Pirmųjų žingsnių išmokimas yra vienas svarbiausių vaiko raidos etapų. Prieš tai kūdikis atlieka kitą veiklą, pavyzdžiui, šliaužioja ar ropoja. Kaip padėti jam įgyti šiuos įgūdžius? Apie tai papasakojo vaikų psichologė daktarė Aleksandra Piotrowska.
Maži vaikai labai domisi pasauliu, todėl nuolat juda. Jie tiesia rankas į įvairius objektus, spontaniškai reaguoja, o laikui bėgant nori patys priartėti prie duoto daikto, žaislo. Kad jie tinkamai vystytųsi, jiems reikia saugios erdvės, laisvės bei įdomių žaislų. Ką galime padaryti, kad užtikrintume tinkamą mažylio motorikos vystymąsi?
Sukurkime tinkamą erdvę judesiui
Apie 8-10 mėnesį kūdikiai pradeda sėdėti nuo gulimos padėties. Nauji įgūdžiai leidžia žaisti įvairiomis formomis – galite perkelti daiktus iš vienos rankos į kitą. Tačiau negalime pamiršti kūdikio paguldymo ant pilvuko. Taip mažylis stiprina stuburo raumenis, reikalingus šliaužioti ir ropoti. Tai labai svarbūs įgūdžiai, paruošiantys vaiką tolimesniems vystymosi etapams.
Pirmasis judėjimo būdas dažnai yra šliaužiojimas, t. y. rankų judinimas pakaitomis, nenaudojant kojų. Šliaužiodamas mažylis pakelia dubenį, todėl verta pasirūpinti stabiliu paviršiumi – kilimu. Dėl to vaikas nepraras pusiausvyros, o nukritęs ir bumptelėjęs galvą į žemę – neužsigaus. Didėjantis pasitikėjimas savimi paskatins mažylį nuklysti į tolimesnes namų vietas, pvz., į virtuvę. Nebijokite, kad mažylis šliaužios įvairiais paviršiais – naujų faktūrų mokymasis yra savotiška jutimų treniruotė.
Žaislai, skatinantys šliaužiojimą
Psichologės daktarės A. Piotrowskos teigimu, tėvai turėtų skatinti savo vaiko pasirengimą atrasti pasaulį. Jei norime savo mažylį paskatinti šliaužioti, verta naudoti tinkamus lavinamuosius žaislus.
Puikus pasirinkimas ir vienas mano mėgstamiausių –„Fisher-Price“ mokomasis šuo „Crawl for Me“. Kai vaikas traukia minkštą kojinę šuniui iš burnos, mažas išdykęs šuo pradės vizginti uodegą, judinti galvą ir judėti atgal. Tai paskatins jūsų vaiką sekti savo draugą.
Naudodamas mokomąjį šunį jūsų mažylis taip pat gali paspausti šviečiančius mygtukus – tada pasigirs dainelės, garsai ir frazės, mokančios abėcėlės, skaičių, skaičiavimo ir spalvų. Todėl toks žaislas bus ilgalaikis mažylio draugas.
Ko neturėtume daryti?
Šliaužimo ir ropojimo stadijoje kūdikiui įdomu įveikti atstumus. Šiuo laikotarpiu taip pat mokomasi priežasčių ir pasekmių ryšių. Galime stebėti, kaip noriai jis meta žaislus iš lovos ar maniežo. Jis mokosi, kaip gauti žaislą, kuris jam nepasiekiamas. Kaip? Dažniausiai pašalina kliūtis arba bando pats pasiekti objektą. Jei matote, kad žaislas yra toliau, nepadėkite vaikui ir jo neimkite. Dėl to mažylis galės prie jo prieiti pats – taip jis treniruojasi šliaužioti.