Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Tiesa ir mitai apie vaiko miegojimą vienoje lovoje su tėvais

Tiesa ir mitai apie vaiko miegojimą vienoje lovoje su tėvais

Vienos mamos miega su savo kūdikiais, nes tai jauku ir patogu. Galima jį pamaitinti beveik neprabudusiai ir jausti, kaip alsuoja. Kitos labai bijo prispausti ir nesiryžta prigulti su savo mažyliu net pietų miego. Straipsnio konsultantė – vaikų ligų gydytoja ir neurologė Rūta Maciulevičienė.

6 teiginiai apie kūdikio miegą kartu su mama. Teisingi jie ar ne?

Miegoti su kūdikiu pavojinga.

Išties daug kas tiki, kad mama, mieganti kartu su kūdikiu, gali jį nuskriausti – netyčia nuspausti. Tačiau daugelis pediatrų visame pasaulyje teigia, kad tai netiesa. Kai kurie specialistai netgi pataria taip elgtis toms mamoms, kurios nori ilgai maitinti krūtimi, nes miegas kartu su kūdikiu skatina pieno gamybą.

Mama, mieganti su kūdikiu, yra itin jautri ir jaučia kiekvieną jo krustelėjimą, todėl negali netyčia jo nuspausti. Tokių nelaimių pasitaiko, tačiau praktiškai visada moteris būna išgėrusi alkoholio, kuris slopina budrumą. Įprastoje šeimoje augantis kūdikis yra apsaugotas nuo tokio pavojaus, nes maitinanti krūtimi mama nevartoja alkoholio ir nerūko. Vis dėlto verta žinoti, kad nesaugu šalia savęs guldytis kūdikį, jeigu išgėrėte bent stikliuką alkoholio, jeigu rūkote, turite didelį antsvorį arba sergate ligomis, kurios susilpnina miegančios budrumą.

Miegoti su kūdikiu nehigieniška.

Prieš keliasdešimt metų kaip tik taip ir buvo manoma, todėl gydytojai naujagimį atskirdavo nuo mamos dar gimdymo namuose. Tais laikais buvo tvirtinama, kad atskiroje lovytėje miegantis kūdikis auga švaresnėmis sąlygomis ir turi mažiau galimybių užsikrėsti nuo mamos įvairiomis ligomis. Šiandien visiems aišku, kad tai netiesa, nes naujagimio kūnelį nusėja bakterijos jau per gimdymą. Vėliau, kai tėtis paima ant rankų, gauna jo bakterijų. Galbūt patalynę verta plauti antialerginėmis priemonėmis, bet tikrai mama ir tėtis nepadarys žalos savo kūdikiui. Netgi priešingai – dažnai besiliesdamas prie nuogo mamos kūno naujagimis stiprina savo imuninę sistemą. Sterilios aplinkos nereikia net ir naujagimiui. Namai turi būti švarūs, bet pernelyg sterili aplinka taip pat gali paskatinti alergijas.

Kartu miegodami neišsimiega nei mama, nei kūdikis.

Šis teiginys gali būti teisingas. Žindyvei miegas su kūdikiu gali būti pati geriausia išeitis: nereikia keltis, kai šis suverkia, įsitaisyti kėdėje ir kovojant su savo pačios miegu žindyti. Kai kurie kūdikiai žinda ilgai, todėl išsėdėti valandą vidury nakties gali būti nelengva. Vėliau pamaitinto nereikia migdyti ant rankų ir guldyti į lovytę nuolatos baiminantis, kad prabus. Kartais ši baimė tokia stipri, jog, atrodo, persiduoda kūdikiui ir jis pramerkia akytes vos pajutęs, kad mama paliko lovytėje.

Dažnai mamos net nepamena, kiek laiko kūdikis žindo, kada užmigo pačios. Bet jos gali išsimiegoti. Bet yra kūdikių, kurie miega neramiai ir juos pažadina menkiausias garsas. Jie, miegodami kartu su tėvais, dažniau prabunda, nei užmigdyti lovytėje. Prabunda, kai tėtis suknarkia, kai mama apsiverčia ant šono. Todėl visada reikia pasverti, kaip patogiau pačiai mamai, ir tada rinktis, kur – šalia ar atskirai guldyti savo mažylį.

Kūdikiui nenaudinga miegoti su mama.

Visiška netiesa. Kūdikis, jausdamas mamos kūną, galėdamas prie jos prisiglausti, geriau vystosi. Aišku, ne vien miegojimas kartu su mama skatina kūdikį vystytis, apskritai buvimas jai ant rankų. Kai kuriose šalyse patariama guldyti šalia savęs neišnešiotukus, kad nuolatos jaustų mamą, o naktį galėtų žįsti krūtį ne tik tada, kai nori pavalgyti, bet ir nusiraminti.

Saugiau miegoti kartu su kūdikiu tada, kai šis serga, nes galime jausti, kada jam pakyla temperatūra arba jis pasijunta blogiau. Kartu girdime, kaip kvėpuoja, ir pačios ramiau miegame.

Mamai taip pat naudinga miegoti su savo mažyliu, nes jo kvapas teigiamai veikia nuotaiką. Yra teorija, kad mama, mieganti su kūdikiu, yra laimingesnė ir geriau nusiteikusi.

Miegas su kūdikiu žalingas moters ir vyro santykiams.

Tai priklauso nuo sutuoktinių požiūrio. Miegamojo lova nėra vienintelė vieta, kurioje vyras ir moteris gali pabūti vieni du. Jeigu mama nusprendžia įsikelti į bendrą lovą kūdikį, tėtis gali kaip tik pasijusti laimingas, nes galės jaustis reikalingas, nenustumtas į šalį. Vis dėlto, ko gero, sutuoktiniams reikėtų pasitarti, kur migdysite kūdikį, kad tai nebūtų vien mamos sprendimas. Nors ir kokį kūdikio auginimo būdą pasirinksite, jis turi suartinti sutuoktinius – ne išskirti.

Bus labai sunku paaugusį vaiką išprašyti iš tėvų lovos.

Iš tiesų miegas su mama arba tėvais yra laikinas, kaip laikinas čiuptukas, maitinimas krūtimi ir t. t. Maždaug tarp 10 ir 16 gyvenimo mėnesio mažyliai pradeda vertinti savarankiškumą, kai kurie jau bando patys valgyti, laikyti buteliuką, bet kartu yra dar sukalbami. Be to, daugelis kūdikių apie 10 gyvenimo mėnesį jau neprabudę išmiega visą naktį. Todėl daugeliui tėvų būna visai nesunku šiuo metu mažylį užmigdyti jo lovelėje. Gerai, kai būna jau suformuoti miego ritualai: maudynės, pasaka ar dainelė.

Mano išsaugoti straipsniai