Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Pirmasis telefonas vaikui: ką turi žinoti tėvai

Vaikų laiko prie ekranų reguliavimas

Šiuolaikiniai vaikai auga skaitmeniniame amžiuje, kur ekranai – telefonai, planšetės, kompiuteriai ir televizoriai – yra neatsiejama kasdienybės dalis. Nors technologijos atveria daugybę galimybių mokymuisi ir pramogoms, per ilgas laikas prie ekranų gali turėti neigiamų pasekmių vaikų sveikatai ir raidai. Todėl labai svarbu nustatyti aiškias ribas ir rasti pusiausvyrą tarp skaitmeninio ir realaus pasaulio.

Netikėti naujojo tyrimo rezultatai
Laikas prie ekranų

Kodėl svarbu reguliuoti laiką prie ekranų?

Fizinė sveikata – per ilgas buvimas prie ekranų gali sukelti akių nuovargį, prastą laikyseną, miego sutrikimus ir net antsvorį dėl mažesnio fizinio aktyvumo.

Psichologinė sveikata – pernelyg dažnas naudojimasis ekranais gali lemti nerimą, dirglumą ar net priklausomybę nuo technologijų.

Socialiniai įgūdžiai – ekranų perteklius gali trukdyti vaikams ugdyti bendravimo įgūdžius ir kurti tikrus santykius su bendraamžiais.

Mokymosi rezultatai – per daug laiko praleidžiant internete ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus, gali suprastėti koncentracija ir akademiniai rezultatai.


    Kaip nustatyti tinkamas ribas?

    Apibrėžkite, kiek laiko per dieną vaikas gali praleisti prie ekranų (pavyzdžiui, ne daugiau nei 1-2 valandas per dieną, priklausomai nuo amžiaus). Nustatykite „ekranų laisvas“ zonas, pavyzdžiui, valgio metu ar prieš miegą.

    Vaikai mokosi iš tėvų elgesio. Jei norite, kad jie mažiau laiko praleistų prie ekranų, ir patys venkite nuolatinio telefono ar televizoriaus naudojimo.

    Nėščioji ir mobilusis telefonas: tai svarbu žinoti
    Tėvai

    Skatinkite vaiką leisti laiką lauke, sportuoti ar užsiimti kūrybinėmis veiklomis. Skaitykite knygas, pieškite, žaiskite stalo žaidimus ar užsiimkite rankdarbiais.

    Rinkitės edukacines programas ir žaidimus, kurie lavina mąstymą, kūrybiškumą ir socialinius įgūdžius. Nustatykite tėvų kontrolę, kad apsaugotumėte vaikus nuo netinkamo turinio.

    Vaikas gali užsidirbti papildomo ekrano laiko atlikdamas naudingas veiklas – atlikęs namų darbus, sportuodamas ar dalyvaudamas šeimos veiklose.

    Ekstremalus karštis ir sportas: ką turi žinoti tėvai
    Sportas

    Kaip sumažinti konfliktus dėl ekranų laiko?

    Būkite nuoseklūs – jei nustatėte taisykles, jų laikykitės ir aiškiai paaiškinkite vaikui jų svarbą.

    Įtraukite vaiką į sprendimų priėmimą – leiskite jam pačiam pasirinkti, kada norėtų praleisti skirtą laiką prie ekranų.

    Skirkite daugiau dėmesio vaikui – jei vaikai gauna pakankamai dėmesio, jie natūraliai mažiau siekia skaitmeninių pramogų.

    Paverskite technologijas šeimos veikla – vietoje atskirų ekranų naudokite juos bendriems šeimos užsiėmimams, pavyzdžiui, filmų vakarams ar edukaciniams žaidimams.

      Mano išsaugoti straipsniai