53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pirmasis pieninis dantukas – labai svarbus įvykis visai šeimai

Pirmasis pieninis dantukas – labai svarbus įvykis visai šeimai

Su pirmojo pieninio dantuko pasirodymu mažylis įžengia į naują gyvenimo etapą. Tai užfiksuojama ne tik kūdikio albume, bet ir tėvelių mintyse – nuo šiol dantukų priežiūra bus kitokia, o vaikelio šypsena – jau nebe bedantė. Tačiau ką daryti, kai šis džiaugsmingas įvykis nėra lengvas? Ką kiekvienai šeimai reikėtų žinoti apie pieninių dantukų dygimą? Kaip padėti kenčiančiam mažyliui ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

Pirmųjų pieninių dantukų dygimo laikas – labai individualus

Statistika rodo, kad pirmųjų dantukų vaikai dažniausiai sulaukia tarp 5 ir 7 gyvenimo mėnesių. Tačiau tai nėra taisyklė – 3 mėnesių kūdikio neramumo priežastis jau gali būti būtent pieninių dantų kalimasis, o pirmąjį gimtadienį švenčiantis mažylis gali vis dar šypsotis visiškai bedante šypsena. Ir tai yra visiškai natūralu, mat dantų dygimo laikas nėra griežtai apibrėžtas.

Pasirodo, labai daug lemia genetika – jei kūdikio tėvams dantys dygo anksti arba vėlai, tuomet labai tikėtina, kad vėlesniu arba ankstesniu metu jie dygs ir jų mažyliui. Yra pasitaikę ir neįtikėtinų atvejų, kai naujagimis su savimi jau „atsinešė“ dantukų, tačiau taip nutinka itin retai – maždaug tik 0,0005 proc. visų gimimo atvejų.

 

Pirmiausia pasirodo apatiniai centriniai kandžiai, vėliau – viršutiniai centriniai kandžiai. Tačiau ar visuomet taip pat?

Centrinių apatinių kandžių reikėtų laukti apie 5–10 gyvenimo mėnesį. Vėliau iki pirmojo gimtadienio turėtų pasirodyti viršutiniai centriniai kandžiai, o iš karto po to, maždaug iki 13–16 gyvenimo mėnesių, išdygsta apatiniai ir viršutiniai šoniniai kandžiai. Pirmųjų krūminių dantų galima laukti maždaug nuo 13–14 gyvenimo mėnesio, o iltinių – nuo 16–17 gyvenimo mėnesio. Krūminiai dantys dažniausiai pasirodo kaip antrojo gimtadienio dovana, o iki trečiojo gimtadienio vaikelis paprastai turi visus 20 pieninių dantų, kurie sudaro pilną pieninį sąkandį. Šis grafikas yra tik orientacinio pobūdžio. Vis dėlto pasitaiko ir ryškesnių dantų dygimo laiko nuokrypių – vėlyvą ir ankstyvą pieninių dantų dygimą gali lemti įvairios priežastys.

                     

Pieniniai dantys gali pasirodyti daug anksčiau, tačiau jų gali tekti ir gerokai palaukti dėl tam tikrų priežasčių. Kokios jos?

Net ir visiškai sveikam vaikui dantys gali dygti „nepaisydami“ jokių nusistovėjusių grafikų ir tradicijų. Dažniausiai dėl to perdėm nerimauti nereikėtų, tačiau kartais tai gali būti tam tikros patologijos ar sutrikimo ženklas. Išskiriamos tam tikros ankstyvo ir vėlyvo dantų dygimo priežastys, dėl kurių dantys gali pasirodyti žymiai anksčiau arba žymiai vėliau.

 

Kokios dažniausios ankstyvo dantų dygimo priežastys?

• Genetikos nulemti veiksniai.

• Didelis naujagimio svoris.

• Jauna gimdyvė.

• Kai kurios ligos, pavyzdžiui, tymai, hormonų ir medžiagų apykaitos sutrikimai ir kt.

 

Kokios dažniausios vėlyvo dantų dygimo priežastys?

• Genetikos nulemti veiksniai.

• Priešlaikinis gimdymas ir mažas naujagimio svoris.

• Įvairios ligos, pavyzdžiui, rachitas, medžiagų ir hormonų apykaitos sutrikimai.

• Embriono ir vaisiaus vystymosi sutrikimai ir kt.

 

Kokie simptomai pasireiškia, dygstant dantukams?

Pateikiame 8 dažniausius simptomus, kurie pasireiškia, kalantis naujiems pieniniams dantukams:

• Paraudusios ir spalvą pakeitusios dantenos.

• Patinusios ir paburkusios dantenos.

• Skausmingos ir jautrios dantenos.

• Pagausėjusi seilių sekrecija.

• Padidėjęs noras graužti, kandžiotis ir kišti įvairius daiktus į burną.

• Sutrikęs mitybos ir miego režimas.

• Irzlumas ir verksmingumas.

• Nežymus karščiavimas.

Vienam vaikui gali pasireikšti tik keletas simptomų arba visi būdingi dantų dygimo požymiai. Jei mažylis pradeda karščiuoti, viduriuoti ar atsiranda kokių nors kitų neraminančių simptomų, pavyzdžiui, odos bėrimų, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Žinoma, nuo padidėjusios seilių gamybos mažyliui gali paberti smakriuką, kaklą ir dekoltė sritį – tokie bėrimai nepavojingi, tačiau reikėtų papildomai pasirūpinti dirginama odele, ją švelniai prausti ir tepti apsauginiu kremu.

 

Patogi ir saugi pagalba, kai dygsta pieniniai dantukai

„Anaftin Baby“ kūdikių dantenų gelis malšina skausmą, padengdamas pažeistą vietą, skirtingai negu analgetiniai preparatai. Šis kūdikių dantenų gelis – tai biolipni burnos priemonė. Gelis greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudedamosios medžiagos padeda sumažinti sudirgusių vietų skausmą ir paraudimą. Patogus aplikatorius su silikoniniais šereliais padės lengvai ir masažuojant paskirstyti malonaus bananų skonio gelį.

 

Mano išsaugoti straipsniai