Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, 2015 metais Lietuvoje ir kitose Europos šalyse sutriko BCG (tuberkuliozės) vakcinos tiekimas.
Šiuolaikinių tėvų klaida: dėl jos vaikus užklumpa šimtai ligų
Kodėl gimsta genetinėmis ligomis sergantys vaikai?
Atkreipiamas dėmesys, kad ši rekomendacija taikoma tik dėl vakcinos tiekimo sutrikimo laiku nepaskiepytiems naujagimiams ir kūdikiams. Visais kitais atvejais skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų skiepijimų kalendorių, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. V-283 „Dėl Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus patvirtinimo”.
Apie tai, kad gydymo įstaigoje jau yra vakcinos, kuria galima paskiepyti laiku nepaskiepytus kūdikius, tėvai sužinos iš įstaigos, kurioje kūdikis gimė, arba iš šeimos gydytojo, prižiūrinčio naujagimį. Pasiteirauti, ar tam tikroje gydymo įstaigoje yra vakcinos, bus galima ir Vilniaus visuomenės sveikatos centre tel. (8 5) 278 0684, mob. tel. 8 627 79861, el. p. biruta.zdaneviciene@vilniausvsc.sam.lt
Lietuva – didelio tuberkuliozės paplitimo šalis
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug trečdalis žemės gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės sukėlėju. Aktyvia tuberkuliozės forma kasmet suserga 8-10 milijonai žmonių ir, nepaisant naujų gydymo metodų, apie 2 milijonai miršta. PSO Europos regioninis biuras Lietuvą priskyrė Europos šalims, kuriose ši liga labiausiai paplitusi. Iš 27 Europos Sąjungos šalių sergamumas tuberkulioze didesnis yra tik Rumunijoje.
Šių dienų tuberkuliozė, dar žinoma kaip džiova, vis labiau paliečia ne asocialiai ir skurdžiai gyvenančius žmones, kaip manyta anksčiau, o jaunesnius asmenis – ypač nuo šios klastingos ligos kenčia jaunos moterys ir vaikai.
Vilniaus mieste 2014 m. buvo užregistruoti 148 naujai tuberkulioze susirgę ligoniai (2013 m. – 155), iš jų 123 asmenims nustatyta atvira plaučių tuberkuliozės forma (2013 m. – 122). Būtent atvira tuberkuliozės forma yra pavojinga aplinkiniams žmonėms. Didžiausia rizika užsikrėsti tuberkuliozės infekcija yra ilgai ir artimai kontaktuojant su sergančiuoju. Prie artimų kontaktų gali būti priskiriamas ne tik šeimos narys, bet ir bendradarbis, bendraklasis ar mokytojas. Ar sveikas asmuo užsikrės tuberkulioze, priklauso nuo įvairių dalykų. Svarbu, kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta. Šis kiekis priklausys ne tik nuo ligonio būklės, bet ir nuo bendravimo su juo trukmės, atstumo nuo jo, kambario dydžio ir oro pasikeitimo jame.
Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašiniu būdu. Niekas neapsaugotas nuo tuberkuliozės – kiekvienas, kuris kvėpuoja, gali būti infekuotas, o vėliau ir susirgti. Juo labiau, kad pasaulis dėl migracijos tampa mažesnis, o tuberkuliozės bakterijos pavojingesnės. Dėl šios ligos plitimo būdo vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti nuo 15 iki 25 asmenų, taigi nuo jos apdraustas nėra nė vienas iš mūsų.
Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai – užsitęsęs kosulys, ilgiau kaip 3 savaites skrepliuoja, jaučia skausmą krūtinėje, atsikosėja krauju, patiria dusulį, dažnas – ūmias virusines infekcijas, krinta svoris, jaučia bendrą silpnumą, nedidelė temperatūra popiečio valandomis, praranda apetitą.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro inf.