Vis dar tenka girdėti siūlymą žindančiai mamai „pamatuoti“, kiek ji pieno turi ir esą taip sužinoti, ar jo pakanka kūdikiui.
Iš mamos laiško:
„Žindau savo vaikelį jau bene mėnesį ir toliau žadu jį sėkmingai žindyti. Tačiau man neramu, ar jam užtenka mano pieno, nes priaugo per mažai svorio. Mama pataria išsitraukti pienuko iš krūties ir pamatuoti jo kiekį. Ar tai geras būdas? Ar yra kitų būdų tai sužinoti?”
Konsultuoja vaikų ligų gydytojas Kazimieras Vitkauskas, knygos apie kūdikių žindymą „Nepakeičiamas kaip motinos meilė” autorius.
Mamos pieno gamybos tikslas – aprūpinti geriausiu maistu augantį jos kūdikį. Todėl išties svarbiau žinoti ne kiek pieno yra ar gali pasigaminti krūtyse, o kiek jo iš jų gauna vaikas. Pieno trūksta tik tuomet, jei jo nepakanka geram kūdikio augimui ir vystymuisi.
Jeigu kas nors jums pasiūlys „pasitikrinti” savo pieno kiekį ištraukiant jį rankomis ar pientraukiu, drąsiai galiu sakyti, kad tas žmogus tikrai mažai išmano apie žindymą. Moters pieno liauka nėra butelis, į kurį įpilama ir išpilama pieno. Neįgudusiai „naujokei” galbūt pavyks išspausti tai, kas yra susirinkę už spenelio esančiose talpyklėlėse – pieno latakų praplatėjimuose, vadinamuose pieno ančiais. Bet čia sutelpa toli gražu ne visas pienas, kurį žįsdamas krūtį gauna kūdikis. Gal trečdalis, o gal ketvirtis ar net dar mažiau.
Objektyvesnis būdas sužinoti, kiek vaikas suvalgo, galėtų būti „kontrolinis” jo svėrimas. Tuomet pieno kiekis apskaičiuojamas pagal kūdikio svorio prieš ir po žindymo skirtumą. Tačiau taip sužinosite, kiek gramų maisto jūsų kūdikis gavo tik tą kartą. Kiekvieną kartą žindomas vaikas suvalgo nevienodą pieno kiekį. Tai lemia ne tik jo apetitas, bet ir moters nuotaika, daug kitų veiksnių. Mokslininkai yra apskaičiavę, kad, pavyzdžiui, vieno mėnesio kūdikiui vidutiniškai per parą reikia pieno kiekio, lygaus penktadaliui jo kūno svorio tuo metu. Tačiau ar vargsite dieną ir naktį „kontroliuodama” savo kūdikį, sverdama prieš ir po kiekvieno žindymo, kad sužinotumėte per visus maitinimus vaiko iš krūties gauto pieno kiekių sumą? Juk yra kūdikių, kurie žinda po dvidešimt kartų… Tikrai neverta!
Tačiau tomis dienomis, kai nerimaujate, ar vaikeliui užteko pieno, galite suskaičiuoti šlapius vystyklus arba kelnytes (sauskelnės šiuo atveju blogiau atspindės tikrovę). Ne mažiau kaip šeši pasišlapinimai per parą – tai garantija, kad kūdikis per tą laiką pieno gavo pakankamai. Aišku, jei vaikelis yra tik žindomas ir negeria jokių kitų skysčių. Galima ir neskaičiuoti. Jei gaunamo su mamos pienu vandens, taigi ir paties pieno (nes jo sudėtis visada beveik pastovi – apie 90 proc. sudaro vanduo) kūdikio organizmo poreikiams ima trūkti, kūdikio šlapimas darosi tamsesnis negu įprastai ir aštriau kvepia.
Nepulkite neviltin, jeigu jūsų vaikelis per pirmą ar trečią mėnesį priaugo septynis šimtus gramų, o jūsų draugės kūdikėlis – visą kilogramą. Kiekvienas žmogutis turi tam tikrus genus ir savus augimo tempus. Kartais pirmą pusmetį kūdikiui gali užtekti ir 500 g per mėnesį, o antrą pusmetį – ir mažiau, jei jis žvalus ir sveikas. Kartu nerizikuokite spėliodama: jei nerimaujate, ar viskas gerai, tegu kūdikio sveikatą ir jo raidą įvertina vaiko gydytojas. Tikiu, kad ir tuo atveju, jeigu kūdikiui nustatytas gaunamo maisto nepriteklius, jūs ne skubėsite jo girdyti mišinėliais, bet kartu su vaiko gydytoju stengsitės surasite priežastį, kodėl taip yra, ir šalinti ją.