53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Nerimas dėl vaikų kalbos: padėti gali ir tėveliai

Nerimas dėl vaikų kalbos: padėti gali ir tėveliai

„Kalbos raidos sutrikimų skaičiai pastaraisiais metais ženkliai šoktelėjo į viršų. Neraminanti statistika skatina mus, specialistus, rekomenduoti tėveliams ne tik anksčiau kreiptis pagalbos, bet ir padėti savo atžaloms namuose. Viena efektyviausių priemonių smagiai ir naudingai praleisti laiką kartu – interaktyvios „Kalbančios kortelės““, – sako logopedė Ieva Araminienė.

Vaikų kalbos sutrikimų problema nagrinėta savaitgalį Palangoje vykusioje konferencijoje. Pagrindiniai įvardinti kalbos sutrikimų požymiai – sulėtėjusi kalba, dėmesio koncentracijos, emocionalumo, saviraiškos stoka, lėtesnė vystymosi raida, sudėtingesnis įgūdžių formavimasis.

Tėvelių užimtumas ir pasikeitęs santykis su aplinka

Kalbėjimas susijęs ne tik su poreikių, minčių išraiška žodžiais. Vaikai pradeda bendrauti išmokdami tarti ir suvokti sakinių, sudarytų iš kelių žodžių, prasmę. Todėl ugdyti taisyklingą sakytinę formą itin svarbu nuo pirmųjų gyvenimo metų.

Priešingu atveju kalbėjimo sutrikimų problemos mastas kasmet augs: neigiamas tendencijas logopedai įžvelgia net 6-12 metų vaikų amžiaus grupės kategorijoje.

Pagrindinėmis kalbos sutrikimų priežastimis įvardijamos šiuolaikinės skaitmeninės ir socialinės priemonės, pasiekiamos telefonais, planšetėmis, kompiuteriais. Įtaką daro mišrios šeimos, pasikeitęs gyvenimo būdas, tėvelių ir jų atžalų santykis su aplinka.

Tėvelių užimtumas neretai tampa kliūtimi laiku pastebėti, kad su vaikų kalbos raida kyla problemų. Be to, mokymasis kalbėti yra individualus procesas kiekvienam vaikui. Ypač – augantiems mišriose šeimose.

Ieva Araminienė
Ieva Araminienė
Partnerio archyvas

Kalbos lavinimui – žaidybinė forma 

Logopedė I. Araminienė atkreipia dėmesį, kad kalbos sutrikimų rodikliai ateityje turėtų gerėti ne tik dėl specialistų įdirbio su vaikais, bet ir pačių tėvelių dėmesingumo: „Nūdien yra puiki galimybė padėti savo atžaloms bet kur, kur tik esate – namuose, išvykoje, šventėse. Dar pirmaisiais vaiko gyvenimo metais rekomenduojame pasitelkti mokymui žaidybinę formą.“

Vienas iš žaidimų, skirtų kalbos lavinimui nuo kūdikystės yra „Abėcė kalbančios kortelės“. Lietuvių kalba parengta edukacine priemone efektyviai naudojasi ir logopedai, ir patys tėvai.

Tai puiki galimybė nuo pirmųjų dienų pasirūpinti taisyklinga mažųjų kalbėsena. Svarbu, kad vaikai, sulaukę 3-ejų metų ir vyresnio amžiaus gebėtų laisvai kalbėti. Ypač svarbi – sakytinė kalba.

Lietuvių kalba įgarsintos elektroninės kalbančios kortelės žadina vaikų smalsumą, padeda taisyklingai tarti pirmuosius žodžius, praplečia žodyną bei gerina kalbos suvokimą.

Rinkinį sudaro kortelės su 224 žodžiais ir vaizdiniais elementais apie gamtą, maistą, gyvūnus ir kitas temas. Į nedidelį aparatą įdėjus kortelę, vaikai aiškiai girdi, kaip tarti joje parašytus žodžius. 

Mano išsaugoti straipsniai