Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Edukologė pataria

Edukologė pataria, ką daryti kilus įtarimui, kad darželyje auklėtoja netinkamai elgiasi

Ką daryti, jei vaikas pasiskundė, kad auklėtojas pakėlė balsą, arba jums patiems pasirodė, kad pedagogo elgesys nėra toks, kokio norėtųsi ar koks turėtų būti? Konsultuoja socialinių mokslų daktarė edukologė Austėja Landsbergienė.

POKALBIS SU PEDAGOGU

Būtų idealu, jei pirmiausia pakalbėtumėte su pačiu pedagogu. Ramiai, nieko nekaltindami ir nepriekaištaudami, paaiškinkite padėtį, kuri jums kelia nerimą. Pavyzdžiui, „Mano vaikas sakė, kad jūs smarkiai pakėlėte balsą. Gal galėtumėte pasakyti, kodėl taip atsitiko?“ Galimi du pedagogo atsakymo variantai. Vienas variantas: „Vaikai nesaugiai elgėsi ir aš labai išsigandau. Džiaugiuosi, kad jūsų vaikas apie tai jums papasakojo.“ Kitas variantas – auklėtoja įsižeidžia, jums pradeda teisintis, kad to nedarė, o jūsų atžalą kitą dieną išvadina skundiku. Jeigu pakeltu balsu grupėje išties nėra piktnaudžiaujama, užteks padėkoti pedagogui už paaiškinimą. Tačiau jei jis rinksis gynybinę poziciją ir skubės apkaltinti vaiką skundimu, vertėtų praverti ugdymo įstaigos vadovo kabineto duris.

POKALBIS SU VADOVU

Idealiu atveju vadovas turėtų jums padėkoti, kad atėjote pas jį, ir pažadėti, jog, tarkim, po savaitės, išsiaiškinęs padėtį, susisieks su jumis. O po savaitės paaiškina situaciją, pavyzdžiui, „Pasikalbėjau su auklėtoju. Jis tikrai prarado savitvardą, nes namuose yra sunkiai sergantis sūnus, dėl kurio ligos jis išgyvena. Mes visi žmonės, todėl kartais klystame. Auklėtojas labai apgailestauja. Mes sutarėme, kad jis atidžiau stebės savo elgesį ir emocijas.“ Tačiau gali nutikti ir priešingai: vadovas bandys užtarti pedagogą, sakydamas, kad vaikas aptartą situaciją išsigalvojo arba jūs neteisingai supratote. Tokiu atveju neliks nieko kita, tik kreiptis į ugdymo įstaigos steigėją (valstybinių darželių paprastai juo būna savivaldybė), ir informuoti apie susidariusią padėtį.

POKALBIS SU STEIGĖJU

Ugdymo įstaigos steigėjas turėtų įvertinti padėtį ir jus supažindinti su išvadomis. Esant konfliktinei situacijai, visuomet naudinga atlikti tėvų apklausą, per kurią būtų įvertinama auklėtojo darbo kokybė. Jei šis auklėtojas yra geras darbuotojas, tikėtina, kad apie 55 proc. tėvų bus juo patenkinti, apie 35 proc. tėvų tvirtos nuomonės šiuo klausimu neturės, o apie 10 proc. apklaustųjų įvertinimai bus neigiami. Ir tai yra visiškai normalu. Vienintelis ir neginčijamas atvejis, turintis rodyti pedagogo darbo pabaigą, yra smurtas prieš vaiką.

DARŽELIS NĖRA ŠEIMOS PAKAITALAS

Klysta manantieji, kad tėvų pareiga vaiką aprengti ir pamaitinti, o viso kito jį turi išmokyti ugdymo įstaiga. Net ir tokių dalykų, pavyzdžiui, naudotis stalo įrankiais ar atprasti nuo sauskelnių. Be abejo, pedagogai turi išties daug teorinių žinių ir patirties, kaip reikėtų ugdyti ir lavinti vaikus. Tačiau naivu tikėtis, kad jei namuose tėvai neugdo tam tikrų vaiko įgūdžių, pavyzdžiui, mandagiai valgyti su stalo įrankiais, atėjus į darželį iš karto įvyks stebuklas. Darželis ir šeima turi būti darni komanda. Todėl jei norite, kad jūsų atžala valgytų su šakute ir peiliu, šiais stalo įrankiais turime mokyti naudotis ir namuose, o svarbiausia – naudotis jais patys. Natūralu, kad pedagogas negali vienu metu pamaitinti visų tuo metų grupėje esančių darželinukų. Jo pareiga – šiems padėti ir paaiškinti, kaip tą reikėtų daryti.

Mano išsaugoti straipsniai