53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Kaip sakyti vaikui žodį NEGALIMA, kad jis jį išgirstų ir suprastų, ko iš jo norima. Jūsų dėmesiui – 5 svarbios taisyklės.

1.Kalbėdami su vaiku, pasitelkite intonaciją ir mimiką. Žodį „negalima” reikia tarti su teisinga intonacija, mimika rodyti nepritarimą. Vaikas nuo pat mažens orientuojasi į tėvų reakciją ir aiškius signalus, kas galima, o kas ne. Jie padeda jam greičiau susiorientuoti, kaip funkcionuoja šis pasaulis. Atsiminkite – labai daug vaiko veiksmų (žaislų mėtymas, žemės kapstymas, piešimas ant visokių paviršių, daiktų mėtymas) yra natūralus elgesys, tad įsikišimo reikia tik kraštutiniais atvejais. Neribokite vaiko susidomėjimo aplinkiniu pasauliu. Galite ne tik pristabdyti vaiko vystymąsi, bet ir nuvertinti žodį „negalima”.

2. Drauskite tik tai, ką tikrai verta drausti. Draudimai gali turėti daug atspalvių – nuo švelnaus dėmesio nukreipimo iki tam tikrų pasekmių. Tėvai turi mokėti parinkti situacijai adekvačią formą. Pavyzdžiui, jei mažylis susidomėjęs išvynioja visą tualetinio popieriaus ruloną, o jums tai nepatinka, nukreipkite dėmesį ir pasiūlykite pažaisti kokį nors įdomų žaidimą – ir problema savaime išsispręs. (Popierių vėliau padėkite taip, kad vaikas jo nepasiektų). Bet jei jūsų atžalą muša vaiką, turite įsikišti ir visais įmanomais būdais parodyti, kad toks elgesys nepriimtinas.

3. Lavinkite vaiko empatiją. Jei vaikas muša mamą, ji turi paaiškinti, kad jai skauda ir liūdna. Reikia iškart sustabdyti tokį elgesį, tačiau išlikti ramiai. Galima paklausti: „Man labai patinka ši vaza. Jeigu ją sudaužysi, man bus labai liūdna, galbūt netgi verksiu.”

4. Šiurkštumą keiskite paaiškinimais. Stenkitės rodyti autoritetą ne grubumu, šiurkštumu. Paaiškinkite vaikui situaciją ir pasiūlykite geriausią sprendimą. Prievarta gimdo prievartą, o neargumentuoti draudimai – protestą. NEGALIMA suveiks geriausiai, jei su vaiku kalbėsite ramiai, tačiau griežtai – kartu tvirtai žiūrėdama jam į akis. Į ilgus išvedžiojimus su mažais vaikais nereikėtų leistis.

5. Kalbėkite su vaiku kaip lygus su lygiu. Ką nors drausdami, nepamirškite kalbėti apie savo jausmus ir netinkamo elgesio padarinius. Neužmirškite, kad jūs ir jūsų mažylis – geriausi draugai. Jei visiškai be draudimų apsieiti neįmanoma, NE ir NEGALIMA tarkite pasiūlydami vaikui alternatyvą ir nukreipdami jo dėmesį kitur. Pavyzdžiui, dvimetis mėgina užsikabaroti ant sekcijos. Dabar jūs galite įsitraukti į 20 minučių truksiančius ginčus. Tačiau bus geriau, jei apversite dvi kėdes ir vaikas netikėtai turės naujos veiklos – pastatyti iš kėdžių „kosminį laivą”.

Mano išsaugoti straipsniai