Apie spalvų poveikį mūsų nuotaikai, darbingumui ir net sveikatai imta kalbėti jau labai seniai. Daugelis žino, kokios spalvos skatina apetitą, tad tinkamos virtuvei, o kurios padeda susikaupti, tad tinkamiausios darbo kabinetui. Šįkart pakalbėkime apie spalvas ir vaikų drabužius.
Raudona. Žiūrint iš psichologinės pusės, raudona yra vyriška spalva, todėl berniuko garderobe turėtų būti tokios spalvos drabužių. O mergaitės garderobe raudonos spalvos drabužių kiekį reikėtų riboti, antraip ji gali tapti pernelyg valdinga.
Mėlyna – jos įtaka švelnesnė nei raudonos, ši spalva šaltesnė, ramesnė ir ne tokia agresyvi. Tačiau ir ją naudojant nereikia pamiršti saiko. Šios spalvos drabužių turėtų būti nervingų, emocionalių berniukų garderobe, nes ji padeda suvaldyti emocijas, atskirti svarbius dalykus nuo antraeilių. Ši spalva padeda ugdyti vyriškumą, mažina įtampą. Tačiau mėlyna spalva nerekomenduojama nekomunikabiliems vaikams. Mergaites rengiant mėlynų spalvų drabužiais, jos gali įgyti vyriškų charakterio savybių.
Žydra – ji gaunama sumaišius mėlyną ir baltą spalvas. Šios spalvos drabužiais dažniausiai rengiami naujagimiai berniukai. Nors ir nesąmoningai, tačiau tai daroma nuo senų laikų, mat buvo manoma, kad berniukai gimsta silpnesni nei mergaitės. Žydra spalva ne tik nuramina vaiką, bet ir stiprina jo imunitetą, nuima fizinę ir dvasinę įtampą, leidžia jaustis komfortiškai. Mergaičių garderobe ši spalva neturėtų būti dominuoti.
Geltona – ši šilta ir saulėta spalva turėtų būti pamatinė vaiko garderobe. Jos vengdami mes atimame iš vaiko gyvenimo džiaugsmą. Tačiau nereikėtų ir perlenkti lazdos.
Žalia – gamtos ir gyvybės spalva. Ji gali būti pagrindinė ir mergaičių, ir berniukų garderobe, priklausomai nuo to, kokį žmogų tėvai norėtų užauginti – pragmatišką ar kūrybingą asmenybę? Jei pragmatišką, žalia gali būti pagrindinė garderobo spalva, o jei kūrybingą, tada žalia nerekomenduojama. Apskritai šią spalvą reikia naudoti saikingai.
Oranžinė – išminties, proto ir psichinės sveikatos spalva. Ji būtina abiejų lyčių vaikų garderobe. Ypač rekomenduojama nervingiems ir fiziškai silpniems vaikams. Ją galima naudoti maksimaliai, tačiau geriau derinti su kitomis spalvomis, tada jos poveikis bus dar didesnis.
Balta – pagal daromą įtaką neutrali, šalta. Žinoma, vaiko garderobe turi būti baltos spalvos drabužių. Tačiau turėkite omenyje, kad baltai aprengtas vaikas tampa pažeidžiamesnis. Spalvų terapijos specialistės patarimas: jei vaikas pirmą kartą lankosi naujame kolektyve, aprenkite jį drabužiais, kuriuose būtų ir baltos spalvos, tačiau ji turi būti derinama su kitomis spalvomis.
Ruda – žemės ir pragmatikų spalva. Ši spalva ugdo tokias savybes, kurios leidžia stabiliai, tvirtai stovėti ant žemės. Ruda yra būtina vaiko garderobe, tačiau ji turi būti antrinė.
Rožinė – švelni spalva. Būna įvairių rožinės spalvos atspalvių. Jei ji ryški, sodri, šilta, ją galima priskirti prie raudonos spalvos grupės. Tuomet ji kaip ir raudona spalva atkreips į save dėmesį, aktyvins, skatins veikti. O švelnesni, šaltesni atspalviai priskirtini mėlynos spalvos grupei – ji labiau raminanti, mažinanti aktyvumą.
Juoda – nebūties ir tuštumos spalva. Šios spalvos drabužių vaiko garderobe neturėtų būti per daug.
Parengta pagal užsienio spaudą