“Nudegimas mažiesiems – ypač pavojinga trauma, – sako Santaros klinikų Vaikų ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Ingrida Sapagovaitė. – Nusideginti jie gali ir 50–60 laipsnių temperatūros skysčiu, nes vaiko oda penkis kartus plonesnė ir jautresnė nei suaugusiojo”.
Medikai atkreipia tėvų dėmesį, kad dažniausiai nudegimus mažyliai patiria virtuvėje ar svetainėje, tad čia indų su karštais skysčiais negalima palikti atžaloms pasiekiamose vietose. Visais atvejais vaikui nusideginus būtina kreiptis į gydytoją ir jokiu būdu nepradėti gydytis patiems, nes, netinkamai gydant, žaizda gali pagilėti, o kartu pailgės jos gijimo laikas ir padidės tikimybė, kad susidarys randas.
Anot I. Sapagovaitės, kuo aukštesnė skysčio temperatūra ir kuo ilgesnis jo veikimo laikas, tuo nudegimai būna sunkesni, pavojingesni ir palieka gilesnius randus. Nudegimo gydymo sėkmė priklauso nuo laiku ir tinkamai suteiktos pirmosios pagalbos.
Pirmoji pagalba įvykus nelaimei – nudegimo vietą nedelsiant atšaldyti laikant po šaltu (16–18 laipsnių) vandeniu 15–20 minučių, kūdikiams – apie 10 minučių. Jei vaikas buvo su drabužėliais, juos reikia nurengti palaipsniui, kartu vėsinant sužalotą vietą.
Jei bėda ištiko ten, kur nėra vandentiekio, nudegintą vietą reikia panardinti į šaltą vandenį arba ant jos kuriam laikui uždėti šaltą kompresą, paskui sterilų tvarstį ir aptvarstyti. Patartina sugirdyti nuskausminamųjų vaistų ir kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą.
Medikai įspėja: atitikus nelaimei, negalima ant nudegintos vietos dėti ledo. Vaikui tik dar labiau pakenksite, jei ją tepsite aliejumi ar kitais riebalais, nes, susidarius riebalų plėvelei, karštis skverbsis gilyn į audinius, o ne į išorę, dar labiau juos pažeisdamas. Taip pat draudžiama apdegusius plotelius tepti kiaušinio baltymu, ant jų dėti šlapimo kompresus ir pan., nes nudegimo vieta gali būti užkrėsta mikrobais ir jos gijimas pasunkės.