Gimus naujagimiui, ypač, jei jis pirmasis vaikas šeimoje, kyla daug klausimų: kiek jis miegos, valgys, ar reikia jam žaislų. Jūsų dėmesiui – trumpai drūtai apie pirmojo gyvenimo mėnesio pasiekimus.
Ūgis ir svoris
Per pirmą mėnesį naujagimis priauga apie 500–600 g svorio. Daugiau priauga vaikai, kurie gimė mažesnio svorio, nei turėjo būti pagal nėštumo laiką. Ar vaikas priaugo per daug, pasakyti galima po apžiūros. Į ūgį per mėnesį mažylis stypteli 1–3 cm. Kartais matuojant pirmą mėnesį tėveliai išgyvena, kad atžala nieko nepriaugo ar net „sutrumpėjo“. Tačiau visada atminkite, kad matuojant vos gimusį, šlapią, spurdantį naujagimį, kurio kojytės sulenktos, įmanoma 1–2 cm paklaida.
Maitinimas
Kūdikis maitinamas taip dažnai, kaip nori – ar kas valandą, ar kas tris. Per parą skirtingi naujagimiai turi skirtingus maitinimo poreikius: vienas yra maitinamas 6–8, o kitas – ir 10 kartų. Įprastai naujagimis miega nuo vieno maitinimo iki kito. Pirmomis savaitėmis mažylis valgo vienodai dažnai tiek naktį, tiek dieną. Žindančioms mamoms reikėtų vengti aštrių produktų, konservuoto maisto, rinktis šviežią, visavertį maistą. Klaidinga manyti, kad daug privalgius pagerės pieno kokybė.
Ką „moka“ naujagimis?
Pirmą mėnesį galima stebėti naujagimių refleksus. Jei vaikas gerai čiulpia – vadinasi, yra sveikas, gerai vystosi. ką tik gimusio naujagimio raumenų tonusas yra šiek tiek padidėjęs, todėl rankytės ir kojytės sulenktos, pritrauktos prie liemens, kumščiai suspausti. Jei ant nugaros gulinčiam į delnus įdėsite nykščius, vaikas juos sugriebs ir pakeltas kelias sekundes išlaikys galvą. Kitas naujagimio refleksas – pastatytas kūdikis „žingsniuoja“. Taip pat sveiki naujagimiai turi refleksą, kai paguldytas ant pilvo kniūbsčias mažylis pasuka galvą į šoną, kad neuždustų. Tokia padėtimi kūdikis gali ir pašliaužti, ypač jei kojytėms suteiksime atramą. Pirmo mėnesio pabaigoje naujagimis 10–15 sekundžių išlaiko pakeltą galvą.
Verksmas – pirmoji vaiko kalba
Sveikas vaikas verkia, kai nori valgyti, kai dėl tam tikrų priežasčių jaučia nepatogumą, jam diegia pilvą arba būna pasiilgęs artumo, šilumos. Paimti ant rankų ir priglausti mažylį – patikimas būdas nuraminti. Jei nerimo ir rėkimo priežastis neaiški, jei verkia dažnai, pasitarkite su gydytoju.
Kūdikį maudykite kas 2 dienas, nors yra šeimų, kurių atžaloms tinka bei patinka kasdienės maudynės. Po gimimo kūdikio oda gali sausėti, šerpetoti, taigi, naudokite atitinkamas priemones.
Žaislų dar nereikia
Nuo gimimo vaikas reaguoja į šviesą, į garsą. Jeigu nėštumo metu nuolat klausėtės tam tikros muzikos ar dainavote dainas, gimęs vaikas jas pažins ir sureaguos išgirdęs. Baigiantis pirmam mėnesiui kūdikis jau pradeda fiksuoti žvilgsnį, gali sąmoningai nusišypsoti. Kuo dažniau mama kalbina, bendrauja, šypsosi, ima ant rankų, tuo greičiau sulauks atsako.
Kai kurie tėvai pastebi, kad per miegus šypsosi ir kelių dienų naujagimiai. Tačiau tai yra nesąmoninga, refleksinė šypsena. Tikrosios, sąmoningos, dar teks truputį palūkėti. Kaip ten bebūtų, tėvams besišypsantys naujagimiai sukelia daug malonių emocijų, o įamžinus šią šypseną, ypatingas atsiminimas išlieka ilgam.
Kiekvienas vaikas yra individualus, todėl visi šie patarimai yra bendro pobūdžio. Jei dėl ko nors nerimaujate, būtinai kreipkitės į gydytoją.