Dvylika metų Didžiojoje Britanijoje praleidusi senjorė Rita į Lietuvą grįžo, kai sveikatos bėdos užklupo jos 105-uosius gyvenimo metus skaičiuojančią mamą. Nors pačios moters vienas didžiausių gyvenimo pasiekimų buvo numesti 64 kg ir susitvarkyti mitybos įpročiai, ji taip pat griežta taisykle vadovaujasi kalbėdama ir apie šeimos santykius. Pasak psichologės, vaikams su tėvais reikėtų ryšį megzti ne per draugystę, o per statusą, taip nepametant pagarbos, skirtos vienas kitam, jausmo.
Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto” televizijos žiūrovus prie ekranų kvies senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+”, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.
Šios savaitės herojė – psichologė Rita Milinavičienė, kuri į Lietuvą iš Anglijos grįžo tik prieš kelerius metus. Užsienyje ji privačiai konsultavo ir vietinius milijonierius britus, ir emigrantus lietuvius. Klausytis svetimų žmonių problemų – Ritos darbas, bet ir jos pačios gyvenime netrūkta dramatiškų posūkių: būnant 26-erių, moteris išgirdo diabeto diagnozę, ją kankino didžiulis antsvoris, ji svėrė net 128 kg.
„Mane išvežė į ligoninę ir ten gydytoja pasakė: arba insulinas, arba svorio metimas. Esu pasaulinis bailys ir tinginys, tai to insulino bijojau. Teko ieškoti būdų, kaip numesti svorio, tačiau didžiausia bėda, jog kurį laiką pasilaikius mitybos plano, vėliau vėl grįžti prie senų nepasikeitusių įpročių. Kartą, kai numečiau 12 kg, iš naujo priaugau 17 kg”, – laidoje savo istorija dalinsis moteris.
Svorio metimas tapo didžiausiu Ritos gyvenimo iššūkių. Po ilgų ieškojimų, šiandien jai pavyko atsikratyti lygiai pusę savo svorio – 64 kg. Rita tikina, kad pagrindinė taisyklė – nustoti galvoti apie maistą, jog galvoje neturi likti minčių ką valgyti ar ko nevalgyti.
„Dalyvavau tokioje programoje, kurioje gydo apsirijėlius, narkomanus ir alkoholikus. Po penkias savaites trukusio „galvos remonto”, grįžau numetusi 12 kg ir kas svarbiausia, gerai besijausdama, nes organizmas pailsėjo nuo bandelių bei pyragėlių. Tada ir prasidėjo tikros investicijos į tą lieknėjimą, veikiančių programų paieškos, už kurias kartą esu sumokėjusi ir 10 tūkstančių”, – neslėpdama pripažins senjorė.
Didžiojoje Britanijoje Rita paleido dvylika metų. Į Lietuvą ji grįžo pasiligojus mamai, kuriai dabar yra 105-eri. Tačiau paklausta, kokį santykį jos turi, moteris pasidalins taisykle, kuria vadovaujasi pati, kurią pataria ir kitiems, jog vaikų ir tėvų ryšyje svarbiau ne draugystė, o statusas bei pagarba.
„Mes nesam draugės ir niekada tokiomis nebuvom, tačiau aš tą sakau kitiems, kad svarbu išsaugoti su savo mamomis ne draugystę, o statusą. Tai skiriasi tuo, kad aš mamos negaliu mokyti, o protingos jaunos dukros yra linkusios pamokslauti. Tai yra mama, jos nuomonė yra tokia, kokia yra ir aš ją gerbiu. Tada ir tėvai pradeda gerbti vaikus. Būna vaikai man skambina ne kaip mamai, o kaip psichologei, kai reikia patarimo. Mes atsiskyrėm tuos dalykus, nes kaip mama, aš visada stoviu vienoje pusėje, o kaip specialistas aš išlieku nešališkas” , – pasakos Rita.
Na, o paklausta apie dar niekada nebandytas pramogas, senjorė prasitars visad norėjusi prisiliesti prie floristikos meno, tad jos lauks puokščių gamybos pamoka „JustDeco” gėlių salone, kur ne tik išmoks supinti velykinę kompoziciją, bet ir pasidomės, kaip taisyklingai prižiūrėti skintas gėles, jog šios džiugintų kuo ilgesnį laiką.
Kitoje laidos temoje, kurioje dalinamasi senjorams aktualiais patarimais, bus kalbama apie šlapimo nelaikymo problemą. Pasirodo, nuo jos kenčia dvigubai daugiau moterų nei vyrų, o dažniausiai pasitaikantis simptomas – šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu. Tai lemia organizmo pokyčiai: keičiasi hormonai, mažėja raumenų elastingumas, dažnai vyresniame amžiuje žmonės vartoja vaistus, kurie varo šlapimą. Taip pat prisideda širdies ir kraujagyslių ligos, patirti insultai.
Su šia problema svarbu laiku kreiptis į specialistus, tačiau sau padėti galima ir apsilankius vaistinėje. Šiandien priemonių pasirinkimas yra platus: pavyzdžiui prekės ženklo „Abena” sauskelnės-kelnaitės dėvimos kaip įprastas apatinis trikotažas, akimirksniu sugeria skystį, turi jautriai odai pritaikytą itin švelnų vidinį sluoksnį, o įvairaus dydžio anatominiai įklotai taip pat labai gerai sugeria, turi kvapo kontrolę, apsaugo nuo pratekėjimo bei leidžia odai kvėpuoti.
„Dažniausiai su šia problema susiduria vyresnio amžiaus moterys, ypač po gimdymų, bet šiais laikais būna ir 20-ies metų žmonių, kuriuos jau vargina šlapimo nelaikymas. Dalis moterų, atėjusių į vaistinę, dar šiek tiek prisibijo paklausti, bet mes patariam, parodom, o kitos moterys jau žino, ką rinktis ir dėl to gali drąsiai keliauti, judėti ir nepaversti to problema”, – laidoje teigs vaistininkė Laura Kairiūkštienė.
Kita opi problema pasibaigus žiemai – tai sezoninės alergijos. Kadangi jos siejamos su žiedadulkėmis bei pražystančia gamta, tai pavasaris yra tas metas, kuomet jos paūmėja. Pasak gydytojų, pirmieji simptomai būna panašūs į peršalimą: čiaudulys, užgulusi nosis, sloga, tačiau jog tai yra alergija, gali išduoti kai prie simptomų prisideda akių ašarojimas ir paraudimas.
„Pacientai, kurie pirmą kartą susiduria su alergija, užsukę į vaistinę, tikrai neretai skundžiasi, kad nežino, kas yra, akys tarsi bijo šviesos, jos yra paraudusios, norisi jas kasytis. Pagalba gali būti vietiškai lašinami akių lašai, kurie turėtų sudaryti apsauginę plėvelę. Juos galima naudoti profilaktikai, kad alergenai ar dulkės nepriliptų ir išvengtume tokio dalyko, kaip alergija”, – pasakos vaistininkė Gabija Kruopytė.
Šiuo metu vaistinėse galima rasti izotoninių akių lašų, tokių kaip „Vizik”, kurių sudėtyje yra natūralaus natrio hialuronato, drėkinančio, sutepančio akis ir suformuojančio veiksmingą apsauginį kompleksą nuo žalingo alergenų poveikio.