Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kuo skiriasi bakterinis meningitas nuo virusinio?

Kuo skiriasi bakterinis meningitas nuo virusinio?

Apie meningitą, regis, žinome, – tai vaikams labai pavojinga liga, pažeidžianti smegenis. Tačiau kuo skiriasi bakterinis meningitas nuo virusinio?

Meningitas – tai infekcinis nervų sistemos susirgimas, labiausiai pažeidžiantis minkštuosius smegenų dangalus ir sąlygojantis jų uždegimą bei smegenų skysčio infekcinius ir uždegiminius pakitimus. Rimčiausia sukeliama komplikacija – galvos smegenų uždegimas ir pažeidimas (meningoencefalitas), galvos smegenų pūlinio (absceso) susiformavimas.

Bakterinį meningitą gali sukelti įvairios bakterijos: dažniausiai pneumokokai, meningokokai, Haemophilus influenzae, tuberkuliozės mikobakterijos. Serga įvairaus amžiaus bei lyties asmenys, tačiau bakteriniu meningitu dažniau serga vaikai ir paaugliai.

Virusinį meningitą gali sukelti įvairūs virusai: pūslelinės (Herpes), erkinio encefalito, parotito, poliomielito, enterovirusai (ECHO, Koksackie) ir kiti. Virusinių meningitų paplitimas lyginat su bakterinio yra daug didesnis.

Kuo skiriasi simptomai?

Bakterinių meningitų pradžia yra ūmi, pasireiškia bendras negalavimas, karščiavimas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, mieguistumas, galimas bėrimas. Simptomatika gana ryški palyginus su virusiniu meningitu.

Virusinio meningito simptomai ne tokie ryškūs kaip bakterinio, gali vyrauti galvos skausmas. Liga gali pasireikšti šiais simptomais: karščiavimu, galvos skausmu, bendru silpnumu, pykinimu, vėmimu, kaklo raumenų įtempimu, dirglumu. Nors virusinio meningito paplitimas gan nemažas, tačiau užregistruojamas atvejų skaičius nėra didelis dėl mažo į medikus besikreipiančių asmenų skaičiaus, kuomet sergama lengvomis ligos formomis.

Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau – tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!

Kaip užsikrečiama ir kaip saugotis?

Meningokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens su įkvepiamu oru, į kurį sukėlėjai patenka kosint, čiaudint arba per burną (su maistu, per neplautas rankas). Bakterijos taip pat neretai gali patekti per kvėpavimo takus bei pasiekti smegenų dangalus iš kito organizme esančio infekcijos šaltinio kontaktiniu arba kraujo keliu (pvz., iš ausies, sinusų). Kai kuriems sukėlėjams būdingas sezoniškumas, pvz., susirgimų meningokokiniu meningitu padaugėja žiemą ir pavasarį.

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio žmogaus kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai rekomenduoja skiepytis nuo meningokoko, pneumokoko, Haemophilus influenzae, tuberkuliozės, erkinio encefalito, parotito, poliomielito. Vakcinomis skiepijami kūdikiai, vyresni vaikai ir suaugę, siekiant apsaugoti nuo šių sukėlėjų sukeliamų sveikatos pakenkimų.

Koks gydymas?

Bakterinio meningito eiga yra ūmi, todėl nedelsiant reikia kreiptis pagalbos į medikus. Ankstyvas ligos diagnozavimas ir tinkamas gydymas sumažina komplikacijų, liekamųjų reiškinių ir mirties riziką. Nors virusinio meningito simptomai ne tokie ryškūs, tačiau dėl galimų komplikacijų būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris atitinkamą gydymą. Kadangi virusinio ir bakterinio meningito sukėlėjai yra skirtingi, ligos gydymas taip pat skiriasi, todėl specifiniai priešvirusiniai vaistai gali būti skiriami tik kai kuriais atvejais. Paprastai skiriamas simptominis gydymas, be to, svarbus tinkamas visų infekcinių ligų, kurios gali sukelti meningitą, gydymas.

Mano išsaugoti straipsniai