Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
5 priežastys

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Pirma priežastis: netinkama apranga

Pirma, aptūloti vaiko negalima. Tai žino visi tėvai. Kaip kopūstas prirengtas vaikas lauke prakaituos, nes jam bus sunku bėgioti ir šokinėti. Prakaito išsiskyrimas gali sukelti odos problemas. Tačiau tai nėra vienintelė bėda. Aptūlojimas sutrikdo organizmo šilumos reguliaciją. Oda tampa ne tokia jautri, sutrinka kaulų ir raumenų sistemos formavimasis. O svarbiausia – laikui bėgant vystosi vegetatyvinė kraujagyslių distonija, dėl ko ne tik sutrinka šilumos apykaita, bet ir kraujotaka ir virškinimo procesai.

Ką daryti? Yra trijų sluoksnių taisyklė, ji ir padės parinkti pasivaikščiojimui tinkamą aprangą. Pirmasis sluoksnis turi išlaikyti sausą odą. Antras – sulaikyti šilumą ir pašalinti drėgmę. Trečiojo sluoksnio užduotis – apsaugoti nuo oro reiškinių, tokių kaip sniegas, lietus ar vėjas, poveikio. Ir nepamirškite, kad vaikas lauke nuolat juda, todėl jam nėra taip šalta, kaip jums, kai stovite.

Antra priežastis: nevalgo sveiko maisto

Majonezas, kečupas, bulvių traškučiai, gazuoti gėrimai, šokolado batonėliai… Visi tėvai žino, kad tai kenksmingas maistas, tačiau ne visi jų neperka. O dar daugelis vaikų ne viską valgo. Vieni be pieniškų dešrelių jokios mėsos neima į burną, kiti – gyvi vien makaronais. O viso to tikrai nepakanka normaliam organizmo vystymuisi ir sveikatos stiprinimui.

Ką daryti? Svarbiausia vaiko mityboje yra protingai paskaičiuoti baltymus, angliavandenius, riebalus ir produktus, kuriuose gausu vitaminų ir mikroelementų. Kaip išimtį galima duoti makaronų ir bulvių, kuriuos beveik visi vaikai su malonumu valgo, nors šie produktai praktiškai organizmui jokios naudos neduoda.

Labai svarbu duoti vaikui produktų, kuriuose gausu už organizmo apsaugines galias atsakingų vitaminų A, C ir D. Tai riebi žuvis, pomidorai, morkos, paprikos, sūris, kepenys, citrusiniai vaisiai, džiovinti vaisiai, įvairios uogos ir kiviai. Vaikų organizmui taip pat svarbūs B grupės vitaminai, atsakingi už atmintį, nervų sistemą, kaulus ir sąnarius. Jie stiprina imunitetą. Šios grupės vitaminų gausu riešutuose, ankštinėse kultūrose, kiaušiniuose, juodoje duonoje, piene, mėsoje, vaisiuose, daržovėse ir žalumynuose. Vaiko racione taip pat būtinas kalcis (pieno ir rūgštaus pieno produktai), jodas (jūros kopūstai, jūros produktai, jūros žuvis ir druska) ir kalis (pupelės, balanai, riešutai). Nepamirškite vaikams reguliariai duoti gerųjų bakterijų, kurios užtikrins gerą virškinimo sistemos darbą.

Trečia priežastis: nesportuoja

Sportuoti išties naudinga. Svarbiausia pasirinkti teisingus krūvius, kad vaikas per daug neprakaituotų ir nepervargtų. Daugelis tėvų jaudinasi, kaip sušilęs vaikas po treniruotės išeis į lauką? Kitaip nei įprasta manyti, temperatūrų pokytis veikia kaip puikus grūdinimas.

Ketvirta priežastis: nenori į mokyklą (ar darželį)

Vaikas negali susirgti savo valia, jis gali tik inscenizuoti ligą. Pavyzdžiui, valios pastangomis temperatūros pakelti beveik neįmanoma. Tačiau nervinės reakcijos (jaudulys, nerimas, baimė) gali temperatūrą šiek tiek pakelti. Kartai vaikas nenori eiti į mokyklą visai ne todėl, kad tingi. Nenoras eiti į mokyklą ar vaikų darželį gali būti sąlygotas ne tinginystės, o, pavyzdžiui, įtemptos psichologinės situacijos ir konfliktų kolektyve.

Ką daryti? Būtina išsiaiškinti, kodėl vaikas taip stipriai nenori eiti į kolektyvą, kad net gali susirgti? Išklausinėkite savo vaiką. Su mažyliu galima pažaisti – lėlės ir minkšti žaisliukai gali padėti sužinoti, kas jį neramina. Jeigu vaikas eina į mokyklą, jį galima išklausinėti be jokio spaudimo, be vertinimo ir apsiginklavus supratimu. Jeigu prireiks, kreipkitės į psichologą. Patyręs specialistas padės išsiaiškinti tikrąją tokio vaiko elgesio priežastį, o jūs žinosite, kaip toliau elgtis.

Bet kokiu atveju, tėvai turi laikytis aiškios pozicijos. Pirma, neiti į mokyklą ar darželį – ne išeitis. Reikia spręsti problemas, o ne slėptis nuo jų. Antra, nežymus temperatūros pakilimas be kitų ligos simptomų nuo ėjimo į darželį ar mokyklą neatleidžia (su sąlyga, kad vaikas išties sveikas). Tokiu atveju šantažavimas ligomis nebus sėkmingas ir ateityje nebus taikomas.

Penkta priežastis: ėduonis

Ėduonis ir kitos dantų ligos visada nualina vaiko organizmą, nes tai yra uždegiminiai procesai.

Ką daryti? Du kartus per metus būtina apsilankyti pas stomatologą. Reikia valyti dantis rytais ir vakarais, o po valgio, jeigu įmanoma, praskalauti burną vandeniu.

Mano išsaugoti straipsniai