Šiltų, vasariškų vakarų laukiame visi, tačiau kartu su vasara į mūsų kiemus atskrenda ir zvimbiantis uodų debesis. Specialistai papasakojo, kokios priemonės – natūralios ar cheminės – geriausiai apsaugo nuo uodų, aptarė atvejus, kai uodo įkandimas gali sukelti rimtesnių komplikacijų, ir atskleidė, kodėl vienus žmones uodai „mėgsta” labiau nei kitus.
Natūralios priemonės nepadeda?
Nuo uodų ir kitų vabzdžių apsaugantys repelentai gali būti tiek cheminės, tiek augalinės kilmės. Pasak BENU vaistininkės Monikos Maleckaitės, tiek viena, tiek kita apsauga yra tinkama, tačiau skiriasi jų veikimo laikas.

„Jei repelentą naudos suaugęs žmogus, kuris daug laiko praleidžia gamtoje, žygiuose, labiau rekomenduočiau cheminės kilmės purškalus, kurie užtikrina ilgesnę, maždaug 7-8 valandas trunkančią apsaugą. Tuo tarpu citrinkvapio eukalipto turinčios natūralios priemonės apsaugą suteikia maždaug 4-6 valandoms, tačiau jos saugesnės jautresnę odą turintiems žmonėms, vaikams ir nėščiosioms”, – sako vaistininkė.
Pasak M. Maleckaitės, vaikams nuo 3 metų tinkami tiek purškalai, tiek specialios apyrankės, kurias galima nešioti ant rankos. Kūdikiams tokią apyrankę galima prisegti prie vežimėlio rankenos.
„Svarbu nepamiršti, kad jokia priemonė neapsaugos nuo uodų visą dieną, jeigu pamiršime reguliariai pasipurkšti. Dauguma repelentų veikia iki 6-7 valandų, tad vieno pasipurškimo tiesiog nepakanka. Natūralių priemonių poveikis yra trumpesnis nei cheminių, tačiau apsaugą jos taip pat suteikia – svarbu laiku pasipurkšti iš naujo”, – sako M. Maleckaitė.

Kodėl vienus skriaudžia, o kitų „pasigaili”?
Neretai pastebime, kad vienus žmones uodai kažkodėl puola labiau nei kitus. „Tarandės šeimos klinikos” šeimos gydytojas Tadas Daugėla teigia, jog iš tiesų tam tikri veiksniai padidina šansus, kad uodas pasirinks būtent jus, o ne šalia esantį žmogų.
„Esama mokslinių tyrimų, atskleidusių, kad daugumą uodų labiau traukia 0 kraujo grupę turintys žmonės, tačiau tai priklauso ir nuo uodo rūšies. Uodus taip pat traukia anglies dioksidas, kurį iškvepiame per burną ir nosį, todėl tai paaiškina, kodėl jie taip linkę įkyriai dūgzti aplink galvą. Kitas faktorius yra kūno šiluma – uodai mėgsta šiltus kūnus”, – sako gydytojas.
Esminė priežastis, kodėl uodai gali pasirinkti jus, pasak T. Daugėlos, yra kūno kvapas: „Dvi pagrindinės medžiagos, kurios traukia uodus, yra prakaite esanti pieno rūgštis ir amoniakas. Joms susimaišius su ant odos natūraliai gyvenančių bakterijų išskirtomis medžiagomis, susidaro unikalus žmogaus prakaito kvapas. Tai lemia, kad vieni žmonės yra labiau kandami uodų nei kiti.”

Efektyvi kova su niežuliu po įkandimo
Anot M. Maleckaitės, kovojant su įkyriu niežuliu ir patinimu po įkandimo, gelbsti tiek rutulinės, tiek gelio ar purškalo pavidalo priemonės. „Tokie preparatai tinkami ne tik po vabzdžių įkandimų, bet ir atsiradus saulės alergijai, augalų ar kitų medžiagų sukeltiems alerginiams bėrimams. Jei namų vaistinėlėje norisi turėti tiek vaikams, tiek suaugusiems tinkamą gelį, reikėtų rinktis dimetindeno maleato turinčius nereceptinius vaistinius preparatus”, – pataria vaistininkė.
T. Daugėla priduria, kad sausa oda į įkandimus paprastai reaguoja stipresniu niežuliu. Pasak gydytojo, uodo įkandimas dažniausiai išnyksta per kelias dienas, tačiau kai kurie žmonės yra alergiški uodo seilėse esantiems baltymams, todėl paraudimo ir patinimo plotas bus žymiai didesnis, niežulys – žymiai stipresnis, o kuo daugiau kasysimės, tuo tik bloginsime situaciją.

Kada įkandimas gali būti pavojingas?
„Alergiškiems, turintiems silpnesnę imuninę sistemą asmenims uodų įkandimai bus pavojingesni nei kitiems. Taip pat vaikai yra labiau linkę kasytis, o senjorų imuninė sistema dažniau bus silpnesnė, todėl komplikacijų po uodų įkandimų galima tikėtis dažniau. Jei kyla abejonių dėl reakcijos į uodų įkandimus, visada geriausia pasitarti su gydytoju”, – sako T. Daugėla.
Jis priduria, kad uodo įkandimas labai retai kada padarys didesnę žalą, tačiau daugiausia problemų gali sukelti kasymasis, kurio metu sutrikdome odos barjerinę funkciją: „Šitaip galime atverti vartus bakterijoms ar kitiems patogenams. Sunerimti reikėtų tada, jei uodo įkandimo vietoje atsiradęs iškilimas vis didėja, o ne mažėja, darosi karštas ir liečiant yra skausmingas. Gali būti, kad įkandimo vieta užsikrėtė bakterine infekcija.”
Uodus atbaido ne tik purškalai, bet ir elgesio įpročiai
Norint apsisaugoti nuo uodų, pasak M. Maleckaitės, svarbu tinkamai pasirinkti repelentą ir patogiausią jo formą, o prieš naudojant – perskaityti gamintojo pateiktas instrukcijas. Dažniausiai repelentai purškiami ant atvirų kūno vietų, tačiau kai kurių gamintojų priemones galima purkšti ir ant drabužių.

„Svarbūs ir elgesio įpročiai – būnant gamtoje, rekomenduojama dėvėti šviesios spalvos rūbus, kelnes, kojines ir drabužius ilgomis rankovėmis. Jei norite naudoti tiek apsaugą nuo saulės, tiek repelentą, pirmiausiai užtepkite apsaugą nuo saulės, leiskite jai pilnai įsigerti ir tik tuomet purškite repelentą. Tai padės sumažinti alerginės reakcijos tikimybę, kuri gali kilti dėl naudojamų priemonių tarpusavio sąveikos. Namuose verta turėti nuo vabzdžių apsaugančius tinklelius, o būnant kieme ar sode – naudoti uodus atbaidančias žvakes ar specialius įrenginius”, – patarimais dalijasi vaistininkė.