JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Vaistininkas atskleidžia: egzistuoja „džiaugsmo“ vitaminas

Vaistininkas atskleidžia: egzistuoja „džiaugsmo“ vitaminas

„Eurovaistinės“ vaistininkas Paulius Raudonis atskleisdžia, jog vienas gerai žinomas vitaminas gali prisidėti gerinant ir jūsų sveikatos būklę, ir ypač nuotaiką.

Kaip sužinoti, ar yra trūkumas

„Jei dažnai jaučiate nuovargį, silpnumą, sunku susikoncentruoti, vargina nuotaikų kaita, depresyvios emocijos ar pastebėjote, kad esate jautresni infekcijoms, dažniau sergate, galbūt vis paskauda raumenis, gali būti, jog jums, kaip ir daugeliui arčiau šiaurės gyvenančių žmonių, tiesiog trūksta vitamino D“, – galimas prastos savijautos priežastis atskleidžia P. Raudonis.

Jo teigimu, tiksliai nustatyti vitamino D trūkumą galima atlikus kraujo tyrimus. Populiariausias jų – VitD 25-OH tyrimas, kurio pagalba įvertinamas vitaminų D 2 ir D3 kiekis kraujyje. Egzistuoja ir paprasti testai, kurių pagalba net ir namų sąlygomis galima pasitikrinti, ar organizmui netrūksta vitamino D.

„Jei atlikus tyrimus buvo užfiksuotas vitamino D trūkumas, būtų vertinga pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, kuris nurodytų tikslią reikalingo vartoti vitamino D dozuotę. Visgi dažniausiai esant trūkumui, patartina bent porą mėnesių vartoti maksimalią vitamino D dienos normą atsižvelgiant į amžių, o padarius savaitės trukmės pertrauką, vėl atlikti kraujo tyrimus“, – toliau pasakoja P. Raudonis.

Kaip susigaudyti gausoje?

Visiems kitiems jis pataria šį vitaminą vartoti prasidėjus žiemai ir visą jos laikotarpį, taip pat žmonėms, kurie turi ribotą prieigą prie saulės spindulių, tarkime, dirba ir laiką daugiausiai leidžia uždarose patalpose, mažai būna lauke. Taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant organizmas prasčiau sintetina vitaminą D gautą iš saulės spindulių. Vitamino D gali trukti ir sergant tam tikromis lėtinėmis ligomis.

Pasak P. Raudonio, informacijos apie vitamino D svarbą mūsų organizmui visuomenėje vis daugėja. Visgi dar trūksta žinių apie šio vitamino rūšis ir ypatingai stiprumą nuo kurio gali priklausyti šio vitamino poveikis.

Tad vaistininkas informuoja, jog vitamino D stiprumas yra matuojamas dviem matavimo vienetais – tarptautiniais vienetais (TV) arba mikrogramais (mcg), kai 1 mcg yra lygus 40 Tarptautinių Vienetų (TV). Atkreiptinas dėmesys, kad vitamino D stiprumas įvardijimas ant kiekvienos produkto dėžutės šalia instrukcijos. O saugi maksimali rekomenduojama dozė suaugusiems yra 4000 TV (100mcg) per dieną, vaikams nuo 1 iki 10 metų 2000 TV (50mcg) ir kūdikiams 1000 TV (25 mcg).

Tuo tarpu vitamino D kiekis kraujyje dažniausia matuojamas nmol/l (nanomoliais litrui). Ištisus metus žmogaus organizme turėtų būti nuo 75nmol/l iki 175 nmol/l vit D kiekio.

Vitaminas D taip pat diferencijuojamas pagal pateikimo formą. Įprastos formos vitaminas D dažniausiai pateikiamas kapsulėse kartu su augaliniais aliejais, kad būtų geresnis vitamino įsisavinimas, nes vitaminas D – riebaluose tirpus vitaminas. Liposominis vitaminas D pasižymi tuo, kad vitaminas D slepiasi dirbtinėse pūslelėse, apgaubtose riebalų dvisluoksniais, kurių pagalba vitaminas D greičiau ir lengviau įsisavinamas. Koncentruotas vitaminas D – kapsulėse, tabletėse arba skystu pagrindu pagaminti vitaminai, dažniausiai jau priskiriami vaistų grupei. Lyginant su standartiniu vitamino D kiekiu, vienoje tabletėje, kapsulėje ar skystyje gali būti ir 20 kartų stipresnė dozuotė nei yra rekomenduojama suvartoti per dieną suaugusiam žmogui. Šio tipo vitaminą D gali paskirti tik gydytojas atsižvelgęs į padarytus tyrimus bei esamą paciento būklę. Naudojama, kada vitamino D trūkumas yra itin didelis ir sveikatos būklę reikia atstatyti itin greiti.

Ar įmanoma perdozuoti?

„Kadangi D vitaminas yra riebaluose tirpus vitaminas, jis kaupiasi mūsų organizmuose, todėl yra įmanoma šio vitamino perdozuoti. Tuomet gali pasireikšti nusilpimas bei nuovargis, skausmas kauluose ir raumenyse, pykinimas, vėmimas, gali padidėti kraujo spaudimas, padažnėti šlapinimasis“, – simptomus vardina P. Raudonis, „Eurovaistinėje“ dirbantis vaistininkas.

Visgi dažniausiai ir mūsų vartojamuose produktuose, ir papilduose, tokiuose kaip žuvų taukai ar multivitaminai, vitamino D kiekis nėra didelis, todėl perdozuoti bus sunku. Net jei vitamino D jums netrūksta, vartojant žuvų taukus ar vitaminą D kaip papildą atskirai, šio vitamino koncentracija kraujyje atliks palaikomąją funkciją ir jokio neigiamo efekto neturės.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI