53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti?

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti?

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Skaitytoja klausia:

„Laukiuosi jau 36 savaites, todėl neišvengiamai vis labiau ruošiuosi gimdymui. Jau spėjau ir daiktus susidėti, ir mažyliui vardą sugalvoti, tik vieno dalyko nespėjau – įtikinti vyro dalyvauti kartu gimdyme. Jis toks kategoriškas, prisiklausė visokių dalykų apie santykių atšalimą, nutrūkusį seksualinį potraukį ir panašiai, todėl kategoriškai atsisako lydėti mane į gimdyklą. O aš esu įsitikinusi, kad vyro ryšys su kūdikiu ir pačia žmona būna daug stipresnis, kai jis pamato mažylio atėjimą į šį pasaulį ir tą kančią, kurią patiria moteris gimdydama. Vis pagalvoju, juk mažylį pradėjom kartu, tad norėtųsi ir priimti jį kartu. Dar turiu truputį laiko iki gimdymo, tad kaip man jį įkalbėti „gimdyti kartu”? O gal palikti ramybėje ir gimdyti vienai?“

Atsako psichologė Karolina Gurskienė.

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne, tai partnerių savitarpio susitarimo reikalas. Jeigu nuomonės šiuo klausimu nesutampa – visada siūlau gerbti jas ir tokias. Vyro dalyvavimo gimdyme tikslas – pagalba moteriai, tad jeigu jis bus ten tik todėl, kad moteris privertė – jo buvimas nebus nei efektyvus, nei naudingas.

Versti kažką daryti nereikėtų nieko, nes priverstinai daromi dalykai nesukelia teigiamų emocijų nei darančiajam, nei tam, dėl kurio yra daroma. Prievarta negali būti maloni, net ir labai argumentuota.

Klausiate, kaip jį įtikinti – pasikalbėti. Nuoširdžiai papasakokite vyrui, kodėl norite, kad jis dalyvautų gimdyme, išklausykite jo atsisakymo argumentus ir išgirskite vienas kitą.

Jūs norėtumėte, kad jis pamatytų jūsų kančią, tačiau panašu, kad būtent to pamatyti jis ir nenorėtų. Ne kiekvienas gali būti mediku, todėl visiškai natūralu, kad ne kiekvienas gali ramiai matyti ar girdėti didesnio skausmo išraišką.

Atvesti vyrą į gimdymą kaip į kino teatrą turint tikslą supažindinti jį su gimdymu anatomiškai nėra jokios prasmės – tam yra sukurta begalė vaizdo medžiagų su labiau ar mažiau drastiškais vaizdais. Jūsų vyras nelabai nori žinoti, kaip vyksta gimdymo procesas, baimindamasis dėl pamatytų vaizdų įtakos jūsų šeimyniniam intymumui. Nors atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad didžiajai daliai gimdyme dalyvavusių vyrų tai neturėjo įtakos seksualiniam gyvenimui, yra vyrų, kuriems pamatyti vaizdai dar ilgai kėlė papildomą įtampą ir nerimą. Kūdikio gimimas yra labai stebuklingas įvykis, tačiau pats procesas nėra nei labai gražus, nei labai estetiškas. Nors didžioji dalis vyrų stovi ne kojūgalyje su filmavimo kamera, bet viso proceso metu laiko moterį už rankos, vis tiek nekasdieniški vaizdai, kvapai ir garsai gali tikrai išgąsdinti.

Paprastai dalyvavimas gimdyme santykių atšalimui įtakos neturi, dažniau priešingai – vyras, pamatęs kokiomis pastangomis gimsta kūdikis, dar labiau vertina ir padeda savo moteriai. Jeigu santykiai poroje braškėjo iki gimdymo, nei gimdymo pamatymas, nei vaikelio auginimas tokių santykių nesuklijuos. Santykiai gali pablogėti, jeigu prievarta dalyvavęs gimdyme vyras nepateisina moters lūkesčių, dėl to nusivilia savimi ir nusivilia savo netinkamu veikimu ar neveikimu gimdykloje.

Ryšiui su kūdikiu užmegzti didžiausią įtaką daro noras tai daryti. Nors pamatyti savo mažylio pirmąjį oro gurkšnio įkvėpimą yra stebuklinga akimirka, deja, ji negarantuoja stipraus ir nenutrūkstamo tarpusavio ryšio. Ryšio kūrimas – tai bendravimas, tarpusavio sąveika, tad nenuvertinkite tėčio po gimdymo, neokupuokite mažylio ir dalinkitės rūpinimusi kūdikiu – tai bus didelis įnašas į stipraus ryšio kūrimą.

Jeigu gimdyme atsisakytų dalyvauti jūsų akušeris – būtų tikrai blogai, tačiau atsisakius dalyvauti jūsų vyrui, jūs neprapulsite. Visą darbą jūs turėsite atlikti pati, nesvarbu stovės kas nors jūsų pašonėje ar ne.

Psichologė Karolina Gurskienė

Mano išsaugoti straipsniai