Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų – šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.
Faktai:
Nuo pradėjimo akimirkos iki kūdikio gimimo praeina vidutiniškai 266 dienos.
Beveik kas trečias kūdikis visame pasaulyje gimsta po cezario pjūvio operacijos. Mūsų šalyje operacijų skaičius yra apie 25 proc. visų gimdančiųjų, tačiau yra šalių, kur jis dvigubai didesnis.
Maždaug dešimt procentų visų kūdikių gimsta numatytą termino dieną, visi kiti – anksčiau arba vėliau.
Daugiausiai vaikučių gimsta antradieniais, o mažiausiai – savaitgaliais.
Kūdikis nėra bejėgis – jis gali rėkti garsumu net iki 120 decibelų!
Dvyniai dažnai gimsta tose šeimose, kuriose kažkurioje kartoje jau buvo daugiavaisis nėštumas. Pasak internetinės enciklopedijos Vikipedija, daugiausiai dvynių gimsta Centrinėje Afrikoje, mažiausiai – Lotynų Amerikoje ir Azijoje. O štai Šiaurės Amerikoje ir Europoje dvynukų gimstamumas – vidutiniškai dažnas, 1000 gimdymų tenka maždaug 9-16 dvynių.
Daugiausiai kartų per savo gyvenimą gimdė viena britė, gyvenusi 17 amžiuje. Ji iš viso gimdė 38 kartus.
Daugiausiai vaikų turėjusi moteris gyveno Rusijoje, per 40 savo metų ji pagimdė 69 vaikus, tarp kurių buvo ir dvynukų, ir trynukų. Rekordininke laikoma moteris, kuri nuo 1725 iki 1765 metų pagimdė 69 vaikus: 16 dvynukų, 7 trynukų poras ir 4 ketvertukus.
Didžiausio svorio gimęs naujagimis svėrė daugiau kaip 10 kg ir buvo 76 cm ūgio. Jis gimė 1955 metais Italijoje.
Maždaug 8 jaunos mamos iš 10 yra nieko prieš dalintis savo vaiko nuotraukomis internete arba socialiniuose tinkluose.
Viena mažiausių visų laikų naujagimių gimė JAV. Tai buvo mergaitės dvynukės, mažesnioji iš kurių svėrė tik 260 gramų. Mergaitės gimė 2004 metais ir sėkmingai užaugo.
Nėštumo metu vaisiaus vandenys yra tiek druskingi, kaip ir okeano vanduo.
Manoma, kad vaiko pradėjimo laikas turi įtakos vaiko gyvenimui. Pavyzdžiui, šaltuoju metų laiku pradėti vaikučiai yra intelektualesni.
Korėjoje vaiko gyvenimas mamos pilve yra įskaičiuojamas į jo amžių, todėl mažieji korėjiečiai ir bendraamžiai europiečiai realiai nėra vienodo amžiaus.
Indijoje vaiko gimtadieniu laikoma jo pradėjimo diena, o ne tada, kai jis išvysta dienos šviesą.
Mokslininkai nėra patvirtinę nė vieno liaudyje aptarinėjamo būdo, ką daryti norint pradėti norimos lyties vaikutį. Negana to, paaiškėjo, kad skirtingose šalyse tokie patarimai kardinaliai skiriasi.
Nėštumo metu moters pilvo forma neišduoda, kokios lyties vaikas gims. Ar jis apvalesnis, ar smailesnis, priklauso tik nuo moters genetikos bei kūno sudėjimo.
Lietuvoje po antrojo pasaulinio karo gimė penki ketvertukai: prieš tris dešimtmečius Šilutėje – Čeponių ketvertukas, 1998 m. Vilniuje – Latukų ketvertukas, 2001 m. – Gancevskių ketvertukas, 2013 metų pradžioje ir 2015 metais ketvertukai gimė Kauno klinikose. Ketvertukai gimsta labai retai – jie pasitaiko vos per vieną iš 500 000 gimdymų, tad Lietuvoje šis stebuklas tikėtinas maždaug kas 20 metų.
Mažiausias gimęs ir išgyvenęs naujagimis Lietuvoje svėrė 450 g ir buvo 28 cm ūgio.
Jauniausia pasaulyje mama vadinama Lina Medina, 1939 metais Peru sostinėje Limoje po Cezario pjūvio pagimdžiusi 3 kilogramų ir 500 gramų svorio berniuką. Mamytei tuomet buvo tik 5 metai ir 7 mėnesiai, o jos sūnelis buvo auginamas kaip Linos brolis.