2022 metais Europos Sąjungoje atostogauti sau leisti negalėjo dviem milijonais žmonių daugiau nei 2021-aisiais. O dešimtuke šalių, kurių gyventojai per didžiąsias metų šventes neatostogaus, ir Lietuva. Tokią statistiką šiemet paskelbė Europos profesinių sąjungų konfederacija. Tačiau Vaiko teisių gynėjai tikina, kad atostogos – tai nebūtinai prabangios kelionės į šiltus, egzotiškus kraštus. Tad kviečia šeimas rasti bent kelias dienas laisvalaikiui visiems kartu. Juk būtent bendravimas, kokybiškai leidžiamas laikas saugo fizinę, psichinę sveikatą bei suteikia vertingų patirčių tiek suaugusiems, tiek, žinoma, vaikams.
„Pati geriausia šventinė dovana mažiesiems – tai laikas kartu su artimaisiais“, – tikina Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė ir kviečia tėvus skirti savo vaikams daugiau laiko nei įprastą darbo dieną.
Tiesa, Tarnybos vadovė pastebi, kad neretai suaugusiųjų pasilinksminimas peržengia ribas ir vaikams tampa ne jaukiu Kalėdiniu laiku, bet nemaloniu, liūdinančiu prisiminimu.
„Kalėdos – ypatingas laikas, kai nestinga pakilios nuotaikos, susitikimų su giminaičiais bei draugais. Deja, Šventiniu laikotarpiu daugelis suaugusiųjų nevengia vartoti alkoholinių gėrimų, o dėl saiko trūkumo dažniausiai seka eilė kitų problemų: tarpusavio konfliktai, smurtas artimoje aplinkoje bei vaikų nepriežiūra“, – sako I. Skuodienė ir priduria, kad audringi vakarėliai, šokiai iki paryčių negali būti suderinami su mažųjų priežiūra.
Didžiųjų švenčių laikotarpiu netrūksta darbo ir vaiko teisių apsaugos specialistams, nes dažnai riba tarp atsakingo ir nepamatuoto elgesio yra trapi ir skaudžiai paliečianti vaikus. 2023 metais Kalėdų savaitgalį vaiko teisių gynėjai gavo 390 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. O per Naujuosius iš viso sulaukta 388 pranešimų.
„Švęsti, žinoma, nedraudžiama, tačiau tėvai turėtų iš anksto pasirūpinti, kad linksmybės nepakenktų jų vaikams. Svarbu, kad švenčiančių žmonių būryje būtų bent vienas blaivus asmuo, kuris galėtų prižiūrėti visų susirinkusiųjų vaikus ir pasirūpinti jų poreikiais. Tiesa, net ir tokiu atveju svaigiuosius gėrimus reikėtų vartoti saikingai, kad vaikai nematytų alkoholio padauginusių tėvų, negirdėtų keiksmažodžių ar neklausytų barnių, kuriuos neretai sukelia apsvaigę suaugusieji“, – pataria Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė bei priduria, kad norint išvengti skaudžių pasekmių tiek švenčių metu, tiek kasdien, vaiko gerovė ir saugumas turėtų būti pirmoje vietoje.
Pataria ieškoti „aukso viduriuko“
Taigi planuodami atostogas tėvai skatinami organizuoti jas taip, kad ta dalis laiko, kai tėvai nori pasilinksminti, būtų praleidžiama be vaikų, juos paliekant pas artimus giminaičius ar asmenis, susijusius emociniais ryšiais.
O svarbiausia – rasti balansą tarp švenčių su draugais ir kokybiško laiko kartu su mažaisiais. Vaiko teisių gynėjai prašo šeimų atsakingai švęsti, leisti kuo daugiau laiko kartu su vaikais, nepamiršti, kad pati geriausia dovana – tai šeimos šiluma, jaukūs namai ir tėvų meilė. O sužinoję ar pastebėję, kad į vaikui reikia pagalbos, nelikite abejingi – kreipkitės pagalbos į vaiko teisių gynėjus.
Kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje. Norėdami pranešti apie galimą vaiko teisių pažeidimą po darbo valandų, nedarbo bei švenčių dienomis kreipkitės bendruoju pagalbos telefonu – 112.