“Aš galiu pats!”. Vaikai didžiuojasi galėdami būti savarankiški – nesvarbu, ar patys rengiasi, ar valosi dantukus, ar plauna savo lėkštę po vakarienės. Kaip jiems galime padėti mes, tėvai?
Penki patarimai tėvams, norintiems, kad jų vaikas augtų savarankiškas ir iniciatyvus.
1. Padėkite tik tuomet, kai vaikas paprašo pagalbos
Nesvarbu, kad marškinėliai apsivilkti išvirkščiai, o kairys batas užmautas ant dešinės kojos – svarbiausia, kad vaikas tai padarė pats! Nuo trejų metukų mažieji nori ir gali patys apsirengti, nors užrišant batraiščius ar užsisegant striukę jiems dar gali prireikti suaugusiųjų pagalbos. Tik vieno dalyko jie dar tikrai negali nuspręsti savarankiškai – kuo rengtis. Šiuo klausimu mažyliui pagelbėti turėtų tėtis ar mama.
2. Padengti stalą yra smagu, na, ir kas, kad kartais nuostolinga
Vaikai nori kuo greičiau suaugti, todėl mielai viską mėgdžioja, pavyzdžiui, dengia stalą. Tai labai praktiška, nors gali turėti ir pasekmių – trimetis lėkštę tikrai gali išmesti iš rankų ir sudaužyti. Tai visiškai nesvarbu, nes tik taip jis gali mokytis. Geriausia, kad vaikas tai darytų kartu su kantriais ir padėti pasirengusiais tėvais.
Beje, ikimokyklinio amžiaus vaikai dar neturėtų būti apkraunami pareigomis padėti buityje. Tokie vaikai gali retkarčiais pagelbėti mamai, bet tik kai patys to nori.
3. Atsiliepti telefonu irgi reikia mokėti
Vaikų niekas nežavi labiau, kaip tas ypatingas aparatas, kuris taip dažnai skamba ir iš kurio kartais pasigirsta močiutės balsas. Todėl kai mažyliui bus treji, ketveri ar penkeri, paaiškinkite, kaip jis turi atsiliepti, kalbėti, užbaigti pokalbį.
4. Nakvynė ne namuose: nuo kada?
Nakvoti pas draugą iš darželio – toks didelis nuotykis! Nepažįstama aplinka, kitokia vakarienė, neįprasti ritualai – viskas ganėtinai įdomu. Bent jau pirmosiomis vizito valandomis. Bet link vakaro, kai su pižama stovi svetimame vonios kambaryje, vaikai neretai pasijaučia sutrikę. Staiga paaiškėja, kad čiužinys čia kietesnis nei namuose, antklodė – plonesnė, o kambarys – tamsesnis.
Svetima aplinka gąsdina daugumą trimečių. Kai sulaukia penkerių, svetima aplinka vaikams dažniausiai kelia susidomėjimą. Geriausia pirmoji nakvynė ne namuose susiklosto tokiais atvejais, kai vaikas gerai pažįsta ne tik tuos namus, bet ir visus jų gyventojus. Kritiniam atvejui tarp jo pasiimtų daiktų kuprinėje turi būti ir jo mylimas žaisliukas nusiraminimui. Be to, tėvai privalo patikinti, kad praėjus norui nakvoti pas draugą, jie atvažiuos pasiimti.
5. Mokomės pažinti valandas
Prieš pradėdami lankyti mokyklą vaikai retai pažįsta valandas, juolab negali atlikti su laiku susijusių užduočių. Tokio amžiaus vaikus mokinti pažinti valandas yra beviltiška. Vis dėlto vienas dalykas tikrai pavyks – žaidimo forma lavinti laiko pojūtį. Pavyzdžiui: „Dabar didžioji rodyklė stovi ant dvylikos. Kai ji nukeliaus iki šešių, sėsime pietauti“. Arba: „Dabar gali dar pusę valandos pažaisti, tada eisi miegoti. Tai bus, kai didžioji rodyklė stovės ant dvylikos, o mažoji – ant devynių“. Beje, vaikus labai domina smėlio laikrodžiai! Pasinaudojus jais galima žaismingai stiprinti laiko suvokimą, pavyzdžiui, valant dantukus.