Neįprastai daug laisvų dienų per didžiąsias metų šventes daugelį nuteikia optimistiškai, tačiau draudikai perspėja, kad ilgas šventinis laikotarpis gali pažerti papildomų rizikų – laisvu laiku besidžiaugiantys ir įsidūkę vaikai net ir namų aplinkoje patiria skaudžias traumas bei gali atsidurti ligoninės priimamajame.
Pasak specialistų, galima išskirti konkrečias vaikams pačias pavojingiausias namų zonas, kuriose dažniausiai tyko traumos ir sužalojimai.
Laiptai
Jei namuose yra laiptų – jie vienareikšmiškai gali būti vadinami pačia pavojingiausia vieta mažiesiems. Vaikai paslysta, neišlaiko pusiausvyros, nukrenta. Žala tokiais atvejais dažniausiai siekia iki 500 eurų. Pasak BTA asmens draudimo rizikos vertintojo Andriaus Žilėno, vaikai susižeidžia, nes laiptai gali būti slidūs, menkai apšviesti, nėra laikomasi už turėklų. Vaikams taip pat dar nesusiformavęs „automatinis rėžimas“, kai iš nuojautos žinai, kur baigiasi laiptai ir prasideda grindys, todėl dažniausiai užtenka vos menkiausio slystelėjimo.
„Vaikus laiptai traukia kaip magnetas, tad būkite itin budrūs ir paaiškinkite arba pakartotinai priminkite mažiesiems, kad ant laiptų išdykauti ar skubėti pavojinga. Mūsų duomenys rodo, kad būtent paslydimas ar nukritimas nuo laiptų – pati dažniausia buitinių traumų priežastis, o patiriamos traumos tikrai skaudžios – lūžiai, galvos sutrenkimai, kaklo pažeidimai“, – sako A. Žilėnas.
Pasak jo, atsargumo reiktų laikytis ne tik namuose, bet ir laiptinėje ar vaikštinėjant mieste. Dar viena priežastis, kodėl laiptai vaikams „nedraugiški“ ne tik namuose, bet ir viešose vietose – paprastai jie pritaikyti suaugusiems, todėl vaiko rankutei sunku tinkamai net susiimti už turėklų, nes jie yra per stambūs ar per aukšti.
Kalėdų eglė ir dekoracijos
Pagrindinis kalėdinis atributas eglutė bei jos papuošimai irgi traukia mažuosius, tačiau ir kelia pavojų.
„Gyvos eglutės spygliai gali įdurti, sudaužyto žaisliuko šukė – įpjauti, o netvarkinga girlianda – lemti elektros išlydį. Vaikams reikia paaiškinti atsargaus elgesio būtinybę, jiems pasiekiamame aukštyje nekabinti dužių žaisliukų, patikrinti, ar girlianda yra fiziškai nepažeista, tvarkinga“, – aiškina A. Žilėnas. Pasak jo, jei kyla abejonių, ar eglutės zona yra saugi, vaikų be priežiūros vienų joje geriau nepalikti.
Virtuvė
Dar viena vaikams itin patraukli, tačiau pavojinga erdvė – virtuvė, kur vaikai dažniausiai patiria nudegimus. Nudegimai, apsipylimai karštais ar verdančiais skysčiais, įsipjovimai – traumos palydinčios ne vienos šeimos šventes.
„Suktis virtuvėje ir „padėti“ tėvams gaminant šventinius patiekalus mėgsta daugelis vaikų. Tačiau čia veiksmas paprastai vyksta greitai, gausu karštų paviršių, smailių, aštrių daiktų. Todėl tėvai ir seneliai turėtų būti itin atidūs, jei mažuosius pasikviečia į pagalbą“, – sako A. Žilėnas.
Specialistas pataria virtuvėje nuo horizontalių paviršių kraštų patraukti karštus gėrimus bei maistą, aštrius peilius, šakutes ir kitus nesaugius įrankius. Dar vienas patarimas – mažiausiems vaikams, kurie jau bando palypėti bei pasiekti tai, kas padėta aukščiau, parūpinti neslystančią poros laiptelių kėdutę, kad jie patys galėtų matyti, ką konkrečiai ima į rankas.
Minkšti baldai
Dūkti, šokinėti ant minkštų baldų ar nuo jų – visada smagu, tačiau taip vaikai patiria traumas įsišėlę ir nukritę ant grindų, atsitrenkę į kitų baldų paviršius ar aštrius kampus.
„Išlieti energiją smagu šokinėjant, tačiau būtent tokiais atvejais ne visada atsiperkama vien mėlynėmis. Dažnai pasitaiko sumušimų, prakirtimų, kuriuos tenka net ir siūti. Tikėtis, kad mažieji tik kantriai sėdės tikrai neverta, tačiau svarbu dūkstant jų nepalikti be priežiūros, stebėti, kad žaidimai būtų saugūs“, – įsitikinęs specialistas.
Slidžios grindys ir „neguminės“ sienos
Paradoksalu, tačiau vaikai dažnai susižaloja ir paslydę ant slidžių, ką tik išplautų ar išvaškuotų grindų. Tokiais atvejais dažniausiai patempiami raiščiai, praskeliamas smakras. Pasitaiko atvejų, kai dūkdami, darydami kūlversčius vaikai galvą prasiskelia tiesiog…į sieną.
„Buitinės traumos per neapdairumą dažnai labiausiai ir pribloškia savo kurioziškumu. Kartais atrodo net sunku patikėti, kad netyčia paslydus ant grindų ar tiesiog žaidžiant diena baigiasi ligoninės priimamajame. Todėl artėjant šventėms tikrai norisi linkėti atidumo ir dėmesio vienas kitam, ypač – mažiesiems šeimos nariams“.