Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Tėvai ligos požymius pastebi

Tėvai ligos požymius pastebi, bet sureaguoja per vėlai

Pirmojo tipo cukrinis diabetas. Jeigu trumpai – lengvi simptomai, nesunkus nustatymas ir… ilgas, nelengvas gydymas, reikalaujantis itin kruopščios priežiūros, atidaus maisto pasirinkimo, o kartais – ir gyvenimo būdo pakeitimo.

Konsultuoja gydytoja endokrinologė Margarita Valūnienė:

Pirmojo tipo cukrinis diabetas – tai autoimuninė liga, kai organizme dėl vykstančių autoimuninių procesų, pradeda atsirasti antikūniai prieš kasą, naikinamas kasos audinys, mažėja pagaminto insulino kiekis. Šis susirgimas skiriasi nuo antrojo tipo diabeto, kuris pasireiškia dėl didelio antsvorio, kai organizme insulino yra pakankamai, tačiau jis tampa nebejautrus, vystosi audinių atsparumas insulinui.

Antrojo tipo diabetas gydomas medikamentais, tačiau net 98 proc. vaikų nustatomas pirmojo tipo cukrinis diabetas. Susirgti galima nuo naujagimystės iki pilnametystės. Didesnis ligos pikas stebimas tarp 4­-9 metų vaikų, paauglių, pastaruoju metu padaugėjo sergančių mažylių nuo 1 iki 4 metukų. Lietuvoje 100 tūkstančių gyventojų tenka 13 cukrinio diabeto atvejų. Dažniausiai juo suserga sveiki vaikai, laiku gimę, išnešioti, neturėję daug infekcinių ligų, o jų organizmas nėra pratęs kovoti su virusais ar bakterijomis.

Taigi, „užvedami“ autoimuniniai procesai, dėl kurių kasa pradeda pati save naikinti ir vaikas suserga diabetu. Aiškios priežasties, kodėl taip nutiko, nėra. Versijų ir teorijų daug – vitaminų trūkumas, enterovirusai, uždara visuomenė (šia teorija grindžiama, kodėl suomiai lyderiauja dėl susirgimo cukriniu diabetu rodiklių). Net 40 proc. vaikų cukrinis diabetas diagnozuojamas jau patekus sunkios būklės į reanimaciją. Taip nutinka todėl, kad ligos požymiai nėra išskirtiniai: troškulys ir dažnas šlapinimasis, ypač naktimis, svorio kritimas, dažnai nurašomas karštai vasarai ar augančiam organizmui. Tad, jei kyla bent menkiausias įtarimas, reikėtų nebelaukti net ryto, visiškai nesvarbu – pavalgęs vaikas ar nevalgęs, ir skubėti pas gydytoją bei prašyti padaryti cukraus tyrimą (nesunkiai nustatoma, paėmus kraują). Cukraus kiekis viršyti 11 mmol/l neturėtų. Vėliau galima tyrimą patikslinti, bet pirminį padaryti reikia skubiai. 

Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau – tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!

Insulinas leidžiamas dviem būdais – leidžiamas kaskart valgant švirkštu į poodį (koją, sėdmenis ar pilvą), o bazinė insulinas leidžiama dažniausia 1 kartą vakare arba ryte. Kitas būdas – insulino pompa, kai insulinas per specialų vamzdelį dozuojamas nuolat, tik reikia reguliariai pasikeisti adatėlę, kuri įvedama į pilvo ar šlaunies poodį. Pompa sujungta su specialiu aparatu, kuriuo galima kontroliuoti insulino kiekį.

Pagrindinis sergančiųjų darbas – nuolat matuoti cukraus kiekį kraujyje. Nuolat – tai prieš, po valgio ir naktį. Tikras mokslas – pagal cukraus kiekį kraujyje nusistatyti, kokio produkto ir kokio dydžio porciją galima suvalgyti. Svarbus angliavandenių kiekis gaunamas su maistu ir yra nustatytos įvairios formulės, padedančios paskaičiuoti, kiek insulino būtent tam maisto kiekiui reikia susileisti.

Per pastaruosius kelerius metus cukrinio diabeto gydyme įvyko didžiulis proveržis. Dažnas dabar turi sensorius ir cukraus matavimo procesas yra gerokai lengvesnis. Galima matuoti kas penkias minutes, tiesiog prilietus sensorių prie žaste esančio daviklio. Sensoriai leidžia pailsinti pirštelius nuo nuolatinio badymo ir dar rodo tendenciją, kris ar kils cukraus kiekis ir per kiek laiko tai įvyks. Sensorių kol kas Lietuvoje nėra, tačiau tėvai tikrai parsisiunčia jų iš užsienio.

Prietaisas kainuoja apie 60 EUR ir jo pakanka dviem savaitėms. Tiesa, turint sensorių, visgi kartais reikia cukraus kiekį pasimatuoti ir iš piršto. Naujausias gydymas – tai sukurta uždara sistema: sensorius, pompa ir mažas kompiuteriukas. Jie visi sujungti. Pompa, matydama cukraus pokyčius, tolygiai paskaičiuoja cukraus kiekį ir jį automatiškai reguliuoja. Įprastai tėvai telefone kartu turi ir programėlę, kurioje mato, kaip kinta vaiko cukraus kiekis.

Nukritęs cukraus kiekis

Šia liga sergančiųjų tėvai labiau nei aukšto cukraus kiekio bijo sumažėjusių cukraus rodiklių, kai kaip tik reikia gauti greitų angliavandenių – gliukozės tablečių, gelio ar sulčių – ir kuo greičiau padidinti cukraus kiekį. Taip nutinka tuomet, kai neteisingai paskaičiuojama insulino dozė. Cukrinis diabetas nėra pagydoma liga ir, bėgant metams, gali prasidėti ligos komplikacijos: atsirasti akių, inkstų pakitimų, kojose – jutimo sutrikimų, opų ir pan. Tėvams auginti cukriniu diabetu sergantį vaiką – tarsi dar vienas etatas, tik ne visada pagal specialybę. Dažnas jų dabar turi visas technines galimybes kas penkias minutes matyti vaiko cukraus rodiklius ir galimybę pagelbėti nedelsiant.

Cukriniu diabetu sergantys vaikai gali laisvai jaustis: lankyti mokyklą, užsiimti mėgstama veikla, nebūtinai riboti valgomą maistą. Tačiau jie visada laiku turi pasimatuoti cukraus kiekį, tvarkingai valgyti. Sergantieji diabetu gali valgyti viską, tačiau turi išmokti susiskaičiuoti, kiek toje porcijoje yra angliavandenių. Su liga privalo susigyventi visi šeimos nariai ir tikrai nė vienas sveikas žmogus nesupras, ką išgyvena sergantis diabetu vaikas, kuris turi būti atsakingas už savo sveikatą bet kur ir bet kada. Mažesniųjų ligoniukų sveikatą kontroliuoja ir tėvai, didesni savimi pasirūpinti gali ir patys.

Sunki pradžia

Diagnozavus vaikui diabetą, ligoniukas su tėvais siunčiamas į didesnių gydymo įstaigų Vaikų endokrinologijos skyrių, kur jiems paskiriamas tolimesnis gydymas, vedami mokymai, pradedamas gydymas insulinu. Prireikus juos konsultuoja ir psichologas. Didžiausias iššūkis – grįžti namo ir viską pradėti daryti savarankiškai.

Kiekvienas šia liga sergantis vaikas privalo visada po ranka turėti vaistų paketą: gliukozės, saldžių sulčių, insulino, cukraus matuoklį. Jo kasdienės aplinkos žmonės privalo žinoti, ką reikia daryti, pakitus cukraus rodmenims, ir kaip suteikti būtinąją pagalbą. Nors sergantis diabetu vaikas gali lankyti įprastas ugdymo įstaigas, kol kas jo integravimas priklauso nuo personalo geranoriškumo, nes atskiro asmens, prižiūrinčio tokio vaiko sveikatą, nėra. Vis dėlto jokių apribojimų lankyti būrelių, užsiimti mėgstama sportine ar pramogine veikla nėra.

Nepastebėti ligos signalai

Pirmojo tipo diabeto gydymas tėra vienas – išorinio sintetinio, greito veikimo insulino suleidimas. Šiuo metu tikrai yra jau nemažai patogių būdų insulino kiekiui kontroliuoti. Įprasta, kad valgant mums visiems cukraus kiekio rodmenys pakyla, tačiau tuoj pat sureaguoja mūsų nuosavas insulinas ir tą cukrų absorbuoja. Vaikams, kurie nebeturi insulino ir lieka su aukštu cukraus kiekiu nuolat, pamažu atsiranda ligos simptomų. Klausinėjant ligoniukų tėvų, aiškėja, kad dažniausiai šiai ligai būdingus požymius jie stebėjo daugmaž apie mėnesį, tačiau ypatingos svarbos neteikė. 

Daugiau straipsnių apie sveikatą rasite žurnalo „Tavo vaikas“ numeryje. Žurnalą įsigyti galite pigiau internetu – už 2.99 EUR vietoj 3.99 EUR. Prenumeruoti žurnalą ir gauti dovanų galite čia – PRENUMERUOTI, arba tel. 8 5 2477730.

Žurnalo
Žurnalo “Tavo vaikas” kovo numeris
Redakcijos archyvo nuotr.

Mano išsaugoti straipsniai