Žolinės – tai žalumos vešėjimo ir derliaus brandumo šventė, minima nuo senų senovės.
Nors ji siejama ir su pagoniška, ir su krikščioniška tradicija, šiais laikais ji menkai švenčiama. Edukacinė platforma tėvams ir vaikams „Mažųjų ekspertų mokykla” kviečia prikelti Žolinės šventę naujam gyvenimui ir linksmai atšvęsti ją su vaikais.
-
Pasigaminkite Žolinės puokštę
Nuo senovės į Žolinės puokštę skindavo kuo daugiau ir kuo įvairesnių augalų. Tad su vaikais išeikite į pievą ar į daržą ir pasigaminkite kuo originalesnę puokštę. Leiskite vaikams eksperimentuoti – puokštėje gali būti ne tik gėlės, bet ir daržo gėrybės: burokų, morkų lapai, svogūnų laiškai ar net visa kopūsto gūžė, nuskinta su ilgesniu kotu! Senovėje Žolinės puokštės būdavo sudžiovinamos ir pagarbiai laikomos namuose. Jos naudotos užėjus perkūnui, žmogui ar gyvūnui susirgus, gelbėdavo nuo maro, bado, gaisro ar kitų negandų.
Ar žinojote, kad mūsų senoliai tikėjo, kad per Žolines neturint rankoje gėlių, kitokių augalų, į ją savo uodegą gali įkišti pats velnias?
-
Nupinkite vainiką. Senais laikais per Žolinę merginos jų pindavo devynis – kiekvieną iš skirtingų augalų.
-
Sukurkite augalų ir gėlių piešinį. Jums reikės žolės, gėlių ir kitų įvairių spalvų augalų, kurių galite priskinti sode ar pievoje. Nupieškite piešinį gamtos tema ir jį nuspalvinkite, panaudodami surinktus augalus.
-
Pasimokykite ir kartu su vaikais padainuokite liaudies dainų apie augalus, pavyzdžiui, apie aguonėlę. Šiame vaizdo įraše galite pažiūrėti ir šokio judesius.
Klausė žvirblis čiulbuonėlis
Pas tą pilką karvelėlį,
Kaip, kaip aguonėlę sėja?
Sėja šitaip, va ir va kaip (2 k.),
Taip, taip aguonėlę sėja (2 k.)
Kaip, kaip aguonėlė dygsta?
Kaip, kaip aguonėlė auga?
Kaip, kaip aguonėlė žydi?
Kaip, kaip aguonėlė noksta?
Kaip, kaip aguonėlę krečia?
Kaip, kaip aguonėlę valgo?
-
Sukurkite gamtos pažinimo knygą. Ši užduotis ne tik lavina smulkiąją motoriką, skatina kūrybiškumą, bet ir padeda pažinti augalus, stebėti besikeičiančius metų laikus ir gamtos reiškinius.
-
Liaudies išmintis sako: „Kas per Žolines nesueina krūvon, tie bus biedni“. Tad ši laisva diena – puiki proga aplankyti gimines, senelius, pasikalbėti apie jų vaikystę, žaidimus, kartu pasigaminti paprastą sveiką patiekalą, o gal net sukurti šeimos filmuką ar šeimos laiko kapsulę?
-
Dar lietuvių liaudis sako: „Nuo Žolinės šuoliais diena trumpėja.“ Pasikalbėkite su vaiku apie laiko tėkmę, apie skirtumus tarp vasaros ir rudens, apie dienos ilgumą.
-
Žolinė – pats metas suskubti prisirinkti vaistažolių, nes būtent iki tada augalai žydi intensyviausiai. Galbūt rasite čiobrelių, ramunėlių, medetkų, aviečių uogų ir stiebų? Jei žiemą vaikai sirgs, galbūt noriau gers arbatą iš žolelių, kuriuos patys surinko?
-
Beje, ar žinojote, kad Žolinės šventė dar vadinama javapjūtės pabaigtuvėmis, bičkopio, medsukio, duonos, medaus ir pieno švente, kopūstine? Pasikalbėkite su vaikais, su kuo jiems asocijuojasi ši diena, ką jie pastebi gamtoje? Galbūt net sugalvosite savo šventei kitą, jūsų šeimai pritaikytą vardą?