53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip ugdyti vaiko valią: 4 patarimai

Kaip ugdyti vaiko valią: 4 patarimai

Valia – viena svarbiausių žmogaus savybių, todėl visi tėvai nori, kad jų vaikai užaugtų valingi ir tvirti. Ugdyti valią galima nuo tada, kai jūsų vaikas ima suprasti, ką jam sakote. 

 

1. Nedarykite už vaiką to, ką jis pats gali padaryti.

Savarankiškumas yra labai svarbus valios ugdymo komponentas. Štai vaikas pamatė naują žaislą, kurį specialiai padėjote ten, kur pasiekti reikia pastangų. Vaikas ima prašyti paduoti žaislą, tačiau neskubėkite, neatimkite iš mažylio galimybės pasistengti. Vaikas labai džiaugsis, jei tikslą pasieks pats. Be abejo, daug kur vaiko galimybės ribotos ir gana dažnai jis negali pasiekti trokštamo rezultato. Tuomet jam reikia padėti.

Nuo pat mažų dienų mokykite vaikus būti savarankiškus ir siekti užsibrėžto tikslo: susitvarkyti žaislus, praustis, rengtis, šukuotis. Mažylis mokosi būti kruopštus, savarankiškas ir ugdo valią. Nepamirškite tinkamai įvertinti šias vaiko pastangas – įrodyta, kad valią ugdo ir pastiprina teigiamos emocijos, šiuo atveju – tėvų padrąsinimas, pagyrimas, apdovanojimas.

2. Vaikui svarbu turėti dienos režimą.

Apie tai, kad mažam vaikui labai svarbu turėti dienos režimą, kalba visi vaikų raidos specialistai. Žinodamas, kas po ko vyksta, vaikas jaučiasi saugus ir ramus, pamažu pats ima planuotis savo veiklas. Ikimokyklinio amžiaus vaikas turi turėti laiko laisvam žaidimui. Laisvas žaidimas ugdo ne tik kūrybiškumą, vaiko fantaziją, bet ir valią, leidžia užbaigti pradėtą veiklą ir pasiekti norimą rezultatą.

Tam, kad vaikas ugdytų savikontrolę labai svarbus tinkamas laisvalaikio ir miego režimas. Įprotis guldyti vaiką į lovą tuo pačiu metu ir pakankamas miego laikas yra labai svarbus vaiko raidai.

3.Nuoseklus vaiko auklėjimas.

Taip pat labai svarbu, kad visi šeimos nariai vienodai auklėtų vaiką. Jei mama ko nors neleidžia, o tėtis ar močiutė numoja ranka į draudimą, vaikas sutrinka, o vėliau išmoksta gudrauti: vienaip elgiasi namie, kitaip – darželyje ar pas senelius. Šį taisyklė yra labai svarbi tėvams sutariant šeimoje, kokias pareigas turi vaikas. Kuo anksčiau mažylis turės pareigų, kurias įpras atlikti, tuo labiau tvirtės jo valia. Neteisinga vieną dieną liepti vaikui susitvarkyti žaislus, o kitą dieną, „kad būtų greičiau“, tą daro mama.

Tam, kad vystytųsi vaiko valia, svarbu sukurti veiklų, kuriose mažylis galėtų atsiskleisti. Tai ir plastilino lipdymas, ir piešinio piešimas, ir kitos kūrybinės veiklos, kurias pradėjus norisi siekti galutinio rezultato ir juo pasidžiaugti.

4. Niekada neapgaudinėkite vaiko.

Tik taip galėsite reikalauti iš jo to paties. Dažnai norėdami nuraminti vaiką suaugusieji ką nors pažada: žaislą, saldainį. Vaikas nusiramina, o suaugusieji pamiršta ką sakę. Bet jis viską atsimena! Jei patys nesilaikysite duoto žodžio, vaikas pripras, kad pažadų galima netesėti, ir pats taip elgsis.

Ikimokyklinio amžiaus vaikų valia dar nėra stipriai išreikšta, tačiau jos lavinimas turėti tapti įpročiu. Anksti išlavinta valia vėliau padės vaikui siekti užsibrėžto tikslo mokykloje.

Mano išsaugoti straipsniai