Lietuva, savo sostinės – Vilniaus, gimtadienį mini tikrai ypatingai. Jau nuo 2019 metų, tradicija tapusi – Vilniaus šviesų festivalis, kurio metu Lietuvos ir užsienio meninkų kūryba, nušviečia Vilniaus miesto gatves, skverus bei kiemus. Sausio 24-26 dienomis, Vilniaus šviesų festivalis 2025 programa – apima net 21 objektą, su kuriais kviečiame susipažinti šiame straipsnyje.
Vilniaus šviesų festivalis 2025: Programa – tarp 21, šviesų instaliacijos objekto, 10 iš jų – mūsų šalies menininkų kūriniai ir 11 užsienio. Straipsnyje – visa informacija su vieta ir laiku, bei ką Vilniui paruošė, kiekvienos šalies atstovai.
Vilniaus gimtadienis ir šviesų festivalis
Vilniaus gimtadienis švenčiamas sausio 25 dieną, kuomet Kunigaikštis Gediminas, 1323 metais, išsiuntė laišką Liubeko, Zundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno ir kitų miestų gyventojams apie savo apie savo pasirengimą priimti krikščionių tikėjimą. Sausio 25 diena, laikoma Vilniaus gimtadieniu, nes Kunigaikščio Gedimino laiške, Vilniaus vardas buvo paminėtas pirmą kartą.
Norint ryškiai paminėti Vilniaus gimtadienį, 2019 metais, sostinėje gimė pirmasis šviesų festivalis, ir tradiciškai yra organizuojamas iki šiol. Festivalis vyksta 3 vakarus iš eilės, šiais metais, sausio 24-26 vakarai nuo 17 iki 22 val Vilniuje, bus nušviesti ryškiausiomis, meniškomis instaliacijomis, kurias sukūrė ir dovanoja ne tik Lietuvių, bet ir tokių šalių kaip Latvijos, Danijos, Vokietijos, Vengrijos, Suomijos, Kroatijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Ispanijos, Prancūzijos menininkai.
Vilniaus šviesų festivalio internetinėje svetainėje, rasite visus objektus ir žemėlapį, kurio dėka, patogiai matysite instaliacijų maršrutą.
Vilniaus šviesų festivalio programa
- Agnė Kišonaitė (LT) – Užsisvajojusi saulė
- Arvydas Buinauskas (LT) – The Arc
- Arvydas Buinauskas (LT) – Kvietimas
- Elektroplazma & Roma Salė (LT) – Ghost of Space
- Paulius Šaparnis (LT) – Blokeliai
- Petras Saulėnas (LT) – Čiurlionio saulė
- Video Architects (LT) – 408 Posesija
- Lituanica Birds (LT) – Drakis
- Vilniaus TIC (LT) – Pasaulių sutvėrimas
- Those Guys Lighting (LV) – Echo of Light
- Båll & Brand feat. Robotic Folk – The Ice Is Melting at the Pøules (DK, LT) – Legacy of Melt
- Ingo Wendt (DE) – Chronotope
- D. Besnyő, M. Kálmán, Z. Czingáli (HU) – Heller-Forgó
- Jaakko Niemelä (FI) – Model of an Imaginary Structure
- Paul Friedlander (UK) – Hand of the Galaxy
- Alessandro Lupi (IT) – Fragments of Reality
- Lolo & Sosaku (ES) – 27.500 Parpadeos
- Xevi Bayona & Alex Posada (ES) – Sfera
- Collectif Scale (FR) – Hulahop
- Guillaume Marmin (FR) – Oh Lord
- Marko Bolković/Visualia (HR) – Point of View
Agnė Kišonaitė (LT) – Užsisvajojusi saulė
Katedros aikštėje – „Užsisvajojusi saulė“ – meno instaliacija, sukurta iš senų teniso kamuoliukų kurie papildyti švytinčiomis kristalų dulkėmis. Instaliacija atspindi lietuviškumą – Kazio Šimonio tapybą, bei modernizuotą Art Deco stilių. Kūrinys pabrėžia tvarumą, atliekų meno idėją, suteikiant seniems daiktams naują gyvenimą.
Arvydas Buinauskas (LT) – The Arc
Simono Daukanto aikštėje – „The Arc“ (liet. „Arka“) – šviesos ir garso instaliacija, sukurta lietuvių šviesos dizaino studijos „AB Light“ ir muzikos kūrėjo Fume. Aštuonių metrų aukščio šviesos vartai kviečia žiūrovus į jutiminę patirtį, įkvėptą fizikos, mokslinės fantastikos ir didžiųjų mokslinių instrumentų, tokių kaip hadronų greitintuvas.
Arvydas Buinauskas (LT) – Kvietimas
Gedimino pilies bokštas – Gedimino pilies viršūnę ir visą miestą, apšvies šviestuvai, kviečiantys į Vilniaus šviesų festivalio pradžią.
Elektroplazma & Roma Salė (LT) – Ghost of Space
VILNIUS TECH kiemas, Pylimo g. 26 – Holografijos istorija prasidėjo XVIII a. su Pepper’s Ghost iliuzija, kuri sukūrė vaiduoklius teatro scenai, naudodama šviesos atspindžius. XX a. viduryje ši technologija tapo pagrindu kuriant hologramas, kurios sumaišo tikrą ir įsivaizduotą vaizdą.
Paulius Šaparnis (LT) – Blokeliai
Vilniaus „Vyčio“ gimnazija, Vilniaus g. 32 – nuskenavus QR kodą savo mobiliaisiais telefonais, ant Vilniaus Vyčio gimnazijos stiklinių blokelių sienos, prisiminsite legendinį tetrio žaidimą.
Petras Saulėnas (LT) – Čiurlionio saulė
Siaura Vilniaus senamiesčio gatvelė, Savičiaus g. 17 – Petras Saulėnas interpretuoja M. K. Čiurlionio šviesos temą, sukurdama saulės simbolio instaliaciją Vilniaus senamiestyje, šalia menininko namų-muziejaus. Šviesa, apsupta rūko ir subtilių atspalvių, kviečia praeivius pajusti jos didybę ir įsilieti į Čiurlionio kūrybos idėjas.
Video Architects (LT) – 408 Posesija
Mokytojų namų kiemas, Vilniaus g. 39 – „408 Posesija“ – video instaliacija, naudojanti pažangias projekcijų technologijas, atgaivins buvusių Vilniaus mokytojų namų fasadą. Istorinis pastatas taps šviesos meno drobe, kurioje susijungia paveldas, kūrybiškumas ir ateities vizijos.
Lituanica Birds (LT) – Drakis
Konstantino Sirvydo skveras – Drakis – linksma, draugiška, drąsi ir smalsi mitinė būtybė, primenanti meninę mašiną, sukurta Lituanica Birds komandos. Ji kviečia pasinerti į šviesų, spalvų ir muzikos magiją bei švęsti bendrystę.
Vilniaus TIC (LT) – Pasaulių sutvėrimas
Vilniaus turizmo informacijos centre, Pilies g. 7 – Vilniaus 702-ojo gimtadienio proga pristatoma M. K. Čiurlionio kūrybos virtualios realybės interpretacija „Pasaulių sutvėrimas“. Paroda skirta, M. K, Čiurlionio 150-mečiui paminėti bei prisiminti jo kūrybą.
Those Guys Lighting (LV) – Echo of Light
LTMKM kiemas, Vilniaus g. 41 – „Šviesos aidas“ – audiovizualinė instaliacija, kurioje lazerio spinduliai tarp veidrodžių sukuria nesibaigiantį šviesos judėjimą – šviesos aidą. Instaliacija primena energijos tvarumą ir žmogaus veiksmų poveikį aplinkai.
Båll & Brand feat. Robotic Folk – The Ice Is Melting at the Pøules (DK, LT) – Legacy of Melt
Šiuolaikinio meno centro fasadas, Vokiečių g. 2 – „Ašigaliuose tirpsta ledas – tirpsmo palikimas“, tai Martino Erstedo kūrinys, kuriam garso dizainą sukūrė Jonas Jurkūnas (Robotic Folk). Instaliacija vaizduoja klimato krizės padarinius. Naudojant dokumentiką iš ledynų, organinius elementus ir unikalų garso dizainą, instaliacija perteikia nykstančią ekosistemą ir skatina susimąstyti apie veiksmų svarbą.
Ingo Wendt (DE) – Chronotope
Courtyard by Marriott, Rinktinės g. 3 – „Chronotope“ – analoginė projekcinė skulptūra, kuri vaizduoja atvirą laiką per spalvų ir šviesos judėjimą tarp dviejų projekcinių ekranų. Kūrinys primena laikrodį, ir kviečia patirti lėtą, nesibaigiantį laiką, sugrąžinantį į vaikystės pojūčius.
D. Besnyő, M. Kálmán, Z. Czingáli (HU) – Heller-Forgó
Skveras prie Lietuvos nacionalinio muziejaus – „Heller-Forgó“ – kinetinė šviesos instaliacija, kuri sukasi aplink šviesos stulpus, piešdama hiperboloido formą. Ji pagerbia vengrų inžinierių Laszlo Heller ir Laszlo Forgó kūrybą, sukūrusią vėsinimo bokštų dizainą. Instaliacija primena, kaip mūsų suvokimas ir požiūris formuoja pasaulį, kurį interpretuojame.
Jaakko Niemelä (FI) – Model of an Imaginary Structure
Vingrių šaltinių skveras – „Model of an Imaginary Structure“ – kinetinė šviesos ir šešėlių instaliacija, kuri vaizduoja ateities struktūros šešėlį, nuolat besikeičiantį ir hiperbolizuotą. Iškraipyti karkaso šešėliai nuolat keičiasi, sukeldami iliuziją, kuri skatina apmąstyti, kaip mes matome tikrovę ir galimybes.
Paul Friedlander (UK) – Hand of the Galaxy
Energetikos ir technikos muziejus, Rinktinės g. 2 – kinetinių šviesos skulptūrų grupės instaliacija, kuri energingai ir dinamiškai veikia erdvę, rezonuodama su energetikos tema, ir apšviečia muziejaus lubas, kurdama intensyvias spalvas ir judančias formas.
Alessandro Lupi (IT) – Fragments of Reality
Alumnato kiemas, Universiteto g. 4 – „Fragments of Reality“ – tai kinetinė instaliacija, kuri keičiasi priklausomai nuo žiūros taško, vėjo krypties ir paros laiko. Naudojant veidrodžius, natūralią ir dirbtinę šviesą, kūrinys kuria nuolat kintančius šviesos ir atspindžių efektus.
Lolo & Sosaku (ES) – 27.500 Parpadeos
LR Prezidentūros kiemas, S. Daukanto a. 3 – instaliacija sukuria naują ekosistemą, kur mašina ir šviesa generuoja energiją, kuri vėliau grąžinama jos šaltiniui.
Xevi Bayona & Alex Posada (ES) – Sfera
Šv. Kotrynos bažnyčia, Vilniaus g. 30 – „Sfera“ – tai pusrutulio formos šviesos instaliacija, reaguojanti į garsą. Šis audiovizualinis kūrinys sukuria tobulą šviesos ir muzikos sinchroniją, kur generatyvinė garso įranga ir algoritmai kuria garsinius efektus realiuoju laiku.
Collectif Scale (FR) – Hulahoop
Vilniaus paveikslų galerijos kiemas, Didžioji g. 4 – „Lankas“ – tai šviesų instaliacija, kurioje geometriniai raštai susijungia su muzika. Kūrinys kviečia atsiriboti nuo technologijų ir pasinerti į lengvą, harmoningą šokį.
Guillaume Marmin (FR) – Oh Lord
A. Mickevičiaus bibliotekos kiemas, Trakų g. 10 – „Aukščiausiasis“ – tai audiovizualinė instaliacija, kuri išryškina mūsų ryšį su saule, remdamasi NASA ir kitų observatorijų duomenimis. Kūrinys kviečia apmąstyti saulės svarbą.
Marko Bolković/Visualia (HR) – Point of View
Vilniaus mokytojų namų kiemas, Vilniaus g. 39 – „Point of View“ – interaktyvi šviesos instaliacija, kuri sukuria kontrastus tarp žodžių „Šviesa“ ir „Tamsa“, vaizduojamų geometriniais objektais. Kūrinys kviečia apmąstyti chaoso ir harmonijos santykį bei skatina pamastyti apie mūsų požiūrį į pasaulines krizes ir žiniasklaidos įtaką.
Marko Bolković/Visualia – Point of View