PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Ką reikėtų žinoti ir kaip gydyti burnos žaizdeles?

Ką reikėtų žinoti ir kaip gydyti burnos žaizdeles?

Kol vaikai auga svarbu pasirūpinti, kad jų besivystantis organizmas būtų stiprus ir sveikas. Siekiant apsaugoti mažuosius nuo ligų bei jų komplikacijų atsiradimo reikėtų gerinti organizmo imuninę sistemą, imtis profilaktinių priemonių. Viena iš dažnai pasitaikančių sveikatos problemų vaikams yra burnos žaizdelės. Tokių gleivinės pažeidimų atsiradimui įtakos gali turėti įvairios priežastys. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad nedidelės žaizdelės nėra rimta problema. Tačiau kartais burnos ertmėje esančios žaizdos būna rimtesnių ligų simptomų, todėl reikia kuo skubiau jas pastebėti ir žinoti, kaip tinkamai veikti esant tokiai situacijai. 

Visų pirma, derėtų susipažinti dėl kokių priežasčių gali atsirasti burnos žaizdelės, tokios kaip aftinės opos, kaip jas gydyti ir ką daryti, norint jų išvengti. Aftinės opos ar aftinis stomatitas, tai mažos žaizdelės burnos ertmėje (dažniausiai lūpų vidinėje pusėje, minkštajame gomuryje, ant skruostų ar liežuvio). Jų atsiradimą gali lemti nusilpęs imunitetas, infekcinės ligos, alergijos, virškinamojo trakto sutrikimai, genetinės ar lėtinės ligos, šalutinis vaistų poveikis ar net įsikandimas valgant. Taip pat, aftinį stomatitą gali sukelti prasta mityba, geležies, vitamino B12 bei folio rūgšties trūkumas organizme.

Norint apsisaugoti nuo aftinių opų atsiradimo siūloma saikingai vartoti burną dirginančius maisto produktus (pavyzdžiui, riešutus, bulvių traškučius, itin rūgščius vaisius, sūrius ar aštrius patiekalus), laikytis geros burnos higienos, vengiant dantų šepetėlių su kietais šereliais, kurie dirgina dantenas. Be to, reikėtų vengti streso ir laikytis subalansuotos mitybos, nevartoti maisto produktų, kurie gali sukelti nepageidaujamą reakciją. Šie patarimai svarbūs ir tada, kai jau sergama aftiniu stomatitu. Pastebėjus pirmąsias opas patariama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus : šeimos gydytoją, pediatrą ar odontologą, kurie gali šiuo atveju pakonsultuoti ir paskirti gydymą. Pažeidimai paprastai užgyja per 7–14 dienų, tačiau kol žaizdos nėra sugijusios, jos gali kelti vaikui didelį diskomfortą, tokį kaip peršėjimas ar skausmas.

Gydymo laikotarpiu privaloma laikytis gydytojo paskirto gydymo. Rekomenduojama gerti daugiau skysčių, galima naudoti dezinfekuojančius burnos skalavimo skysčius bei skausmo malšinimui skirtus vaistinius preparatus. Kai žaizdelės kelia diskomfortą, tokiu atveju gali padėti tokios medicinos priemonės, kaip specialūs vietiškai veikiantys geliai ar purškalai.

Vienas iš tokių preparatų yra Anaftin gelis. Tai medicinos priemonė, padedanti kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių sukeltiems pakenkimams. Jo sudėtyje yra polivinilo pirolidono (PVP) ir hialurono rūgšties, sudarančių apsauginę plėvelę. Ji prilimpa prie burnos ertmės ir pažeistoms vietoms sudaro mechaninę užtvarą, taip palengvindama dėl nervų galūnių dirginimo atsirandantį skausmą. Sudėtyje esanti hialurono rūgštis ir alavijai (Aloe vera)

paspartina natūralų pakenktų audinių gijimą. Prieš bet kokio vaistinio preparato vartojimą visada rekomenduojama perskaityti informacinį lapelį. Jei kyla klausimų dėl ligos eigos ar klausimų, susijusių su medicinos priemonės vartojimu, siūloma kreiptis į gydytoją arba vaistininką.

Mano išsaugoti straipsniai