Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
sveikatukai
Vaikai sportuoja

Lietuvoje unikali vaikų fizinio aktyvumo ir sveikatingumo skatinimo platforma Sveikatukai.lt

Visuomenėje, kur vaikų fizinio aktyvumo ir sveikatingumo svarba tampa vis labiau akcentuojama, Sveikatukai.lt platforma išsiskiria kaip inovatyvi ir veiksminga priemonė, skirta skatinti fizinio aktyvumo įpročius ikimokyklinio amžiaus vaikų tarpe. Tai unikali, Lietuvoje atitikmens neturinti interaktyvių žaidybinių programų platforma, kuri, pasitelkdama modernias technologijas, skatina vaikų fizinį aktyvumą bei sprendžia konkrečias laikysenos problemas.  

Lietuvos vaikų fizinis aktyvumas kasmet prastėja 

Pastarajį dešimtmetį pastebima nerimą kelianti tendencija – nuolat auga vaikų skaičius, patiriančių neigiamus padarinius dėl laikysenos sutrikimų ir fizinio aktyvumo stokos. Vaikai vis daugiau laiko praleidžia prie kompiuterių, telefonų ir kitų mobiliųjų įrenginių, o tai dažnai veda prie netaisyklingos laikysenos ir kitų sveikatos sutrikimų formavimosi. Ši problema dar labiau išryškėja, kai vaikai turi ribotas galimybes dalyvauti fizinėje veikloje dėl tokių aplinkybių, kaip nepakankama ar nepritaikyta infrastruktūra. 

UAB „Indeform“, kartu su Kauno technologijos universiteto mokslininkais atliko tyrimą, kurio metu siekė detaliau išnagrinėti ikimokyklinio amžiaus vaikų fizinio aktyvumo stokos problematiką Lietuvoje. Gautuose tyrimo rezultatuose vienas iš pagrindinių sveikatos sutrikimų buvo skeleto–raumenų sistemos sutrikimai. 

Net 64,6% profilaktiškai patikrintų 4-7 metų amžiaus vaikų turi rizikos veiksnių, lemiančių netaisyklingos laikysenos formavimąsi. Analizuojant 4 metų amžiaus grupės vaikų liemens, pilvo, apatinės stuburo dalies ir kojų padėtį, buvo pastebėta, kad šiuo aspektu, daugelio vaikų laikysena vertinama tik patenkinamai. Skeleto–raumenų sistemos sutrikimai dažniausiai buvo nustatomi 5-7 metų amžiaus vaikams.  

Vaikų laikysena formuojasi būtent priešmokykliniu laikotarpiu, todėl tampa ypatingai svarbu užtikrinti visas reikiamas sąlygas optimaliai judėjimo funkcijai užtikrinti. Taikant tikslingą kineziterapijos programą, kaip profilaktikos priemonę, galima dalinai arba pilnai eliminuoti laikysenos sutrikimų riziką.  

Priemonė, padedanti spręsti vaikų laikysenos problemas 

Sveikatukai.lt platformoje integruota dešimt interaktyvių edukacinių žaidybinių programų, kurios orientuotos į tikslinių raumenų grupių lavinimą. Siekiant užtikrinti realų skatinamąjį poveikį, žaidimai sukurti remiantis moksliniais tyrimais grįstomis žiniomis bei kineziterapijos specialistų rekomendacijomis. 

Kiekvienas iš dešimties platformoje integruotų žaidimų, aktyvuoja skirtingas raumenų grupes, kurios yra atsakingos už teisingos laikysenos formavimąsi. Žaidimai skirti nugaros, pilvo raumenų stiprinimui, dvigalvio šlaunies raumens ir pečių lanko raumenų tempimui, o būtent šių raumenų grupių lavinimas gerina laikyseną bei šalina deformacijas, suformuotas neteisingų laikysenos įpročių. Interaktyvios žaidybinės programos ne tik sprendžia konkrečias skeleto-raumenų sistemos problemas, bet kartu veikia kaip prevencinė laikysenos sutrikimų priemonė.  

Inovatyvios technologijos padės užtikrinti efektyvumą

Pasitelkiant modernias interaktyviojo ugdymo priemones, specialių sensorių ir vaizdo atpažinimo technologijas, fiziškai matuojamas, ir koreguojamas taisyklingas fizinių pratimų atlikimas.  

Sukurti žaidimai projektoriaus dėka matomi ant sienos, atsistojus priešais matomą vaizdą, galima pradėti žaidimus. Žaidėjo judesius fiksuoja už jo esanti vaizdo kamera, kurios užfiksuoti kadrai perduodami atpažinimo algoritmo apdorojimui. Pastarasis atpažintų taškų koordinates perduoda žaidimo aplinkai – taip užtikrinant žaidimo reagavimą į vaikų atliekamus judesius. 

Visa tai padeda fiksuoti atliekamų pratimų tikslingumą ir efektyvumą, įvertinti vaikų progresą, ir tobulintinas vietas, siekiant spręsti vaikų laikysenos problemas. 

Mamos ir vaiko sportas po gimdymo: trenerės patarimai

Motyvacinė sistema ugdymo specialistams 

Vaikų komandoms valdyti sukurtos integruotos komandų kūrimo ir žaidėjų valdymo sąsajos, kuriose mokytojas gali pasirinkti komandą, žaidėją, ir jam priskirti atlikti tam tikrą pratimą. 

Integruota sužaidybinta motyvacinė sistema, ugdymo specialistus įgalina skatinti bei motyvuoti vaikus taisyklingai atlikti pratimus, pasitelkiant vaikams aktualias mokymosi priemones. 

Vaikams patraukli fizinio aktyvumo skatinimo forma 

Siekiant modernizuoti ugdymo procesus ir pritaikyti šiuolaikinei vaikų kartai aktualius mokymo (-si) būdus, vis dažniau pasitelkiamos interaktyvios priemonės, o žaidimai išlieka vienu patraukliausių mokymo metodų.  

Sveikatukai.lt platforma siekiama pateisinti vaikų lūkesčius bei užtikrinti jaunųjų tyrinėtojų susidomėjimą ir aktyvų įsitraukimą į fizine veiklą, todėl visi žaidimai pritaikyti ikimokyklinio amžiaus vaikų poreikiams.  

Visuose žaidimuose sukurta bendra juos vienijanti kosmoso ir virusų tematika bei pagrindinis veikėjas – superherojus „Sveikatukas“. Superherojus padeda vaikams teisingai atlikti užduotis, reaguodamas į vaikų judesius, kuria ryšį ir motyvuoja keliauti tolimesniu fizinio aktyvumo keliu.  

Vaikams kilstelėjus rankas, žaidimo ekrane atkartojami atlikti veiksmai, tokiu būdu užtikrinama sąveika tarp žaidėjų ir žaidime esančių objektų. Žaidžiant grupėse, skatinamas kiekvieno vaiko įsitraukimas ir komandiškumo jausmas, padedantis aktyviai dalyvauti, ir siekti bendrų tikslų.  

Interaktyvūs žaidimai ne tik pateisina vaikų lūkesčius, bet ir skatina socialinę raidą bei ugdo motorinius, ir sensorinius gebėjimus. Tyrimai atskleidžia, jog interaktyvių technologijų taikymas mokymo procesuose, skatina vaikų motyvaciją, erdvinius ir pažintinius gebėjimus, taip pat stiprina emocijų valdymo įgūdžius bei lavina kognityvinius gebėjimus.  

Mano išsaugoti straipsniai