Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Nemokami skiepai nuo pavojingos infekcijos apsaugojo tūkstančius vaikų

Nemokami skiepai nuo pavojingos infekcijos apsaugojo tūkstančius vaikų

Į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukus nemokamus skiepus nuo rotavirusinės infekcijos, per daugiau nei metus paskiepyta jau 28 tūkst. vaikų. Be to, kaip praneša Valstybinės ligonių kasos (VLK), pradėjus skiepijimus, gerokai – net 24 proc. – sumažėjo kasmet dėl šios infekcijos į ligoninę guldomų ligonių skaičius.

Medikai primena, kad rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, kuri kūdikiams ir vaikams sukelia sunkų ūminį viduriavimą, karščiavimą, vėmimą. Organizmas greitai netenka vandens, dėl to gali sutrikti daugelio organų veikla, gresia bendra organizmo intoksikacija.

„Įtraukus į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nemokamą vakcinavimą nuo rotavirusinės infekcijos, pernai pirmą kartą galėjome džiaugtis akivaizdžiai sumažėjusiu hospitalizuojamų ligonių skaičiumi – jis nukrito nuo vidutiniškai per metus hospitalizuojamų 3,8 tūkst. iki 2,9 tūkst. asmenų. Beje, iki pradedant skiepijimus nuo rotavirusinės infekcijos, vienais metais dėl šios infekcijos sukeltų komplikacijų į ligoninę buvo paguldyta net 4,3 tūkst. pacientų”, – sako VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

NAUJIENA: žurnalą TAVO VAIKAS jau galite pirkti internetu. Įsigyti galite ir senesnių žurnalų. SPAUSKITE ČIA.

L. Reinartienė pabrėžia, kad skiepo nuo rotaviruso infekcijos prevencinė nauda akivaizdi – mažėja sergančiųjų ligoninėse, tad taupomas medikų darbo laikas, PSDF biudžeto lėšos, tėvų laikas. Rotavirusine infekcija dažniausiai serga maži vaikai, kuriuos slaugantys tėvai negali eiti į darbą, jiems mokamos išmokos, o skiepijimas apsaugo ir aplinkinių sveikatą, nes nuo vieno sergančio vaiko gali užsikrėsti visa šeima, ugdymo įstaigų kolektyvai ir pan.

„Raginame tėvelius rūpintis savo vaikų sveikata, laikytis Vaikų profilaktinių skiepų kalendoriuje numatyto grafiko ir dėl ligonių kasų kompensuojamų skiepų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pirmoji vakcinos nuo rotavirusinės infekcijos dozė skiriama 2 mėn. kūdikiui”, – sako L. Reinartienė.

Vaikų skiepijimas – ypatingas sveikatos apsaugos darbotvarkės klausimas, todėl kasmet vis daugiau PSDF biudžeto lėšų skiriama Nacionalinei imunoprofilaktikos programai finansuoti. Pasak L. Reinartienės, pernai šiai programai finansuoti buvo skirta 12,3 mln. eurų, arba net tris kartus daugiau nei 2014 metais (3,76 mln. eurų).

VLK duomenimis, kasmet skiepams nuo rotaviruso iš PSDF skiriama apie 480 tūkst. eurų.

7 mitai apie “rotavirusą”

Jei vaikas viduriuoja, vemia, bet nėra temperatūros, nieko baisaus.

Netiesa. Vemiant ir viduriuojant netenkama elektrolitų ir vandens, sutrinka daugelio organų funkcijos. Hiponatremija (natrio koncentracijos kraujyje sumažėjimas), hipochloremija, hipokalemija sukelia kartotinį vėmimą, susidaro ydingas ratas ir vaiko būklė blogėja.

Lopšelio ar darželio nelankančiam vaikui užsikrėsti rotavirusu beveik neįmanoma.

Netiesa. Neretai rotavirusą į namus „parneša” vyresni vaikai, kurie lanko kolektyvą. Taip pat vaikas gali užsikrėsti per rankas būdamas masinio susibūrimo vietose, pvz., didelių prekybos centrų vaikų žaidimo kambariuose ir kitur.

Sergančiam rotavirusine infekcija vaikui negalima leisti labai daug miegoti.

Ne visada. Nuolatinis mieguistumas gali rodyti, kad vaiko organizmas labai apnuodytas. Mieguistumas, vangumas rodo vaiko sunkią sveikatos būklę. Tik pradėjęs vemti, viduriuoti vaikas turi būti girdomas skysčiais ir būtina kreiptis į gydytoją.

Rotavirusinė liga gali baigtis mirtimi.

Taip. Pasaulyje per metus registruojama daugiau nei 400 tūkst. mirčių, Europoje – apie 200 mirčių. Lietuvoje pirmi rotavirusų tyrimai atlikti 1987 metais ir mirčių neregistruota.

Kai vaikas dažnai viduriuoja ir vemia, labai svarbu, kad gertų daug skysčių. Tinka visi skysčiai, net „Coca-cola”, „Sprite” ir kt.

Ir taip, ir ne. Ligonius reikia pradėti gydyti namuose. Namuose patartina turėti pramoniniu būdu gamintų druskos preparatų, pvz., rehidrono, iš kurių pasigaminama gėrimo. Mamos turi išmokti, kaip reikia taisyklingai vaikui jį suduoti. Gerti gurkšneliais, nesistengiant sugirdyti didelio kiekio per trumpą laiką. Kaip dažnai, po kiek girdyti, yra individualu ir priklauso nuo vaiko amžiaus ir ligos sunkumo. Reikia pasitarti su vaikučio gydytoju (kad ir telefonu). Galima duoti ir kitų negazuotų skysčių: mineralinio vandens, džiovintų obuolių, razinų nuoviro. „Coca-cola” ar „Sprite” tikrai netinka.

Sergančiam rotavirusine infekcija keturias dienas negalima duoti valgyti. Tik gerti.

Ne. Maitinama, kai tik atkuriama skysčių pusiausvyra. Negalima duoti riebaus, kepto maisto. Neverskite vaiko valgyti, jei jis nenori.

Kai vaikas serga rotavirusine infekcija, negalima duoti jokių vitaminų. Net vitamino D.

Taip, nes gausiai viduriuojant vitaminai nebus įsisavinami.

Mano išsaugoti straipsniai