Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vaikas mieliau žinda tik vieną krūtį: gydytojos komentaras

Vaikas mieliau žinda tik vieną krūtį: gydytojos komentaras

Pradėjusios žindyti kūdikį mamos susiduria su ne vienu iššūkiu. Nelabai dažnai, bet pasitaiko, kad vaikelis pamėgsta ir ima tik vieną krūtį. Ką svarbu žinoti apie tai, klausiame gydytojos dr. Eglės Markūnienės.

Nežinia ir nerimas jaunas mamas apima ir tada, kai kūdikis nenori imti vienos krūties, sukasi nuo jos. Jeigu mama šiaip ne taip įsiūlo, būna, net žiaukčioja. Ar būtina žindyti iš abiejų krūtų, ar galima verstis ir su viena?

Atsako gydytoja žindymo ekspertė dr. Eglė Markūnienė; www.eglemarkuniene.lt

Priežastis, kodėl kūdikis taip elgiasi, gali slypėti mamoje, t. y. jeigu labai ryški krūtų asimetrija, skiriasi krūtų latakų laidumas, pavyzdžiui, iš vienos krūties pienelis bėga lengviau, iš kitos – sunkiau, kūdikis gali rinktis tą, kuri jam labiau patinka. Vienas „pasiima“ tą, iš kurios bėga lengviau, nes reikia mažiau „dirbti“, o kitam labiau patinka ta, iš kurios teka sunkiau, kad žįsdamas nespringtų, spėtų ryti. 

Priežastis gali būti susijusi ir su kūdikiu. Gali būti, kad dėl gimdymo traumos ar dėl ribotos kūdikio padėties gimdoje, naujagimio kreivakaklystės ar traumavus kakliuko raumenis per gimdymą, kuri nors viena kūdikėlio kūno pusė yra labiau įtempta. Gali būti, kad maitinant tam tikra pozicija, iš tam tikros pusės vaikučiui dėl įtemptų raumenukų skauda, todėl jis nenori imti krūties kaip tik iš tos pusės. Esant raumenų įtampai kartais gali padėti masažas, mankštelės, osteopatas, kuris atpalaiduoja įtampos taškiukus.

Kartais dėl traumų, išvaržų, rankų ar pečių juostos bėdų mamoms gali būti patogiau kūdikį laikyti prie vienos krūties, o prie kitos gali būti ne taip patogu. Taip pat dešiniarankės mamos labiau linkusios žindyti iš kairės krūties kūdikį prilaikydamos kaire ranka ir pan.

Ar svarbu, kad kūdikis pažįstų iš abiejų krūtų? Reikia žiūrėti, koks yra jo poreikis. Ne taisyklė, o rekomendacija yra vieną maitinimą kūdikį žindyti iš vienos, o kitą – iš kitos krūties, kad ištrauktų ir riebųjį pienuką. Tai ir pilvo pūtimo profilaktika, nes kai mažylis per vieną maitinimą žinda iš abiejų krūtų, gauna tik skystesnio pienelio. Antra vertus, gali būti, kūdikiui reikia pienelio iš abiejų krūtų, kad pasijustų sotus. Kiekvienas atvejis individualus. 

Nėra būtina per vieną maitinimą žindyti iš abiejų krūtų, tačiau patariama stengtis, kad abi krūtys funkcionuotų, nes tai sveika krūtims, liaukų audiniui, taip pat jų simetrijai išsaugoti. Antra vertus, kūdikį gali išmaitinti ir viena krūtis, jeigu dėl kokių nors priežasčių antroji negali. Jeigu kūdikis neima vienos krūties, nereikėtų visai nuslopinti pienuko gamybos toje krūtyje, patariama jį ištraukti rankomis ar pientraukiu.

Mano išsaugoti straipsniai