53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Alfa kartos vaikai: kokie jie

Alfa kartos vaikai: kokie jie, ir kaip su jais elgtis?

Jei jums 31-45 m., jūs priklausote kartai X, o jūsų dar 7 m. nesulaukęs vaikas – kartai alfa. Kokie tie alfa kartos vaikai: internetinius puslapius sklaidantys kur kas dažniau nei spalvotos knygelės, nuolat žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, pusryčius ir pietus valgantys prie kompiuterio ekrano?


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, Austėja Landsbergienė: ar tėvai turi padėti tėvams ruošti namų darbus?
Kurie Zodiako ženklai yra šauniausi seneliai ir močiutės?

Kaip atpažinti kartos alfa atstovą?

Pirmasis skiriamasis kartos alfa bruožas – gimimo data. Šios kartos atstovai yra pirmoji karta, gimusi 21 a. Strateginių rinkos tyrimų bendrovės „Euromonitor International” atlikto tyrimo „Make Way for Generation Z: Marketing to Today’s Tweens and Teens” apžvalgoje rašoma, kad kartos alfa vaikams kur kas mažiau rūpi materialūs dalykai ir jie yra visiškai „susidraugavę” su skaitmeninėmis technologijomis.

Taigi nenustebkite ir neįsižeiskite, jei jūsų vaikas gimtadienio ar kitos šventės proga, užuot paprašęs lėlės ar naujo automobilio modeliuko, pareikš, kad dovanų nori gauti skaitmeninę piešimo lentą. Nemažai tėvų, išgirdę apie tokius nevaikiškus poreikius, sunerimsta, o kreipęsi į psichologus sužino, kad veikiausiai jų vaiką kamuoja KGOY (angl. Kids Getting Older Younger) fenomenas.

Ši raidžių kombinacija reiškia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams pradeda rūpėti tokie užsiėmimai, kurie prieš kelis metus buvo įdomūs gerokai vyresniems vaikams, o ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai savo vaikystėje net nedrįso apie tai svajoti arba net nežinojo, kad tokie dalykai egzistuoja.

Dėmesys technologijoms

Nors karta alfa nelaikoma materialistų karta, vis dėlto šie vaikai nuolat stengiasi įsigyti kuo naujesnių prekinių ženklų – nesvarbu ar tai būtų mobilusis telefonas, ar naujas drabužio modelis.

Danguolė Krilitienė, auginanti 6 metų mergaitę Ūlą, sako, kad mažoji jau nuo ketverių metų itin stipriai domisi technologijomis. „Nuolat man ar tėčiui iš rankų stengdavosi išplėši mobilųjį telefoną, klausinėdavo, kaip jis veikia. Pati susirado kompiuterinius žaidimus telefone ir išmoko juos žaisti. Dabar jau beveik metai kaip prašo nupirkti išmanųjį telefoną, tačiau kol kas tokios minties kartu su vyru atsisakome, nes manome, kad pernelyg didelis vaikų prisirišimas prie kompiuterinių technologijų ankstyvajame raidos etape yra itin žalingas. Vaikas tarsi praranda galimybę susipažinti su kur kas mažiau akims ir apskritai sveikatai kenkiančiomis veiklomis. Juk dažnai vaikai taip „užsižaidžia”, kad norint pamaitinti tenka atimti telefoną, o tai sukelia neigiamų ne tik vaiko, bet ir tėvų reakcijų, išbalansuojančių šeimos mikroklimatą”, – dėsto jauna mama.

Neribota prieiga

Kartos alfa vaikai – atsidavę internetiniams videokanalams. Jie bent keletą kartų per dieną žiūri juokingus vaizdelius, reklamas. Tai dažnai turi įtakos tam, kad jiems į galvą įkrenta koks nors prekės ženklas dėl kurio neduoda ramybės tėvams. Apie tai jie gali valandų valandas diskutuoti su draugais internete arba susitikę.

Tokie vaikai kur kas mažiau laiko praleidžia su draugais kieme. Jiems kur kas įdomiau laiką leisti naršant interneto platybėse ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikas pernelyg ilgai neužsibūtų virtualioje erdvėje.

Tai nėra pernelyg sunku žinant, kad šios kartos vaikai nuo mažens turi polinkį į šiuos dalykus. Tereikia jau nuo trečiųjų gyvenimo metų padėti vaikui planuoti savo veiklas. Jokiu būdu nepatartina drausti daryti tai, ką daro bendraamžiai, tačiau sėdėjimas prie kompiuterio ekrano neturėtų tapti pagrindiniu vaiko užsiėmimu.

Ne paslaptis, kad jau šešerių metų amžiaus vaikai žino, kas yra „Youtube”. Surinkęs šio internetinio videokanalo adresą internete, šalia nesant tėvų, vaikas gali rasti jo asmenybės raidai žalingų vaizdelių, kurie propaguoja smurtą ar kitas negatyvias bendravimo su aplinkiniais formas. Jei tėvai žino, kad jų vaikas naudojasi tokiais ar panašiais interneto kanalais, galbūt vertėtų susimąstyti apie prieigos prie jų uždarymą.

Psichologų patarimai tėvams, auginantiems kartos alfa vaikus:

– Įsigilinti į vaikų poreikius, nekritikuoti jų už tai, kad jie pernelyg daug laiko praleidžia virtualioje erdvėje, o stengtis nuo pat mažens ieškoti būdų, kaip prasmingai organizuoti vaikų laisvalaikį;

– Nuo pat mažens aiškinti vaikui apie virtualioje erdvėje tykančius pavojus;

– Pastebėjus, kad vaikas pernelyg įsitraukęs į virtualų gyvenimą, o tėvai patys negali pakeisti situacijos, reiktų nedelsiant kreiptis į psichologą;

– Riboti prieigą prie kai kurių interneto kanalų, ypač prie tų, kuriuose pateikiama informacija yra orientuota į asmenis, sulaukusius pilnametystės;

– Tam tikra proga dovanojamos dovanos turėtų būti įvairios: nereikėtų nuolat dovanoti su skaitmeninėmis technologijomis susijusių dalykų, galbūt kartais verčiau nupirkti vaikui kelionę į Disneilendą nei brangų kompiuterį su skaitmenine piešimo lenta;

– Esant galimybei, tėvai turėtų kuo daugiau laiko praleisti su vaiku gryname ore, o ne sėdėdami prie kompiuterio ekrano. Jei tėvai po darbų grįžę namo vėl įsijungia kompiuterius, labai tikėtina, kad vaikas įpras daryti tą patį.

Mano išsaugoti straipsniai