53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Kai kurie vaikų vakaro ritualai nepalengvina miego, o gali sukelti net miego sunkumus

Daugelis šiuolaikinių šeimų naudoja vienokius ar kitokius vakaro ritualus, kad savo vaikams padėtų lengviau užmigti, tačiau kai kurie metodai, išties, ne tik nepalengvina miego, o priešingai – gali sukelti ilgalaikius miego sunkumus.

Jungtinėse Amerikos Valstijose (Mičigano universiteto Sveikatos C.S. Mott vaikų ligoninėje) buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 781 tėvų, turinčių 1–6 metų vaikus. Remiantis apklausos duomenimis teigiama, kad vienas iš penkių tėvų, norėdamas palengvinti savo vaiko miegą yra davęs jam melatonino, trečdalis tėvų pasilieka kambaryje, kol jų vaikas visiškai užmiega, o kai kurie tėvai palieka įjungtą televizorių. 

Pirmiausia, norint išvengti miego sutrikimų, labai svarbu nustatyti nuoseklią vakaro ir pasiruošimo miegui rutiną. 

Naktį užmigti gali trukdyti nerimas

Tėvai dažnai susiduria su sunkumais, kai reikia laiku paguldyti vaikus miegoti. Dažnu atveju vaiko miego laikas gali vėluoti dėl patiriamo nerimo ar baimės. Vaikai gali pabusti išsigandę ar verkiantys, norėti pereiti miegoti į tėvų lovą arba prašyti, kad tėvai miegotų su jais.

Daugelis mažų vaikų pereina per etapus, kai jie bijo tamsos arba nerimauja dėl ko nors blogo, o tai sukelia miego laiko vėlavimą ir emocinę įtampą prieš miegą. Be to, blogi sapnai ar pabudimas vidury nakties, taip pat, gali sutrikdyti jų miegą. Nors vaikus nuraminti ir paguosti tokiais atvejais yra labai svarbu, tačiau, ne mažiau svarbu – nustatyti ribas, kad visi šeimos nariai gautų pakankamai miego.

Laikykitės reguliarios pasiruošimo miegui rutinos

Vaikų pasiruošimo miegui rutiną dažniausiai sudaro tokios veiklos kaip dantų valymas, pasakų skaitymas ar maudymasis. Kai kurie tėvai, taip pat, pasirūpina, kad vaikas atsigertų vandens, išjungtų šviesą stimuliuojančius žaislus ar įrenginius, skatina pasikalbėti apie savo dieną. Šios rutinos padeda vaikams jaustis saugiai, mažina nerimą ir stiprina ryšį su tėvais. Svarbu pradėti raminančius užsiėmimus bent valandą prieš miegą, kad būtų išvengta vėlavimo užmigti laiku.

Skatinkite aplinką, palankią miegui

Vis dažniau vaikai miega savo asmeniniame kambaryje, mažiau vaikų dalijasi kambariu su broliais ar seserimis arba miega tėvų kambaryje. Bet kokiu atveju yra labai svarbu užtikrinti, kad triukšmas iš kitų kambarių netrukdytų vaikui užmigti. Siekiant pagerinti miego kokybę, svarbu, kad vaikas miegotų tylioje aplinkoje. Kai kurie tėvai naudoja naktinius šviestuvus arba palieka atviras duris. Taip pat, galite pasitelkti raminančią muziką, pasakas arba baltą triukšmą, kad padėtumėte vaikui užmigti.

Prieš vartojant melatoniną pasitarkite su gydytoju

Svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikams skirtimelatonino produktai dar nėra išsamiai ištirti dėl jų saugumo ir veiksmingumo. Nors melatoninas gali reguliuoti miego-budrumo ciklus, jis neturėtų būti naudojamas kaip pagrindinė priemonė vaikų miegui pagerinti. Prieš duodami melatoniną savo mažam vaikui turėtumėte pasikonsultuoti su pediatru ir produktą pradėti vartoti nuo mažiausios rekomenduojamos dozės. Aš pati esu už natūralų melatonino išsiskyrimo skatinimą, o jo naudojimą tik labai išimtinais atvejais arba jei nustatoma, kad organizmas jo natūraliai nepagamina. Norint skatinti natūraliai gamintis ir išsiskirti melatoninui, svarbu neleisti vaikams naudotis elektroniniais įrenginiais savo miegamajame kambaryje bet 1-2 val. iki miego, nes ekranų skleidžiama mėlyna šviesa gali trukdyti natūraliai melatonino gamybai, taip pat dienos metu leisti kuo daugiau laiko šviesoje, o migdytis ir miegoti tamsoje arba, jei reikia, naudoti tinkamų spalvų naktinę lemputę.

Nuosekliai reaguokite į vaikų pabudimus naktį

Vaikai, kurie yra linkę į ryškius sapnus ar košmarus, gali susidurti su sunkumais užmigti vėl. Svarbu, kad pasirinktumėte ir laikytumėtės tos pačios strategijos – pavyzdžiui, visad grąžintumėte vaiką į lovą ir, tik jei tikrai reikia, pabūti ilgiau komparyje. Nuoseklumas padės vaikui lengviau suprasti, prisitaikyti ir pakartotinai užmigti.

Palaipsniui prisitaikykite prie miego pokyčių, pavyzdžiui, atsisakant pietų miego

Augant vaikams, jų miego režimas keičiasi. Vienerių–dvejų metų vaikai turėtų miegoti 12–14 valandų, įskaitant pietų miegą. Rekomenduojamas paros miego kiekis daugumai vaikų šiek tiek sumažėja nuo trejų metų. Jei vaikai priešinasi miegui arba sunkiai užmiega naktį, tai gali būti ženklas, kad laikas atsisakyti pietų miego. 

Kiti pokyčiai, galintys turėti įtakos vaiko miegui – vaiko perėjimas nuo lopšio prie lovelės, darželio ar mokyklos pradžia, pokyčiai dienos rutinoje, aktyvūs žaidimai ar ilgesnis laikas lauke.

Jei jums reikia pagalbos įvertinant Jūsų vaiko pasiruošimo miegui rutiną, nemigos priežastis, ar norite sužinoti daugiau rūpimų klausimų apie kūdikių miegą, mielai galiu Jums padėti: susisiekite su manimi dėl konsultacijos ar miego pokyčių programų.

Gero miego ekspertė SIGITA ŽILINSKIENĖ

www.miegopasaka.lt

sigita@miegopasaka.lt

+370 670 75503

@miegopasaka

Mano išsaugoti straipsniai