38-erių Lina Ruibienė – keliautoja, kuri į nuotykius neria kartu su trimis dukromis: 16-os Marta, 9-erių Merida ir 6-erių Dorotėja. Šeimoje yra ir vyras Egidijus, tačiau, kadangi jis dirba užsienyje ir gimtinėje būna vos dvi savaites, damoms tenka keliauti vienoms. Kaip juokėsi Lina – „nesėdime nosių nukabinusios, o priešingai – išnaudojame kiekvieną laisvą minutę“.
Keliauti vaikai netrukdė
Plungiškių šeima keliauja ne tik po Lietuvą, bet ir Europą.
„Polėkis keliauti mano širdyje išlikęs turbūt nuo paauglystės laikų. Mokykloje niekada nepraleisdavau išvykų ar turistinių žygių su klase po Lietuvą. Vėliau turėjau mintyse susikūrusi planą, kad baigusi vidurinę mokyklą, susikrausiu kuprinę ir iškeliausiu į Afriką savanoriauti. Tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad pradėjau studijuoti, po to sukūriau šeimą, atsirado vaikučiai ir mano savanorystės idėja žlugo. Nepaisant to, vis tiek keliavau: aplankiau Suomiją, Lenkiją, Latviją, Estiją, Švediją, Airiją, Ispaniją, Graikiją“, – pasakojo moteris.
Baimės su laiku išgaravo
Gimus vaikams, moters kelionės tapo kiek atsargios ir trumpos.
„Buvo savotiškai keista, kai visada būdavau tokia laisva ir nepriklausoma, o dabar turiu atsižvelgti į kitus šeimos narius, sulėtinti tempą ir gerokai pasiplanuoti bent porą žingsnelių į priekį. Pačių pirmųjų išvažiavimų dabar jau net neprisimenu. Tiesiog sėsdavome į automobilį ir važiuodavome į artimiausius miestus. Labai gerai iki šiol prisimenu tik tą pirmųjų išvykų jausmą. Jaučiausi labai nedrąsiai, nes, atvirai pasakiusi, nežinojau ko laukti kelionės metu, koks bus scenarijus.
Vieną dukrą labai stipriai pykindavo važiuojant automobiliu, kita dar buvo maitinama mamos pienu. Tai ir stodavome pakelėse kas kelis kilometrus. Dar bijodavau to fakto, kad jeigu nuo namų nuvykus toliau ims ir suges automobilis, nuleis padangą ar kažkas kito nutiks. Bet vėliau, vaikams kiek praaugus, gimus pagrandukei Dorotėjai, aš jau buvau gerai įvaldžiusi situaciją ir visos baimės išgaravo kaip dūmas“, – dėstė Lina.
Automobilyje telefonas draudžiamas
Šiandien šeimos situacija tokia, kad visada į kuprinę įsideda daug geriamojo vandens, įvairių užkandžių, sumuštinių. Kartais tiesiog pasigamina pietus kelyje ar stovyklavietėje.
„Lankomės ir kavinėse: pasiskaitę rekomendacijas, aplankome tas vietas ir išbandome siūlomą meniu. Vaikai prieš kelionę susikrauna savo norimus daiktus, kad turėtų veiklos važiuojant.
Važiuojant automobiliu neleidžiu naudotis telefonais, o jeigu vis tik išgirstu klausimą „ką veikti“, juokaudama sakau – stebėkite besikeičiantį vaizdą pro langą arba pačios sumąstykite sau veiklą. Po tokių žodžių būna, kad ir dainuoti mažosios pradeda, žaidžia, piešia, skaito knygas arba tiesiog užmiega“, – atviravo mama.
Visuomet gera nuotaika
Anot keliautojos, nuotykiuose su vaikais būna tik pačios geriausios emocijos.
„Dažną sykį tenka išgirsti ir aplinkinių klausimą „ar tu su jais nepavargsti“, bet aš nė neįsivaizduoju, kaip galiu nuo savo vaikų pavargti. Kartu patiriame ir įvairių nuotykių, kaupiame prisiminimus: kitame Lietuvos gale netikėtai sutinkame savo pažįstamus, pasiklystame, karštą vasaros dieną, vidury miesto, esančiame fontane, vaikai dūksta ir permirkę iki paskutinio siūlo toliau keliauja su šypsena veide“, – linksmiausius atsiminimus pasakojo Lina.
Planą kurpia visa šeima
Planuojant maršrutus, pagrindiniai idėjų generatoriai būna ji arba vyras.
„Ieškome kur nuvykti, ką pamatyti. Tada papasakojame savo idėjas ir planus dukroms. Mergaitės pasiūlo savo mintis, nes jos tikros damos – įnoringos ir užsispyrusios, ne visada patinka tėvų idėjos. Tačiau ieškome kompromisų ir diskutuojame. Tik štai su vyresniąja dukra jau situacija kitokia. Matau, kaip vaikas keičiasi, kas anksčiau buvo smagu ir įdomu, dabar nebe. Paauglystė daro savo. Ne į visas keliones važiuoja, bet tokiu atveju ir neverčiu“, – atviravo plungiškė.
Kelionėse vaikai vieni kitais pasirūpina.
„Jeigu kelionės po Lietuvą, visada įsimetame į automobilį paspirtukus mažosioms, kurių kojos labai greitai nebeklauso ir nebepaeina“, – juokėsi.
Nori parodyti įvairią Lietuvą
„Mūsų kelionių tikslai yra pamatyti kuo daugiau ir įvairiau. Lankomės muziejuose, edukacinėse vietose. Tyrinėjame lankytinus objektus, apžvalgos bokštus, pažintinius takus, sodybas, kuriose auga įvairūs gyvūnai. Aš noriu savo vaikams parodyti visą Lietuvą, kad kiekvienas miestas yra skirtingas ir unikalus, jog Nida turi ne tik kopas, Kretinga puikuojasi ne tik žiemos sodu, bet ir saldainių dirbtuvėmis, čia kepami didžiausi ir skaniausi čeburekai Vakarų Lietuvoje“, – kalbėjo pašnekovė.
Šeima lankosi ne tik žaidimų aikštelėse, baseinuose, bet ir istoriniuose krašto muziejuose, kad pažintų to miesto istoriją.
„Jeigu savaitgaliais man nėra darbinių reikalų, niekas neserga, visada nors po vieną išvyką kažkur susiplanuojame. Kartais į kompaniją čiumpame ir močiutę. Oro sąlygos mūsų taip pat nesustabdo. Jeigu lyja – ne bėda. Juk yra skėčiai, kepurės, gobtuvai ir pirmyn į kelią. Yra puikus posakis: „blogo oro nėra. Reikia tik tinkamos aprangos“, – teigė ji.
„Tyrinėju pasaulį“
Kiekvienais metais keliautojai organizuojasi vasaros kelionę į užsienį.
„Šiais metais pirmą kartą lankysimės Turkijoje. Kas liečia keliones užsienyje, mūsų vaikai juokiasi, kad po savaitės atostogų mums reikia dar vienos savaitės atostogų – pailsėti. Atvykę pasiliekame tik vieną dieną pagulėti ir maudytis baseine. Likusias dienas intensyviai keliaujame, išsinuomojame automobilį ir tyrinėjame šalį, kultūrą, maistą“, – aiškino Lina.
Iš tos didžiulės meilės keliauti ir pažinti pasaulį, kuris yra toks platus ir spalvingas, savaime gimė ir pati idėja susikurti „Instagram“ paskyrą pavadinimu „Tyrinėju pasaulį“. Tai, anot Linos, atspindi jos viziją ir svajones, visų pirma smagiai ir įdomiai leisti laisvalaikį, ugdyti vaikus, o kartu ir dalintis aplankytomis vietomis su kitais.
„Pasirinkau būtent šią platformą dėl to, kad ji yra patogiausia kaupti savo kelionių albumą-istoriją. Kartu ir kitiems papasakoti, ką veikėme, matėme, ką rekomenduoju aplankyti, ko nedaryti ir pan. Pasidalinus savo įspūdžiais, kiti žmonės pradėjo rašyti ir klausti, kurioje vietoje yra vienas ar kitas objektas, kokios kainos… Kiti papasakoja, ką savo ruožtu dar galima aplankyti, bendraujame ir keičiamės informacija“, – sakė moteris.
„Šiandien aš mielai galėčiau susikrauti kuprinę, rankose laikyti pasus ir su vaikais iškeliauti nors į pasaulio kraštą, nes žinau tik vieną – neįveikiamų dalykų nėra. Problemos ir baimės gimsta tik galvoje“, – pridūrė ji.
Šeimos mėgstamiausios lankytinos vietos Vakarų Lietuvos regione:
1. Klaipėdoje Danės gatvėje stovi įspūdingas laivas „Sūduvis“, kuriame ne tik vaikams, bet ir suaugusiems yra labai įdomu. Galima viską liesti, tyrinėti.
2. „Dino parkas“ Radailiuose – visas pramogų parkas vaikams iš kurio išeiti sudėtinga. Nuo karuselių, žaidimų aikštelių, pasivažinėjimo automobiliukais, dviratukais, pagal eismo taisykles, iki pasiplaukiojimo vandens dviračiais, čiuožimo padangomis ir daugybe kitų pramogų.
3. Šiauliuose kiekvienas smaližius būtinai turi aplankyti „Rūtos“ saldainių fabriką bei ten vykstančią edukaciją, kurios metu patys gaminsite įvairius saldainius. Vėliau jie bus supakuoti į gražią dėžutę.
4. „Alpakų auginimas“, kuris įsikūręs Šiaulių rajone Dargaičių kaime. Ten galima pamatyti net 40 skirtingų rūšių gyvūnų, juos maitinti. Veikia jauki kavinukė. Vaikai gali pasivėžinti elektrinėmis mašinytėmis.
5. Plungės rajone, Plateliuose, vaikams ir suaugusiems veiklos į valias: Šaltojo karo muziejus tikrai įspūdinga vieta Žemaitijos nacionaliniame parke, požeminė balistinių raketų bazė. Taip pat Užgavėnių kaukių ekspozicija, Siberijos apžvalgos bokštas, Šeirės pažintinis takas, pažintinis takas „Giliuko ir Kaštoniuko“ kelionė, kurio ilgis 1 kilometras. Jame yra net 19 sustojimo vietų, kuriose pasakojama apie dvaro parko istoriją, natūralią pievą, tvenkinį, išvirtusio medžio reikšmę, akmenis, kerpes… O kur dar didžiausias ir giliausias Žemaitijos ežeras bei nesibaigiančios maudynės, pasiplaukiojimas laiveliu ar vandens dviračiais.
6. Telšiuose rekomenduojame aplankyti Ilgio pažintinį taką ir Germanto kraštovaizdžio draustinį, kuriuose rasite sūpynes, bokštelį medyje, savęs pažinimo labirintą, laipynes vaikams, basų kojų taką.
7. Masčio ežero pakrantė, tai puiki vieta pasivažinėti dviračiais, paspirtukais palei ežerą, su vaikų žaidimų aikštelėmis. Ant šešių tiltelių, kurie turi net savo pavadinimus slepiasi šešios meškutės – Telšių simbolis. Liftu pakilus į viršų rasite „Džiugo namai“ kavinukę-firminę parduotuvę, su pačiais skaniausiais ledais, sūrių degustacija ir muziejumi bei kitais skanumynais.
8. Kretingos žiemos sodas, unikali vieta visai šeimai pamatyti išskirtinio grožio augalus oranžerijoje. Šalia jos vyksta saldainių gaminimo edukacija. Vaikams čia rojus.
9. Kretingos rajone, Darbėnuose, verta aplankyti edukacinį Baltų mitologinį parką, kuris yra verpstės formos