JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Multidimensinė šeimos terapija: sunkumų turinčiam jaunuoliui keistis padeda visa šeima 

Multidimensinė šeimos terapija: sunkumų turinčiam jaunuoliui keistis padeda visa šeima 

Lietuvoje startavo pagalbos programa vaikams ir jaunuoliams, kurių elgesys ryškiai skiriasi nuo įprastų amžiaus, kultūros ir etinių normų, yra socialiai nepriimtinas. Šiuo metu pagalba teikiama Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos regionų gyventojams. Pagalba teikiama terapijos forma ir yra orientuota į visą šeimą, kitus jaunam žmogui artimus žmones.  

„Mes augame bendraudami su savo vaiku. Kylantys sunkumai ­– neišvengiama santykio su vaiku dalis. Todėl norime, kad tėveliai, susidūrę su vaiko ar paauglio maištavimu, smurtiniu elgesiu, priklausomybėmis, matydami, kad jis bėga iš pamokų ar pasiduoda neigiamai bendraamžių įtakai, neliktų vieni. Palaikome vaikus ir tėvus padėdami jiems patiems sutarti, kokių pokyčių šeimoje jie norėtų“, – apie Multidimensinės šeimos terapijos privalumus kalba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Išskirtinė pagalbos teikimo forma – terapiniai pokalbiai

Tarnybos vykdomo projekto vadovė Monika Beniulytė pastebi, kad terapinė pagalba šeimai sulaukė susidomėjimo. Šiuo metu į pagalbą teikiantį specialistą gali kreiptis šeimos, gyvenančios Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir šimto kilometrų spinduliu aplink didžiuosius šalies miestus.

Nors įvairių paslaugų šeimai šiuo metu gausu, M. Beniulytė tvirtina, kad šios programos išskirtinumas yra forma – specialiai parengto darbuotojo terapiniai pokalbiai su šeima.

„Pagalba per terapinius pokalbius unikali tuo, kad jaunuolio nepriimtino elgesio priežasčių ieškome ir sprendimus kuriame kartu su visa šeima. Jaunuolio elgesys keičiamas keičiant jo paties ir tėvų bei artimųjų santykius tarpusavyje. Su šeima dirbantis vienas ir tas pats specialistas susitikimų metu padeda tėvams ir vaikams bendrauti kitaip, atidžiai vieniems kitus išklausant, atvirai kalbant, kartu apmąstant vaiko elgesio priežastis ir pasekmes“, – terapinės pagalbos privalumus vardija M. Beniulytė.

Svarbi motyvacija ir pasiryžimas keistis

Sėkmingam rezultatui svarbiausias yra paties jaunuolio noras keistis. O bendram darbui pradėti pakanka, kad bent vienas iš tėvų norėtų dalyvauti programoje ir padėti savo vaikui keistis į gerąją pusę bei suprastų, kad toks pokytis įmanomas tik keičiantis visai šeimai.

„Mes tvirtai tikime, kad pati šeima yra geriausias vaistas ir pagalbos sau šaltinis. Todėl geriausia, ką galime padaryti, tai palaikyti vaikus ir tėvus, skatinti abipusę pagarbą, ugdyti tarpusavio pasitikėjimą, padėti patiems sutarti dėl norimų pokyčių ir palydėti link jų“, – kalba pilotinės programos vadovė.

Susitikimai įprastai trunka nuo 4 iki 6 mėnesių. Vaikas ar paauglys ir jo tėvai, kiti artimieji, kiekvieną savaitę susitinka su specialistu vienos-dviejų valandų pokalbio.

Susitikimai su šeimą lydinčiu specialistu vyksta biure, namuose ar kitoje vietoje. Sutariama, kur bendrauti visiems bus patogiau. M. Beniulytė pastebi, kad prireikus palaikymo kitu metu ar tiesiog norint pasitarti – specialistas visada yra pasiekiamas.

Paslauga nemokama, reikia kreiptis tiesiai koordinatorių

Dėl susitikimo su specialistu galima kreiptis tiesiogiai į regiono koordinatorių. Plačiau aptarę jūsų šeimos situaciją telefonu, sutarsite dėl pirmojo susitikimo.

„Jums paskirtas Multidimensinės šeimos terapijos specialistas šio susitikimo metu smulkiau papasakos apie jūsų bendrą kelią, apie save ir, žinoma, norės geriau pažinti jūsų šeimą: sužinoti apie jūsų sunkumus bei išklausyti patį vaiką“, – paaiškina programos koordinatorius Kaune Justinas Didvalis.   

Koordinatorius atkreipia dėmesį į vieną svarbią detalę: „Viskas, apie ką kalbama susitikimų metu, yra konfidencialu ir lieka tarp mūsų. Abipuse pagarba ir pasitikėjimu grįstų terapinių pokalbių metu galėsite visiškai atvirai išreikšti savo rūpesčius bei kartu ieškoti bendro sutarimo, ką šeimoje reikėtų daryti, kad jūsų vaiko netinkamas elgesys pasikeistų.“

J. Didvalis sako, kad darbas tik prasideda, o sėkmės istorijų čia tikrai bus. Į pabaigą einantis pirmųjų susitikimų maratonas rodo kintantį jaunuolių elgesį, o anksčiau mažai vienas su kitu bendravę šeimos nariai, po kelių mėnesių nuoseklaus darbo, išmoksta atvirai kalbėtis ir vienas kitam išsakyti rūpimus dalykus, savo jausmus. Anot programos atstovų, tuomet jie tikrai dažniau pastebi teigiamas vienas kito savybes.

Multidimensinė šeimos terapija, kaip pagalba šeimai teikiama JAV ir keletoje kitų Europos valstybių.