Psichologai, edukologai pripažįsta, kad jiems vis dažniau tenka susidurti su tėvais, kurių atžalos turi bėdų dėl socialinių tinklų, tokių kaip “Facebook”. Nauda ta, kad vaikai susidraugauja, tačiau ten nepasislėps nuo patyčių, o per daug pasinėrę gali netgi nustoti mokytis. Psichologė pataria peržvelgti, su kuo vaikas draugauja “Facebooke”.
Edukologė Austėja Landsbergienė primena, kad, pavyzdžiui, “Facebook” reikalauja, kad vaikas būtų bent jau 12 metų amžiaus prieš susikurdamas savo paskyrą.
“Kodėl? Todėl, kad, akivaizdu, tai nėra vien tik gėris”, – tvirtina ji.
Neleidžia pasislėpti nuo patyčių
“Man liūdniausia yra internetinės patyčios. Anksčiau vaikai žinodavo, kad gali pasislėpti nuo patyčių namuose, būrelyje. Dabar esi tarsi visada pasiekiamas. Viena vertus, turime galimybę būti arti net ir būdami nutolę fiziškai, tačiau, kita vertus, galime būti susiję socialiniame tinkle, bet iš tiesų be galo nutolę”, – sako edukologijos mokslų daktarė A. Landsbergienė.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Ekologiški žaislai: nauda ar mados klyksmas?
Autisto mama Eglė: pripažinti, kad vaikas yra kitoks, sunku
Pasak jos, didžiausia bėda, kad mes su vaikais apie tai mažai kalbame, o tikriausiai mažai kalbame todėl, kad mūsų laikais to nebuvo, tad mes nelabai žinome, kaip kalbėti. Kita vertus, vien kalbėdami galima labai daug ką išsiaiškinti.
“Tad, manau, bene svarbiausia yra turėti gerus santykius su vaikais, užsitarnauti jų pasitikėjimą ir atvirai su jais kalbėtis”, – pataria privačių darželių tinklo ir pradinės mokyklos steigėja.
Nauja priklausomybė – kada sunerimti?
Antakalnio poliklinikos psichologė dr. Lina Kalinauskienė pastebi, kad priklausomybė nuo “Facebook” nėra naujovė pati savaime, tai tik neseniai atsiradusi priklausomybės forma, nes tokie socialiniai tinklai kaip “Facebook” palyginti neseniai atsirado taip pat. Priklausomybė nuo interneto gali pasireikšti įvairiomis formomis: priklausomybe nuo el. pašto, ”blog”- ų, socialinių tinklų, žinučių, žaidimų, virtualaus sekso.
Psichologė aiškina, kad tai yra per dažnas naudojimasis socialiniu tinklu ar internetu, kuris trukdo kasdieniam gyvenimui.
Sunerimti reikia, kai žmogus tampa per daug įsitraukęs, tiek , kad kasdieniai poreikiai ignoruojami, atidedami (nuovargis, alkis). Žmogus pradeda jausti pyktį, nerimą, kai negali prieiti prie kompiuterio, nuolat reikia vis daugiau laiko praleisti prie kompiuterio. Ima blogėti akademiniai pasiekimai, izoliuojasi bendravime.
Nustoja mokytis
Mykolo Romerio universiteto Psichologijos Instituto dėstytoja, vaikų psichologė Renata Garckija kalbėdama apie socialinius tinklus pažymi, kad tai itin aktuali šių dienų problema.
Ji pastebi, kad daugelis tėvų yra susirūpinę dėl to, kad vaikai gali visą dieną praleisti prie kompiuterio žaisdami, bendraudami socialiniuose tinkluose, ir dėl to kai kurie netgi nustoja mokytis.
Nauda: gali padėti įveikti baimę
Psichologė dr. L. Kalinauskienė atkreipia dėmesį, kad naudojimasis socialiniais tinklais nėra žalingas pats savaime. Jo dėka vaikas gali susidraugauti, sustiprinti draugystę. Nedrąsiems paaugliams gali padėti įveikti baimę susidraugauti ir bendrauti- pirmiausia jis gali išbandyti draugystę socialiniame tinkle.
Tačiau santykiai per atstumą nesuteikia artumo jausmo, nemoko rūpinimosi kitu, nemoko atsakomybės taip, kaip gyvi santykiai. Bendravimas socialiniame tinkle nepadeda vystytis empatijai, ryšio su kitu žmogumi jausmui. Juk negali matyti savo draugo veido išraiškos, kai nusiunti jam žinutę.
Kad tai nekeltų papildomų bėdų tėvams psichologė sako, jog prieš tai perspėjus vaiką yra rekomenduojama peržvelgti, su kuo vaikas draugauja “Facebooke”.
Grėsmingi faktai
DELFI buvo pateikti newsme.ua skelbti sukrečiantys faktai apie socialinius tinklus. Kalbant apie vaikus, atkreiptinas dėmesys, kad kas penktas vaikas iš septynių savaitės dienų vieną skiria socialiniams tinklams.
Taip pat skelbiama, jog 80 proc. tėvų mano, kad žino, ką jų vaikai veikia internete, bet 31 proc. vaikų įsitikinę, kad tai netiesa. Pagal statistiką, nuo 7 iki 14 val. socialiniuose tinkluose praleidžia 23 proc. vaikų, 14-21 val. – 57 proc. vaikų, daugiau nei 21 val. – 20 proc. vaikų.
Paaiškėjo, kad jaunesni nei 18 m. internautai labiausiai mėgsta “Facebook”, “MySpace`’ ir “Blogspot” tinklus.
69 proc. tėvų į draugų sąrašą įtraukia savo vaikus, tačiau savo tėvus – tik 32 proc. vaikų.
Nustatyta, kad savarankiškas lankymasis socialiniuose tinkluose prasideda vidutiniškai nuo dešimties metų.