniu). Reikėtų atsiminti, kad sunkesnis vežimėlis tikrai ne visada geresnis – viskas priklauso nuo to, kokia medžiaga naudojama gamybai, bet dalis tiesos šiame teiginyje yra. Paprastai, gaminiai iš metalo yra tvirtesni už aliuminio lydinius, bet sunkesni.
Vežimėlio medžiagos storumas itin aktualus darganotomis rudens dienomis ar žiemą. Pavyzdžiui, populiaraus prekinio ženklo „Peg Perego” vežimėlių visos medžiagos yra impregnuotos ir neperpučiamos, todėl idealiai tinka lietuviškiems orams.
5 MITAS. Ar tiesa, kad įvairūs „trys viename” vežimėliai yra brangesni ir verčiau kiekvieną iš dalių (vežimėlio rėmą, lopšį, sportinę dalį, automobilinę kėdutę) įsigyti atskirai? Jei ne, tai kokie tokių vežimėlių privalumai?
Tai mitas – perkant viską atskirai, kaina būna šiek tiek didesnė vien dėl logistikos, pakuotės ir t.t. Tačiau dauguma tėvelių, įsigydami „trys viename” vežimėlį, nori kitokios automobilinės kėdutės nei yra komplekte, todėl stengiamės pasiūlyti įvairius komplektų variantus.
6 MITAS. Ar tiesa, kad „sportinis” ir vadinamasis „skėtukas” tai yra tas pats daiktas? Jei ne, kokie šių vežimėlių skirtumai? Kokie kiekvieno pranašumai?
Pardavėjai kiek kitaip klasifikuoja vežimėlius. Viena didelė grupė yra universalūs (visi vežimėliai su lopšiais ir sportinėmis dalimis). Į sportinių vežimėlių grupę įeina „skėtukai” ir taip vadinamos „knygutės” (pagal sulankstymo būdą). „Skėtukai” susilanksto labai panašiai kaip ir skėtis. „Knygutės” susilanksto kaip knyga. Manau, kad pranašumai ir trūkumai labiausiai priklauso nuo konkretaus gamintojo modelio, o ne nuo to, koks jis – „skėtukas” ar „knygutė”. Šiuo metu populiariausi (ypač mėgstami šiltuoju sezono metu) yra „Maclaren” ir „Milli Ride” sportiniai vežimėliai.
7 MITAS. Ar tiesa, kad vežimėlis turi būti pagamintas iš kuo natūralesnių medžiagų, kad būtų pats geriausias kūdikiui?
Nebūtinai, nes, pavyzdžiui, alergiškiems vaikams gydytojai rekomenduoja naudoti sintetinę patalynę, tai galioja ir kitiems vaikų priežiūros daiktams. Aišku, natūralios medžiagos paprastai yra labiau kvėpuojančios ir vaikas jausis patogiau. Galimas ir dar vienas variantas – natūralios medžiagos įklotas į vežimėlį (daugelis juos turi komplekte, tačiau galima įsigyti ir atskirai).
8 MITAS. Ar tiesa, kad renkantis vežimėlį geriausia pasikliauti kitų tėvelių komentarais ir rekomendacijomis?
Į tai tikrai galima atsižvelgti, bet tuo pasikliauti 100 proc. – neverta. Štai paprastas pavyzdys, kuris tai įrodo. Vežimėlis, kuris yra labai populiarus ir gerai parduodamas, turės daug atsiliepimų – tiek blogų, tiek gerų (skirtingi žmonės, skirtingi jų poreikiai ir įpročiai). Paprastai, mes labiau atsimename neigiamus atsiliepimus ir mums susiformuoja išankstinė nuomonė, kad produktas yra prastas. Galioja ir atvirkštinis variantas. Kuo mažiau pardavimų ir patirčių – tuo mažiau tiek neigiamų, tiek teigiamų nuomonių. Manau, kad geriausia patarti gali vaikiškų prekių parduotuvių konsultantai. Tiesa, jiems būtina pasakyti bent kelis kriterijus, kurie jums svarbūs.
9 MITAS. Ar tiesa, kad vežimėlį reikia rinktis pagal tai, kokiu metų laiku gims vaikas? Ar vežimėliai taip skirstomi į vasarinius ir žieminius?
Jei kalbame apie universalių vežimėlių grupę – tai į tai būtinai reikia atsižvelgti (vien dėl lopšio dydžio, kuris paprastai naudojamas iki kūdikiui sueina pusę metų). Prieš perkant vežimėlį, pasiskaičiuokite, koks bus metų laikas po šešių mėnesių nuo kūdikio gimimo. Jei tai šaltasis periodas – įsitikinkite, kad vaikui užteks vietos net jį storai prirengus. Jei renkatės sportinuką, tai nėra taip aktualu. Nebent planuojate daug važinėti užmiestyje, kur nelygūs keliai ir keliukai, tuomet pravartu rinktis vežimėlį su didesniais ratais.
10 MITAS. Ar tiesa, kad įvairūs vežimėlių priedai dažniausiai būna parduodami atskirai ir kainuoja dar tiek pat? Jei ne, kokie dažniausiai įeina į komplektaciją? Kokius ir kodėl tėveliams patartumėte įsigyti?
Svarbiausi priedai (apsaugos nuo vabzdžių ir lietaus, kojų užklotai) – dažniausiai įeina į vežimėlio komplektaciją. Žinoma, tuo reikėtų pasidomėti. Yra ir daugiau labai palengvinančių gyvenimą priedų: transportavimo krepšiai, ratų uždangalai, įvairūs laikikliai, skėtukai ant vežimėlių, didesnių ratų komplektai, pritaikyti žiemai. Kai kurie iš šių priedų nėra pigūs, todėl reikėtų apsvarstyti, ar tikrai bus reikalingi konkrečiai šeimai.