Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Pirmas kūdikio šaukštelis - svarbesnis

Pirmas kūdikio šaukštelis – svarbesnis, nei manote

Kūdikį maitinti košytėmis rekomenduojama ne anksčiau nei ketvirtą gyvenimo mėnesį, žinoma, kada konkrečiai – pataria kūdikį prižiūrintis gydytojas, taigi panašiu metu dauguma kūdikių susipažįsta su šaukšteliu. Specialistai rekomenduoja leisti žaisti su šiuo svarbiu daiktu, net jei kūdikis dar nemaitinamas košėmis.

Tikrą šaukšto paskirtį mažieji pradeda suprasti tik maždaug nuo dešimto gyvenimo mėnesio, tad jei tuo metu kūdikėlis vis dar nerodo jokio susidomėjimo rankomis imti maistą ir dėtis jį į burnytę, nesidomi šaukšteliu, o juo maitinamas prieštarauja ir verkia, tokiu atveju patariama kreiptis į raidos specialistą.

Logopedai ir mitybos specialistai teigia, kad pirmas šaukštelis labai svarbus, nes jo forma, dydis, malonumas (arba ne) juo valgyti lemia ne tik tai, kaip treniruojami kalbos padargai, bet ir formuoja požiūrį į valgymą apskritai. Netinkamas šaukštelis gali būti ta priežastis, kodėl vaikas atsisako valgyti košę. Jei manote, kad pirmajai košei sumaitinti tiks bet kuris šaukštas iš įrankių stalčiaus, klystate!

Štai kelios taisyklės, kurių rekomenduojama laikytis:

1. Pirmas kūdikio šaukštelis neturi būti per didelis, jis turi atitikti vaiko burnytės dydį, tad pamirškite suaugusiems skirtus sriubos šaukštus.

2. Tobulas šaukšelis, specialistų nuomone, turėtų būti panašus į lopetėlę ar plokščią pagaliuką, mat kūdikio, pradėjusio mokytis valgyti tirštą maistelį su šaukšteliu, lūpytės nuimdamos maistą dar nemoka susičiaupti. Jei yra maitinamas giliu šaukštu, mamai tenka įdėti nemažai pastangų, kad iškratytų košę į burnytę, tad labai dažnai šaukštelį jos tiesiog brauko į viršutinę kūdikio lūpą. Šaukšteliu-lopetėle paimame košės tiek, kad ant paties galiuko susidarytų nedidelis jos kauburėlis ir žiodamasis kūdikis viršutine lūpa greičiau pajustų maistą – tai padeda jam suprasti, kad maistą reikia „nubraukti“ lūpytėmis.

3. Kūdikiui paūgėjus, kai lūpytės išmoksta vis geriau nubraukti maistelį nuo šaukšto, galima ir netgi rekomenduojama įsigyti gilesnį šaukštą, kad mažajam valgytojui reikėtų įdėti šiek tiek daugiau pastangų

4. Pirmas šaukštukas turi būti pagamintas iš minkštos „šiltos“ medžiagos – plastikinis ar silikoninis: kad kuo labiau primintų mamos krūtį ar čiulptuką. Pradėję maitinti nežinome vaiko sensorinių burnos ypatumų, tačiau į vėsų, kietą metalą dauguma vaikų reaguoja neigiamai, todėl sukasi, nenori „priimti“ šaukštelio.

5. Svarbu, kad ir šaukštelis, ir visas maitinimo, valgymo procesas būtų malonus kūdikiui. Jei šaukštas šaltas, didelis, sunkus, jei mama labai skuba, maitina grubiai, pyksta, kad kūdikis išsitepliojo košyte, arba labai jaudinasi maitindama, persiduoda nesėkmės ir jaudulio jausmas, mažasis gali pradėti protestuoti prieš košę ir maitinimą šaukšteliu.

Mano išsaugoti straipsniai