JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kokios injekcijos ir kokie tyrimai atliekami ką tik gimusiam kūdikiui?

Kokios injekcijos ir kokie tyrimai atliekami ką tik gimusiam kūdikiui?

Jei gimdymas buvo sklandus, nekilo komplikacijų, pirmą kartą naujagimių gydytojas – neonatologas – gimusį vaikelį apžiūrėti privalo per pirmas dvi valandas po gimimo, greičiausiai po pirmojo maitinimo, prieš perkeliant naujagimį su mama į pogimdyminę palatą.

Jeigu gimdymas nevyksta sklandžiai, numatoma bent menkiausia rizika, naujagimių gydytojas dalyvauja gimdyme ir vaikelį apžiūri vos gimus bei suteikia jam visą reikiamą pagalbą.

APGAR įvertinimas

Pagal APGAR skalę naujagimiai yra vertinami visame pasaulyje. Šią skalę sugalvojo ir pasiūlė JAV naujagimių gydytoja V. Apgar. Vertinamas naujagimių širdies plakimas, kvėpavimas, odos spalva, raumenų tonusas ir refleksai, skiriant jiems 0, 1 arba 2 balus. Viską susumavus, gaunamas APGAR balas, kuris skaičiuojamas po 1 ir po 5 minučių nuo gimimo. Jei naujagimio būklė yra gera, įprastai jis įvertinamas 8–10 balų.

Iki išvykstant namo, naujagimiui taip pat bus atliktas akių dugno raudono reflekso tyrimas ir patikrinta klausa otoakustinės emisijos metodu. Taip pat naujagimis bus patikrintas dėl kritinių įgimtų širdies ydų. Naujagimiui gali būti paskirti ir papildomi tyrimai, esant būtinybei.

NAUJIENA: žurnalą TAVO VAIKAS jau galite pirkti internetu. Įsigyti galite ir senesnių žurnalų. SPAUSKITE ČIA.

Vakcinos

Jau per pirmas dvi valandas dar gimdymo palatoje, sutikus tėvams, visiems naujagimiams į raumenis yra suleidžiamas vitaminas K. Tai hemoraginės ligos profilaktika. Raumenukuose susidaro vitamino K atsargos, kurios lėtai naudojamos ir taip naujagimis apsaugomas nuo galimo kraujavimo.

Pirmą parą atliekama ir vakcinacija nuo hepatito B, tačiau jeigu mama serga hepatitu B, naujagimis paskiepijamas per pirmas 12 valandų po gimimo. Ši vakcina atliekama į priekinę šlaunies dalį.

Antrą–trečią parą bus atliekama BCG vakcinacija, kuri apsaugo pirmų metų kūdikius nuo itin sunkių tuberkuliozės formų ir sumažina mirties riziką, nes sergamumas tuberkulioze Lietuvoje itin didelis. Vakcina suleidžiama į kairiojo žasto paviršinį odos sluoksnį tarp viršutinio ir vidurinio trečdalio. Šioje vietoje po 3–4 savaičių pradės ryškėti vietinė povakcininė reakcija. Visi skiepai yra rekomenduojami, bet neprivalomi, todėl tėvai turi teisę rinktis.

Dar vienas dūris laukia naujagimio ne mažiau kaip po 48 valandų po pirmo maitinimo – tai visuotinis naujagimių tikrinimas dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų. Dažniausiai imamas kraujas iš kulniuko ant specialios tyrimo kortelės ir siunčiamas į Vilniaus genetikos centro laboratoriją.

Šiuo metu Lietuvoje naujagimiai tikrinami dėl fenilketonurijos, įgimtos hipotireozės, galaktozemijos ir įgimtos antinksčių hiperplazijos. Tėvai papildomai gali užsisakyti mokamą (apie 70 EUR) patikrą ir dėl kitų 30 gydomų paveldimų ligų (VNT30).

Naujagimiai namo išrašomi, kai visos gyvybinės funkcijos yra normalios, tuštinasi ir šlapinasi, gerai valgo, o svorio kritimas yra iki 10 procentų. Paprastai visi sveiki naujagimiai namo išvyksta dviejų arba trijų parų amžiaus. 

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI