Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.
Beveik 40 metų Vaikų ligoninėje dirbantis gydytojas dr. Arūnas Liubšys sako, kad paprastai kovo 8 -osios, Moters dienos, nešvenčia. Tačiau ši data ilgam išliks jo atmintyje, mat būtent 2017 metų kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje pradėjo veikti Motinos pieno bankas. Tai buvo jau antrasis Motinos pieno bankas Lietuvoje, pirmasis įkurtas Kauno klinikose.
Kai gydytojas savo pažįstamiems pasakoja apie Motinos pieno banką, kartais sulaukia klausimų, kas yra tas bankas. Juk bankas mums pirmiausia siejamas su pinigais. „Tai, ką saugom Motinos pieno banke, yra brangiau už pinigus. Nes gali turėti daug pinigų, o mamos pieno nenusipirksi“.
Mamos pieno galia
Kalbėdamas apie motinos pieno privalumus, gydytojas pabrėžė, kad mamos pienas yra ne tik maistas, bet ir vaistas: mamos pieną valgantis mažylis geriau auga ir vystosi tiek fiziškai, tiek ir protiškai. Jis rečiau serga cukriniu diabetu, hipertonija, infekcinėmis bei alerginėmis ligomis (astma, atopiniu dermatitu ir pan.) Taip pat tokiam naujagimiui 6-10 kartų rečiau būna nekrozuojantis enterokolitas, viena sunkiausių neišnešiotų naujagimių ligų.
Taigi, donorinis motinos pienas yra naujagimio „antrasis geriausias maistas“ po biologinės mamos pieno. Donorinis motinos pienas skiriamas neišnešiotiems naujagimiams, jei mama negali jų maitinti savo pienu, taip pat mažyliams, kuriems diagnozuotas trumpos žarnos sindromas, kai užsitęsia diarėja arba ligoninėje gulintis vaikelis netoleruoja karvės mišinių.
Italijoje veikia 36 pieno bankai, Lietuvoje – 2
Pirmasis donorinio motinos pieno bankas buvo atidarytas 1909 metais Vienoje (Austrija), kiek vėliau – JAV, Prancūzijoje, Italijoje ir kitose šalyse. Maždaug nuo 1980 metų su ŽIV infekcijos banga prasidėjo pieno bankų uždarymas. Paskutiniaisiais metais jie vėl aktyviai atidaromi. Štai šiuo metu Švedijoje veikia daugiau kaip 30 pieno bankų, Italijoje – 36. Lietuvoje šiandien yra du motinos pieno bankai.
Gydytojas dr. Arūnas Liubšys sako, kad pieno banko siekiamybė yra, kad kiekvienas prieš laiką gimęs, sunkiai sergantis arba sveikstantis naujagimis būtų maitinamas tik savos motinos arba donorės motinos pienu.
Dr. Arūnas Liubšys asmeniškai padėkojo Motinos pieno banko ambasadorei Beatai Nicholson, kuri ne tik padeda skleisti žinią apie veikiantį banką, bet ir pati asmeniškai aukojo savo pieno. Beata atskleidė, kad žindė visus tris savo vaikus. Tačiau tuo pačiu ji pakvietė mamas būti tolerantiškomis ir neteisti tų, kurios nežindo mažylių ar žindo trumpai.
Naujagimių gydytoja Laima Tamulienė (kairėje) ir Beata Nicholson. TAVO VAIKO nuotr.
Geros širdies mamų netrūksta
Vaikų ligoninės gydytoja neonatologė Laima Tamulienė sako, kad kiekvienais metais Neonatologijos centre gydoma apie 350 neišnešiotų naujagimių. Maždaug trečdalis šių naujagimių motinų dėl įvairiausių priežasčių neturi arba turi nepakankamai savo pieno.
Gydytoja Laima Tamulienė dėkinga kiekvienai mamai, kuri nusprendė paaukoti savo pieno kitiems mažyliams. Per vienerius metus savo pieno paaukojo 56 moterys, kurios neatlygintinai perdavė nutrauktą pieną bankui. Iš viso suaukota 640,78 l pieno. Vidutiniškai kiekviena mama paaukojo po 11,4 l pieno. Būta ir rekordo – viena mama padovanojo daugiau kaip šimtą litrų savo pieno.
Kaip sakė mūsų kalbinta gydytoja Laima Tamulienė, tinkamiausias donorystei yra mamos pienas iki maždaug šešių mėnesių. O kaip suprasti, kad mamos pieno yra pakankamai savam mažyliui ir dar galima tapti donore? Tada, kai pažindžius savo vaikelį ir jam pasisotinus, dar lieka pieno, kurį galima nutraukti. Paklausta, nuo ko priklauso, kad vienos moterys turi nepakankamai pieno savo mažyliui, o kitos – pakankamai ir dar lieka dovanojimui, gydytoja minėjo daugelį priežasčių. Svarbios ir fiziologinės moters organizmo priežastys, ir psichologinis nusiteikimas.
Simona ir Vakaris
Dviejų vaikučių mama Simona buvo viena pirmųjų, kuri prieš metus atsiliepė į kvietimą prisijungti prie kuriamo Motinos pieno banko. Tada jos antrajam sūneliui buvo trys mėnesiai. Šiandien Vakariui – jau metai ir trys mėnesiai. Berniukas ir toliau stiprinasi mamos pienu, o Simona džiaugiasi, kad galėjo prisidėti prie kilnios idėjos.
Kodėl apsisprendė aukoti savo pieno, moteris aiškina labai paprastai – jos giminėje buvo gimusių neišnešiotų naujagimių, tad ji žinojo, koks svarbus mamos pieno lašas tokiam mažyliui. Paklausta, ar nebuvo sunku nuolat nusitraukinėti pieno, jį laikyti namuose, o tada vežti į ligoninę, Simona atsakė, kad ne. „Žinant, kad pienas padeda mažyliams sveikti ir augti, atsiperka bet kokios pastangos“, – sakė ji.
Simona ir Vakaris. TAVO VAIKO nuotr.
Kaip galima paaukoti pieno?
Norinčios tapti motinos pieno banko donorėmis, turi atvykti į Vaikų ligoninę, kur ištiriamas jų kraujas, moteris užpildo anketą apie persirgtas ligas ir žalingus įpročius. Pasak medikų, donorėmis negali tapti rūkančios ar alkoholį vartojančios moterys. Taip pat kai kurių motinų pienas netinka donorystei dėl tam tikrų lėtinių ar persirgtų ligų.
Jei patvirtinama, kad mamos pienas tinka donorystei, moteris paprašoma rinkti savo pieną į šaldymo maišelius ir juos saugoti savo namų šaldiklyje. Tada, pavyzdžiui, kartą per savaitę ji pati ar vyras nuveža sukauptas pieno atsargas į ligoninę.
Motinos pieno atsargos banke. TAVO VAIKO nuotr.
Čia mamos pienas ištiriamas, pasterizuojamas ir keliauja į ligoninės šaldiklį, o jau tada atitenka mažyliui. Daugiau informacijos apie tai, kaip tapti pieno donore, rasite svetainėje www.pienobankas.lt.