Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas…

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

Tėvų neatstos nei telefonas, nei penki būreliai per savaitę

Vaikų darželyje yra vaikų, kuriems neįdomu žaisti su kitais. Pasidomėjus, ką jie veikia namuose, neretai galima išgirsti, kad jie daugiausiai laiko praleidžia prie kompiuterio arba maigydami mobiliojo telefono mygtukus. Daugiau nemoka nieko žaisti.

Kartais tėvai mielai leidžia vaikus į mokyklėles, būrelius, džiaugiasi, kad jie ugdomi nuo ankstyvojo amžiaus, bet pamiršta paprasčiausią bendravimą. Neranda laiko pasikalbėti, išklausyti, pažaisti.

Dažnai tėvai sako, kad pasikalba su vaikais važiuodami automobiliu. Tačiau to nepakanka. Būtina bendrauti akis į akį. Ir laiko daug nereikia, pakanka kokybiškų penkiolikos minučių, skirtų tik vaikui.

Galima susidėlioti dienotvarkę taip, kad kaskart prieš miegą pasikalbėtumėte. Pamatysite, kad vaikas labai lauks šio savo laiko. Galite jį išklausyti ir pati papasakoti, kaip jums šiandien sekėsi. Tada vaikas jausis vertinamas, svarbus ir augs visiškai kitoks.

Tėvai džiaugiasi, kad vaikas puikiai įvaldęs kompiuterį, tačiau pamiršta, kad svarbiausia darželinuko veikla turėtų būti žaidimas, ir negerai „peršokti“ šį etapą, nes tai žala vaiko raidai.

Tėvai klaidingai mano, kad vaikas daug laiko praleidžia darželyje ir jame prisižaidė. Vaikui labiau už viską reikia tėvų ir jų dėmesio.

Žaidimai su vaiku – tėvų dienotvarkės dalis

Žaidimai ne tik lavina vaiką, bet padeda tėvams su juo bendrauti, užmegzti ryšį.

Jeigu matote, kad vaikas nori dėmesio, o jūs labai neturite laiko, parodykite jam, ką ir kaip žaisti. Pasakykite, kad su juo pažaisite dabar tiek ir tiek kartų, o tada turėsite atlikti labai svarbų darbą. Mažylis pamatys, kaip žaisti, ir kurį laiką galės pabūti vienas.

Aišku, jeigu nuolatos vaiką nustumiame ir liepiama žaisti pačiam, kyla klausimas, kas mums gyvenime svarbiausia.

Kartais labai paprasta sugalvoti veiklos. Pavyzdžiui, kartu pastatyti palapinę kambaryje – mažas vaikas į ją nešis savo žaislus, o jūs galėsite tuo metu veikti ką nors kita, retkarčiais užsukti į svečius. Taip būsite tarsi žaidimo dalis.

Žaisdamas vaikas nori būti naudingas mamai ir tėčiui, tad jeigu jūs esate labai užsiėmusi, pasakykite, kad svajojate pamatyti, kaip jis pastatys pilį. Vaikas statys ją šalia, o jūs nepamirškite pagirti, kaip puikiai jam sekasi. Trimetis ar keturmetis gali pažaisti vienas ir mėgsta tai daryti, tačiau mama turi būti šalia, o vaikas žinoti, kaip žaisti.

Jeigu vaikas prašo pažaisti kartu, tai reikia daryti „čia“ ir „dabar“, nes vėliau nebenorės ir taip jūs rizikuojate nutolti nuo jo. Galite sugalvoti ritualų, tarkim, valgyti bendrą vakarienę, prieš kurią visi susikibkite rankomis ir pasakykite kokį nors linkėjimą vienas kitam. Tokie ritualai labai suartina šeimos narius. Tačiau jeigu jau sumanėte kokį nors ritualą, nepamirškite, kad jis turi būti kasdien. Tęstinumas leidžia pasijusti saugiam, pasitikėti suaugusiu žmogumi. Vaikas, kuris žino, kad kaskart prieš miegą ateisite su juo pasikalbėti ar pažaisti, ramiai lauks savo laiko. Jei skirsite jam bent keliolika minučių per dieną, jūsų ryšys bus išties geras.

Mano išsaugoti straipsniai