Šiuo amžiaus tarpsniu vaiko augimo tempas jau nebėra toks greitas. Vaiko ūgis dabar didėja beveik triskart lėčiau nei pirmaisiais ir kone dukart lėčiau nei antraisiais gyvenimo metais.
Vidutinis trečią gimtadienį atšventusios mergaitės ūgis yra 88-106 cm, o svoris 12-19 kg. Per ketvirtuosius metus mergaitė paūgės apie 5,5-9,5 cm bei priaugs maždaug 2 kg. Tuo tarpu berniukas po trečiojo gimtadienio bus 89-107 cm ūgio ir svers 12-18 kg. Per metus iki ketvirtojo gimtadienio jis paaugs 6,5-10,5 cm ir priaugs apie 2 kg.
Fizinė raida
Ketvirtaisiais gyvenimo metais vaikas jau kur kas geriau valdo savo kūną. Jis puikiai vaikšto, lengvai bėgioja, spiria kamuolį, šokinėja… Jo judesiai – gerai koordinuoti.
Ketvirtaisiais metais pakinta vaiko eisena ir laikysena – jis eina tiesia nugara, vikriai juda, lengvai laksto pirmyn ir atgal.
Per šiuos gyvenimo metus jis turėtų geriau įvaldyti šokinėjimą. Vaikas turėtų išmokti pašokinėti ant vienos ir ant kitos kojos bei sugebėti trumpai pastovėti ant vienos kojos. Ketvirtuosius eidamas vaikas išmoksta pašokti ir abiem kojomis į tolį, peršokti per neaukštą kliūtį.
Vaikas įgunda dar lengviau ir greičiau lipti laiptais – lipa neprisilaikydamas, statydamas kojas pakaitomis.
Stiprėjant rankų raumenų jėgai, gerėjant judesių koordinacijai, gerėja ir vaiko įgūdžiai žaisti kamuoliu – jis nesunkiai spiria kamuolį, meta jį užsimodamas virš galvos, dažniausiai pagauna atšokusį nuo žemės.
Jei dar nemokėjo, tai šiemet puikus metas mokyti važiuoti triratuku ar dviračiu su pagalbiniais ratukais.
Toliau tobulėja smulkieji judesiai. Jei trejų metų vaikas jau moka pats apsirengti, užsidėti batus, tai ketvirtaisiais metais jau lieka išmokti susirišti batų raištelius. Jei trimetis moka gražiai versti knygos lapus, laikyti pieštuką, tai sekančiais metais jis gali nubrėžti laužytas linijas, kvadratėlius, pradeda kopijuoti didžiąsias raides. Namuose sparčiai ima plėstis piešinių kolekcija.
Mažylis išmoksta kirpti vaikiškomis žirklėmis, imasi nesudėtingų rankdarbių: mergaitės pradeda ant virvelės verti karoliukus, o berniukai – kala žaislinį vinį, atsuka varžtus.
Protinė raida
Ketvirtaisiais ir penktaisiais gyvenimo metais lavėja vaizduotė. Viskas vyksta neįtikėtinais tempais. Šiais metais vaikas išmoks daugybės dalykų: jis ims klausinėti, smalsauti, eksperimentuos. Daug išmokti jam padės judrumas ir lavėjanti kalba.
Trimetis jau sugeba skirstyti daiktus pagal dydį, spalvą, formą. Keturmetis išmoksta suskaičiuoti daugiau (iki dešimt). Mažylis pradeda suvokti skirtingumo sąvoką: atskiria, kas yra vienoda, o kas – ne. Taip pat vaikas pradeda suvokti laiką: kas yra „vakar“, „rytoj“, kada yra pusryčiai, pietūs, vakarienė. Tačiau jam dar sunkiau sekasi susigaudyti savaitės dienose.
Vaikas jau sugeba įgyvendinti dviejų dalių prašymus, pavyzdžiui, „paimk savo batukus ir nunešk į virtuvę“, „paimk laistytuvėlį ir pripilk vandens“.
Vaiko pasaulis dabar labai plečiasi – neapsiriboja tik namais ir kiemu. Puikus metas nuvykti į nematytas vietas: atokesnius parkus, kitus miestus, muziejų, teatrą. Vaikas pirmiausia išmoksta kalbėti apie tai, kas jį supa, todėl ypač svarbu jam rodyti platųjį pasaulį ir net mokyti užsienio kalbų (jei to dar nedarėte anksčiau).
Vaikas ima atpasakoti pasakos dalis bei pats kuria trumpas istorijas, pasakojimus, sakyti juokelius, dainuoti daineles. Šiais metais tėveliams reikės atsakyti į begalę klausimų „kodėl?“, todėl keturmečiai dažnai vadinami „kodėlčiukais“.
Socialinė raida
Ketvirtaisiais metais vaikas darosi vis labiau nepriklausomas nuo tėvų, domisi kiekviena nauja patirtimi. Jis greitai supranta, kad žaisti draugijoje – daug smagiau nei vienam. Draugai šiame amžiuje – būtini. Prasideda vaidmenų žaidimai: daktarai, šeima.
Kalba mažyliui leidžia susidraugauti, bendrauti, kviesti, žaisti. Vaikas netrunka suvokti, kokios taisyklės galioja vaikų bendruomenėje. Greitai supranta, kad žaislą lengviau gauti paprašius, išmoksta atsiprašyti, dalytis, keistis, laukti savo eilės.